Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ultrafialové záření Autoři: Hrubá,Lánová. Objev Ultrafialové záření objevil německý fyzik v roce 1801. Pojmenoval ho „dezoxidační“ světlo. Nynější název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ultrafialové záření Autoři: Hrubá,Lánová. Objev Ultrafialové záření objevil německý fyzik v roce 1801. Pojmenoval ho „dezoxidační“ světlo. Nynější název."— Transkript prezentace:

1 Ultrafialové záření Autoři: Hrubá,Lánová

2 Objev Ultrafialové záření objevil německý fyzik v roce 1801. Pojmenoval ho „dezoxidační“ světlo. Nynější název dostal později v 19. století. Ultrafialové záření objevil německý fyzik Johann Wilhelm Ritter v roce 1801. Pojmenoval ho „dezoxidační“ světlo. Nynější název dostal později v 19. století. Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) záření, je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo (750nm – 400nm), avšak delší než má rentgenové záření ( 10nm – 1pm ). Pro člověka je neviditelné, existují však živočichové (ptáci, plazi, některý hmyz), kteří jej dokáží vnímat. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce.

3 Johann Wilhelm Ritter (1776-1810) Informace: Bohužel jsme o Ritterovi skoro nic nezjistily.Tak aspoň toto: Ritter se narodil v Samitz ve Slezsku (nyní Polsko) a začínal jeho kariéru jako lékárník. Šel na Univerzitu Jeny v roce 1796 pokračovat v jeho zájmech o vědě. Experimentoval s chloridem stříbrným. Ačkoli bylo známé že se AgCl ( chlorid stříbrný ) rozkládá ve světle, Ritter zjistil, že tento proces byl nejvíce účinný v přítomnosti "neviditelného" záření, za fialovým koncem spektra. Toto záření se stalo známé jako ultrafialové záření.

4 Pár obrázků

5 Odrážení UV záření od Země

6 Druhy UV záření

7 Použití UV záření svítidla na kontrolu např. cenných papírů, kreditních karet, některých dokladů výbojkové obloukové lampy (xenon, měď) dezinfekce, dezinsekce analýza minerálů genetika (tzv. markery - „značkovací látky“) laserová technologie čištění vody čištění vody „neviditelný inkoust“ „neviditelný inkoust“ archeologie (čtení poškozených papyrů) soudní znalectví odborné posudky obrazů

8 Obrázky z praxe Solárium ↓

9 Neony ↓

10 Měřák na UV záření

11 Sprej na ochranu před UV zářením Vlastnosti spreje: - obsahuje přírodní včelí vosky - odpuzuje vodu udržuje odolnost a pružnost kůže - chrání před UV- zářením a vyblednutím - je bezbarevný, vhodný pro všechny druhy kůže Ochrana před UV zářením(2 příklady) Ochranný přípravek do města proti slunečnímu záření a všem druhům moderního znečištění. Zajišťuje dokonalou ochranu proti UVA a UVB záření každý den a to celoročně. 1060,-Kč Krém na obličej(nebo tělo)

12 ,,Temná“ stránka UV záření Zhoubné onemocnění kůže Studie, uskutečněná v posledních třech letech v Norsku a Švédsku, ukázala významný vzestup rizika zhoubného nádoru melanomu u žen, které pravidelně navštěvovaly solária. Stárnutí kůže, poškození očí a jiné nežádoucí účinky na zdraví Strukturální změny lidské kůže působením UV záření jsou krátkodobé - spálení, lomivost, olupování a dlouhodobé - stárnutí. Působení na oči může zapříčinit šedý zákal, záněty víček, rohovky a spojivky. Výrazná dávka UV záření může oslabit imunitní systém. Ozónová vrstva hraje mimořádně významnou roli pro pozemský život, neboť chrání planetu před tímto nebezpečným ultrafialovým zářením. Avšak vznikají ozónové díry. Ozónová díra byla poprvé pozorována počátkem osmdesátých let nad Antarktidou.

13 Zdroje Zdroje obrázků: http://www.woodwindoor.cz/fotky/povrch/povrch5.jpg http://www.woodwindoor.cz/fotky/povrch/povrch5.jpg http://tcoshop.com/images/interier_neon_UV_2.jpg http://tcoshop.com/popup_image.php?pID=2762 http://www.autosklopemi.com/image/obrtonovani.jpg http://www.ggc.cz/media/images/img_products/46_128.jpg http://www.automax.cz/pool/n_produkt_354.jpg http://madico.cz/img/aktuality/27-27-uv-zaren.png http://www.studiobeauty.cz/solarium/files/page3_1.jpg http://madico.cz/img/aktuality/27-27-uv-zaren.png http://www.studiobeauty.cz/solarium/files/page3_1.jpg http://madico.cz/img/aktuality/27-27-uv-zaren.png http://www.studiobeauty.cz/solarium/files/page3_1.jpg http://madico.cz/img/aktuality/27-27-uv-zaren.png http://www.studiobeauty.cz/solarium/files/page3_1.jpg http://www.bsrpodebrady.cz/_obrazky/solarium1.jpg http://www.bsrpodebrady.cz/_obrazky/solarium1.jpg http://www.bsrpodebrady.cz/_obrazky/solarium1.jpg http://www.fitnessworld.cz/upload/images/zbozi/573_kosmetika_brown.jpg http://www.fitnessworld.cz/upload/images/zbozi/573_kosmetika_brown.jpg http://www.fitnessworld.cz/upload/images/zbozi/573_kosmetika_brown.jpg http://www.obchod-kosmetika.cz/ochranny-pripravek-proti-slunecnimu-zareni-uv- plus-spf.html http://www.obchod-kosmetika.cz/ochranny-pripravek-proti-slunecnimu-zareni-uv- plus-spf.html http://www.obchod-kosmetika.cz/ochranny-pripravek-proti-slunecnimu-zareni-uv- plus-spf.html http://www.obchod-kosmetika.cz/ochranny-pripravek-proti-slunecnimu-zareni-uv- plus-spf.html Zdroje informací: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrafialov%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2450&h=1&th=56


Stáhnout ppt "Ultrafialové záření Autoři: Hrubá,Lánová. Objev Ultrafialové záření objevil německý fyzik v roce 1801. Pojmenoval ho „dezoxidační“ světlo. Nynější název."

Podobné prezentace


Reklamy Google