Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KELTOVÉ.  Vysocí, hrdí, stateční a odvážní bojovníci  Jejich původní území se nacházelo u pramenů Dunaje.  V Evropě se objevili cca před sedmi sty.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KELTOVÉ.  Vysocí, hrdí, stateční a odvážní bojovníci  Jejich původní území se nacházelo u pramenů Dunaje.  V Evropě se objevili cca před sedmi sty."— Transkript prezentace:

1 KELTOVÉ

2  Vysocí, hrdí, stateční a odvážní bojovníci  Jejich původní území se nacházelo u pramenů Dunaje.  V Evropě se objevili cca před sedmi sty lety.  Nejprve tvořili malá sídla, poté celá oppida, obehnaná zdí. Byla umístěna na kopci, aby mohli kontrolovat okolí. KELTOVÉ:

3 KELTSKÉ UMĚNÍ  Používané hlavně při zdobení zbraní, koňských čabrak, náramků, náhrdelníků, nářadí a dalších předmětů  Zvyk tetování kůže, nebo bělení vlasů  Zdobení vozů

4

5 Keltové jako společenství  Jednotkou keltské společnosti byla rodina a rod.  Hlavní slovo v rodině měl muž.  Patriarchát  V Irsku a Galii i mnohoženství.  I za patriarchátu byly ženy velmi vážené.

6 NÁBOŽENSTVÍ  Keltové byli náboženství velmi oddaní.  Ze starších dob si uchovali jisté magické obřady a rituály.  Keltští bohové a bohyně představovali jisté aspekty přírody.  Nejznámější jsou Taranis, Teutates, Esus a dále Epona, Lug nebo Cernunnos

7 EPONA  Pro Římany bohyně koní  Nejčastěji zobrazována sedící na koni, ve voze za koněm nebo obklopena koňmi

8 LUG  Znamená jasný, svítící.  Bůh uctívaný celou keltskou společností  Po něm pojmenována města (Laon, Loudon, Leiden…)

9 CERNUNNO S  Bůh obvykle sedící s korunou na hlavě, se zkříženýma nohama.

10 Hlavní keltští bohové: Taranis, Teutates, Esus - tvoří KELTSKOU BOŽSKOU TROJICI

11 TARANIS  Bůh chránící bojovníky  Vládl hromem a bleskem, mohl posílat krupobití ničící úrodu  Původně bůh počasí

12 TEUTATES  Bůh kmene  Vůdce ve válce i míru

13 ESUS  Bůh větru  Měl moc nad bohatstvím ve všech jeho formách, nad světem zesnulých.

14 DŮLEŽITÁ DATA A TRADICE PRVNÍ ÚNOR  Slavnosti vítání jara  Kelty nazývaný IMBOLC  Na počest Brigidy  V Irsku jméno symbolem bohyně  Funkce léčitelská  Vlastnila božský oheň  Převzala,,kříž svaté Brigidy”

15 PRVNÍ KVĚTEN  Shromáždění s tanci kolem ohně  Keltsky BELTENE  Jeden z nejdůležitějších svátků v roce  Nástup letního období a vyhnání zvěře na pastvu

16 PRVNÍ LISTOPAD  Dobytek musel být zpátky z pastvy  Keltsky SAMAIN  Mnoho zvířat je poraženo jako zásoba na zimu  Začátek období vyprávění příbehů kolem ohně.

17 PRVNÍ SRPEN  Jeden ze čtyř velkých svátků  Keltsky LUGNASAD  Slavnost před žněmi  Dnes zvykem: napéct pár bochníků chleba ještě z nezralého obilí, které pak byly v kostele požehnány..

18 Keltské jazyky, zachované písmo a nejstarší literární památky JAZYKY  Irsko nikdy nebylo podmaněno Římem, a tak se starý keltský jazyk zachoval  Předchůdce moderní gaelštiny  Vznikla i samotná literatura  Keltský jazyk se zachoval ve:  Francii  Irsku  Británii

19 ZACHOVÁNÍ JMEN  Nejvíce keltských jmen se hromadí na území mezi Rýnem Dunejem  Samotné názvy Dunaj a Rýn jsou keltského původu  Zachoval se také název pro Čechy Bohemia, Boemové, Beheimové…

20 Písmo Ogam  Jsou to znaky převážně magické povahy, srozumitelné jen zasvěceným  Původně šlo o předkřesťanské znaky  Písmenům odpovídají kolmé čáry. Liší se délkou, směrem a počtem.


Stáhnout ppt "KELTOVÉ.  Vysocí, hrdí, stateční a odvážní bojovníci  Jejich původní území se nacházelo u pramenů Dunaje.  V Evropě se objevili cca před sedmi sty."

Podobné prezentace


Reklamy Google