Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Interferometry Michelsonův interferometr Svůj první interferometr navrhl a sestavil Albert Abraham MichelsoninterferometrAlbert Abraham Michelson v roce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Interferometry Michelsonův interferometr Svůj první interferometr navrhl a sestavil Albert Abraham MichelsoninterferometrAlbert Abraham Michelson v roce."— Transkript prezentace:

1 Interferometry Michelsonův interferometr Svůj první interferometr navrhl a sestavil Albert Abraham MichelsoninterferometrAlbert Abraham Michelson v roce 1881. Zdokonalená verze lišící se od původní vícenásobným odrazem paprsků mezi zrcadly byla použita v roce 1887 při slavném Michelson-Morleyho experimentuMichelson-Morleyho experimentu, který měl podat důkaz o existenci světelného éteru.éteru Oba paprsky se tedy sejdou v dalekohledu, kde spolu interferují.interferují Protože paprsek č. 2 projde polopropustnou destičkou celkem třikrát, vkládá se do cesty paprsku č. 1 destička k1 (kompenzační) rovnoběžná s destičkou d. Pokud jsou vzdálenosti zrcadel Z1 a Z2 od bodu A stejné, budou stejné i dráhy paprsků a v ohnisku objektivu se oba paprsky zesílí

2 Jaminův interferometr Jsou to dvě rovnoběžné desky na nichž se odráží a láme svazekodrážíláme rovnoběžných paprsků. Mezi tyto dvě desky se vloží trubice s plynem, u kterého zjišťujeme index lomu, a trubice s vakuem (index lomu = 1). Při měření porovnáváme optické dráhy paprsků,vakuem které prochází trubicemi. Trubice s plynem můžeme nahradit trubicemi s kapalinou. Toho se využívá v lékařství při zjišťování kvality krevního séra.krevního séra

3 Rayleighův interferometr Zkoumané světelo prochází štěrbinou, objektivem a pak dvěma štěrbinami rovnoběžnými s první. Za těmito štěrbinami je umístěna spojná čočka, za kterou docházíspojná čočka k interferenci a vzniku interferenčních proužků na stínítku. Mezi objektiv a dvojštěrbinovou destičku se vkládají trubice s plynem a vakuem a porovnávají optické dráhy paprsků, které prochází trubicemi.


Stáhnout ppt "Interferometry Michelsonův interferometr Svůj první interferometr navrhl a sestavil Albert Abraham MichelsoninterferometrAlbert Abraham Michelson v roce."

Podobné prezentace


Reklamy Google