Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MUČEDNÍCI EVROPSKÉHO STŘEDOVĚKU Matěj Kamenický, 7. A.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MUČEDNÍCI EVROPSKÉHO STŘEDOVĚKU Matěj Kamenický, 7. A."— Transkript prezentace:

1 MUČEDNÍCI EVROPSKÉHO STŘEDOVĚKU Matěj Kamenický, 7. A

2 Jan Nepomucký  Kněz, generální vikář, mučedník, český národní světec.  Narozen kolem roku 1345 v Pomuku.  Zemřel 20. března 1393 v Praze.  Patron: kněží, zpovědníků a zpovědního tajemství, mlčenlivosti, mostů, lodníků a proti nebezpečí vody.

3 Jan Nepomucký – vzdělání a kariéra  Syn soudce.  Vzdělání: ▫ cisterciácký klášter, ▫ pražská univerzita Karlova, ▫ práva na univerzitě v Padově.  1389 jmenován generálním vikářem pražské arcidiecéze.

4 Jan Nepomucký – konflikt s Václavem IV.  Václav IV. se pokouší zřídit nové biskupství v Kladrubech.  Jeho plán zmařen arcibiskupem Janem z Jenštejna.  Jednání s představiteli církve v Praze.  Zajetí a mučení Jana, svržení do Vltavy.  Nalezení těla podle pěti hvězd.

5 Jan Nepomucký – legenda nebo historická fakta?  Legenda: zachování zpovědního tajemství královny.  Historická fakta: Janův odpor proti vměšování krále do církevních záležitostí. Monument od Lorenzo Mattielliho v kostele Peterskirche ve Vídni zobrazuje, jak je Jan Nepomucký shazovaný do Vltavy pod dohledem Václava IV.

6 Jan Nepomucký – úcta a svatořečení  1719 výzkum hrobu → nález „jazyku“ světce.  Novodobý výzkum → mozková tkáň.  Významná relikvie.  19. března 1729 svatořečení.  Velká úcta ve všech německy mluvících zemích.

7 Jana z Arcu  Prostá dívka, zachránkyně Francie, národní světice Francie.  Narozena 6. ledna 1412 v Domrémy.  Zemřela 30. května 1431 v Rouenu.

8 Jana z Arcu  Dcera starosty Jakuba Tarca.  Neuměla číst ani psát.  Vychovaná k velké zbožnosti.

9 Jana z Arcu – nadpozemské poslání  Hlasy vyzývající Janu k záchraně Francie a korunovaci krále (stoletá válka).  Jana velitelkou francouzského vojska.  Osvobození Orléansu, který byl obléhán Angličany.  Korunovace Karla VII. v Remeši. Dobytí Orléansu

10 Jana z Arcu – odsouzení a smrt  Královi rádci poštvali Karla proti Janě.  Zraněna a „prodána“ Angličanům.  Inkviziční soud → Jana prohlášena za čarodějnici.  30. května 1431 upálena na hranici.

11 Jana z Arcu – úcta a svatořečení  1456 zrušení původního rozsudku.  13. května 1920 svatořečení.  Národní světice Francie.  Jana námětem četných uměleckých děl.  Zobrazována ve zbroji, na koni s korouhví. Socha Jany z Arcu v katedrále v Remeši

12 Thomas Morus  Lord kancléř, mučedník reformního hnutí v Anglii.  Narozený 7. února 1478 v Londýně.  Zemřel 6. července 1535 tamtéž.

13 Thomas Morus – vzdělání a kariéra  Studoval práva v Oxfordu.  Přítel Jana Fišera (na obrázku) – významní humanisté.  Poradce krále Jindřicha VIII.  1529 jmenován lordem kancléřem.

14 Thomas Morus - rodina

15 Thomas Morus – konflikt s králem a mučednická smrt  Věrnost katolickému smýšlení.  Nesouhlasil: ▫ s rozvodem krále, ▫ se soužitím krále s Annou Boleynovou.  1532 se vzdal úřadu lorda kancléře.  1534 odmítl uznat krále jako hlavu anglické církve → uvržen do žaláře v Toweru.  Odsouzení za velezradu.  6. července 1535 sťat.

16 Thomas Morus – pevnost Tower

17 Thomas Morus – úcta a svatořečení  19. května 1935 svatořečen.  Znázornění: ▫ lord kancléř, ▫ vznešený oděv, zlatý řetěz.  Patron právníků a politiků.

18 Zdroje a poděkování  Schauber, V., Schindler, H. M.: Rok se svatými. Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 1995.  Poděkování mamince a sestře za pomoc.

19 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "MUČEDNÍCI EVROPSKÉHO STŘEDOVĚKU Matěj Kamenický, 7. A."

Podobné prezentace


Reklamy Google