Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0232 Název projektuEU peníze středním školám Masarykova OA Jičín Název školyMASARYKOVA OBCHODNÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0232 Název projektuEU peníze středním školám Masarykova OA Jičín Název školyMASARYKOVA OBCHODNÍ."— Transkript prezentace:

1 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0232 Název projektuEU peníze středním školám Masarykova OA Jičín Název školyMASARYKOVA OBCHODNÍ AKADEMIE, 17. listopadu 220, Jičín PředmětČeský jazyk a literatura Tematický okruhLiteratura pro 4.ročník TémaAbsurdní drama v české literatuře Označení DUMUVY_32_INOVACE_155 Jméno autoraEva Máchová Datum vytvoření16.2.2013 AnotaceOpakování absurdního dramatu, přehled českých autorů, poslechová a video ukázka.

2 Absurdní drama v české literatuře

3 Doplňte vynechaná slova: Absurdní drama zobrazuje skutečnost jako ___________. Vyjadřuje pocity bezmoci osamoceného člověka a ztrátu schopnosti ___________ s ostatními lidmi. Ukazuje člověka, který je ohrožen mechanismy moderní civilizace, kterou sám stvořil. Charakteristické je odstranění _________ děje, opomíjení charakteristiky postav, deformace a devalvace ______, který ztrácí svou __________ funkci. Dialog sice umožňuje komunikaci, ale prázdnota frází a plané tlachání __________ dorozumění. Hry jsou laděny tragicky nebo tragikomicky. Časté jsou groteskní prvky a černý _______.

4 ŘEŠENÍ: Absurdní drama zobrazuje skutečnost jako nesmyslnou. Vyjadřuje pocity bezmoci osamoceného člověka a ztrátu schopnosti dorozumění s ostatními lidmi. Ukazuje člověka, který je ohrožen mechanismy moderní civilizace, kterou sám stvořil. Charakteristické je odstranění souvislého děje, opomíjení charakteristiky postav, deformace a devalvace jazyka, který ztrácí svou dorozumívací funkci. Dialog sice umožňuje komunikaci, ale prázdnota frází a plané tlachání znemožňují dorozumění. Hry jsou laděny tragicky nebo tragikomicky. Časté jsou groteskní prvky a černý humor. (1)

5 Čeští autoři absurdního dramatu (či jeho prvky) Václav Havel Pavel Kohout: Válka ve třetím poschodí, Požár v suterénu, Život v tichém domě Josef Topol: Slavík k večeři – aktovka, snový příběh hosta pozvaného na večeři, který má být sněden Milan Uhde: Svědkové – bezmoc lidí proti zlovůli policie Ivan Klíma: Ženich pro Marcelu (2) – muž nucen do nesmyslnéhoŽenich pro Marcelu sňatku Jiří Dienstbier: Kontest - konfrontace stran během vazebního pohovoru: opoziční aktivista Los je vyslýchán majorem Vegrichem (autobiografické prvky) Pavel Landovský – autor i herec tzv. vaňkovky (jednoaktové hry, reflexe normalizace)

6 Václav Havel - Audience – video ukázka (0:00 – 3:20) (3)Audience 1)Vystihněte absurdní podstatu této ukázky. 2) Charakterizujte obě postavy, posuďte herecké výkony. 3) Porovnejte ukázku s následujícím úryvkem (především z hlediska absurdních prvků a jazyka).

7 Zahradní slavnost TAJEMNICE:Z čeho usuzujete, že Velký parket A je větší než malý parket C? Proč si pořád něco nalhávat? TAJEMNÍK:Kolegové z organizačního výboru jistě dobře věděli, proč zábavu s rozmarnými rekvizitami omezili právě na prostor Malého parketu C! TAJEMNICE:Nebo snad nemáte důvěru k usnesení organizačního výboru? TAJEMNÍK:Složeného z předních pracovníků Likvidačního úřadu? TAJEMNICE:Starých, zkušených kolegů, kteří už v době, kdy vy jste ještě nebyl na světě, obětavě likvidovali? TAJEMNÍK:Za podmínek, o kterých vaše generace nemá ani tušení? (4)

8 Seznam literatury a pramenů (1)http://cs.wikipedia.org/wiki/Absurdní_dramahttp://cs.wikipedia.org/wiki/Absurdní_drama (2) Poslech: Ženich pro Marcelu. [online] [cit. 2013-02-16]. Dostupné na WWW: http://www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/937296 http://www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/937296 (3) Video ukázka. Václav Havel – Audience.[online] [cit. 2013-02-16]. Dostupné na WWW: http://www.youtube.com/watch?v=wfQBQ8yq92ghttp://www.youtube.com/watch?v=wfQBQ8yq92g (4) Sochrová, Marie. Čítanka IV. k Literatuře v kostce pro střední školy. Fragment. Havlíčkův Brod, 2001, s. 213 - 214


Stáhnout ppt "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0232 Název projektuEU peníze středním školám Masarykova OA Jičín Název školyMASARYKOVA OBCHODNÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google