Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."— Transkript prezentace:

1 Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Kam nás zavedou první kroky? Slovanské jazyky mají společný základ v praslovanštině z praslovanštiny se od 10. století začaly oddělovat jednotlivé nářeční skupiny, předchůdci dnešních samostatných jazyků nejstarší spisovný slovanský jazyk je staroslověnština (jazyk cyrilometodějský, od 9. stol. na Velké Moravě)

3 A teď ty! Víš nebo uhodneš? Do jaké skupiny jazyků patří slovanské jazyky? A, Indoevropské B, Asijskoevropské C, Afroasijské

4 Víš, kdo to je? Malá nápověda, r. 863 přišli na Velkou Moravu na pozvání knížete Ros- tislava

5 Cyril a Metoděj Slovanští věrozvěstové ze Soluně R. 863 podnikli křesťanskou misii na Velkou Moravu na pozvání knížete Rostislava Vytvořili písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk Víš, kde je Soluň?

6 Trocha zeměpisu Na obrázku jsou vyznačená území, kde se mluví všemi slovanskými jazyky. Přečti je ! Kolik jich je? Podle obrázku vyjmenuj země, ve kterých se jimi mluví.

7 Slovanské jazyky se dělí na Západoslovanské Čeština, slovenština, polština s kašubštinou, horní a dolní lužická srbština Východoslovanské Ruština, běloruština, ukrajinština Jihoslovanské Slovinština, srbochorvatština, makedonština, bulharština

8 Kde se jak píše? Latinka – latinské písmo (Češi, Slováci, Poláci, Chorvaté aj.) Azbuka – z cyrilice (Rusové, Ukrajinci, Bulhaři, Srbové aj.) Dokážeš přečíst všechna písmena? АБВГДЕЁЖЗИЙ КЛМНОПРСТУФ ХЦЧШЩЪЫЬЭЮЯ

9 Rozumíš? Zkus uhodnout, o jaký jazyk se jedná Ile to kosztuje? Как дела? (Kak děla?) Dovidenia Hvala ljepa Polsky – Kolik to stojí? Rusky – Jak se máte? Slovensky – nashledanou Chorvatsky – Děkuji Nápověda:Slovensky – nashledanouPolsky – Kolik to stojí?Chorvatsky – DěkujiRusky – Jak se máte?

10 Použité zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Cyril_a_Metod%C4%9Bj http://cs.wikipedia.org/wiki/Slovansk%C3%A9_jazyky Nashledanou Dovidenia Do widzenia Do vidjenja Довиждане Dovienja До свидания Nasvidenje Do pobačenija


Stáhnout ppt "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."

Podobné prezentace


Reklamy Google