Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení s místním regionem – s městem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení s místním regionem – s městem."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení s místním regionem – s městem Tišnovem a potokem Besénkem. Žák dokáže lokalizovat místo děje na mapě, krátce pověst převypráví. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák pracuje s časovými údaji, vysvětlí význam chráněných částí přírody z hlediska regionu. Pro koho je materiál určen žák ZŠ, 5.ročník Autor PhDr. Bohumila Fillová Datum vzniku 30.10.2012 Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a jeho svět Pověsti z regionu – Zlatý písek Český jazyk, Vlastivěda, 5. ročník VY_32_INOVACE_272, 14. sada, Vlastivěda

2 POVĚSTI Z REGIONU ZLATÝ PÍSEK Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

3 „Květnice hora, Besének voda jsou dražší než celá Morava.“ Tato slova jsou známá po staletí v Tišnově a jeho okolí. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

4 Tišnovské náměstí, v pozadí hora Květnice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

5 Květnice Autorem materiálu a všech jeho částí, není- li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

6 Dochovala se pověst o potůčku jménem Besének, který měl do nitra hory Květnice naplavovat zlaté lístky. V místě, kde se potůček nejvíce zařezal do hory Květnice se má prý ukrývat vchod. Vchod do nitra hory. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

7 Tudy se měl Besének ztrácet v podzemí Květnice a ukládat v podzemních chodbách zlatý poklad. Proto prý, když vytékal zpět na povrch bylo v něm zlatého písku velmi málo. A tak se má v útrobách hory Květnice skrývat nesmírné bohatství. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

8 Toto vypráví pověst. Ale od pradávna bylo známo, že se v Besénku rýžovala zlatá zrníčka. A na Květnici byla naleziště ametystů a dalších vzácných polodrahokamů. Fialové ametysty je tam možné najít dodnes. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

9 Hora skrývá i jiná tajemství, krápníkové jeskyně i propast. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

10 Besének protéká údolím mezi dvěma kopci – Květnicí a Dřínovou. KvětniceDřínová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

11 Potok Besének Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

12 Besének Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

13 Besének a hora Květnice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

14 Podzimní Květnice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

15 Besének a hora Dřínová, část hory s kamenolomem. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

16

17 Odpověz na otázky: 1.Jak se jmenuje v pověsti potůček? 2.Dokážeš najít v podrobné mapě, do které se vlévá řeky? 3.Co měl potůček nanosit do nitra Květnice? 4.Vysvětli, co je Květnice. Podle čeho asi dostala svůj název? 5.Potůček protéká údolím mezi dvěma kopci. Jak se jmenují? 6.Co se nacházelo dříve v potůčku? 7.Převyprávěj pověst. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

18 Použité zdroje: FIC, K. Z kraje od Pernštejna k Veveří. 2. vyd. Tišnov : Borek, 1996. Fotografický materiál – soukromý archiv Bohumily Fillové, pořízený dne 21.3.2008, 5.11.2011, 12.11.2011 Mapa Tišnov a okolí– autor B. Fillová- PrintScreen z http://www.mapy.cz/#!x=16.426833&y=49.351584&z=12&c=27-28-65-t&l=16 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. ANOTACE Soubor slouží k seznámení s místním regionem – s městem."

Podobné prezentace


Reklamy Google