Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tasemnice (Cestoda) zařazení do systému: w říše- ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) kmen- PLOŠTĚNCI (Plathelmintes) třída- TASEMNICE (Cestoda) –1.řád:- štěrbinovky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tasemnice (Cestoda) zařazení do systému: w říše- ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) kmen- PLOŠTĚNCI (Plathelmintes) třída- TASEMNICE (Cestoda) –1.řád:- štěrbinovky."— Transkript prezentace:

1

2 Tasemnice (Cestoda)

3 zařazení do systému: w říše- ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) kmen- PLOŠTĚNCI (Plathelmintes) třída- TASEMNICE (Cestoda) –1.řád:- štěrbinovky –2.řád:- kruhovky

4 životní cyklus: w Tasemnice jsou živočichvé zcela přizpůsobení způsobu života uvnitř těla hostitele: V dospělosti žijí ve střevech obratlovců. w Jejich larva onkosféra se dostává do krevního oběhu a s ním i do svalů, kde se přeměnuje v klidové stadium ( larvocystu), zvané boubel. w Plnohodnotný jedinec je v podstatě tvořen již pouhou hlavičkou.

5 stavba těla: w Hlava je ( scolex) velikosti špendlíkové hlavičky. Její horní zúžený konec má věnec příchytných háčků ( rostelum ), který je určovacím znakem jednotlivých druhů tasemnic. w Za krčkem následují ploché články ( proglotidy ), které se postupně rozšiřují a prodlužují. w Tělo tasemnice může dosáhnout délky až několika metrů.

6 w Pod pokožkou je redukovaný podkožní svalový vak, jehož činností se tasemnice pohybuje. w Zralé články se na konci těla odtrhují a s výkaly opouštějí tělo hostitele. w Tasemnice dýchá anaerobně. w Trávicí dutina zde zcela chybí,živiny přijímá vstřebáváním celým povrchem těla.Vylučuje pomocí protonefridií. w Po stranách těla prostupují nervové pruhy. w Tasemnice jsou proterandričtí hermafroditi. Poslední články těla jsou vyplněny výhradně oplozenými vajíčky.

7 zástupci: w tasemnice dlouhočlenná w tasemnice bezbranná w škulovec široký w měchožil zhoubný w tasemnice dětská w tasemnice psí w řemenatka ptačí w tasemnice vrtohlavá

8 tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium) w Velikost: 2 m (až 8 m) w Rozšíření: kosmopolitní (vyjma islámských zemí a všude, kde se nekonzumuje vepřové maso) w Její vývoj je totiž vázán na domácí prasata, v jejichž svalech se zapouzdří larvičky vylíhlé z vajíček. Pozře-li člověk nedostatečně tepelně zpracované maso (například pouze uzené) s boubelem, uvolní se z něj v tenkém střevu hlavička s háčky a zachytí se na střevní stěně. w Postupně začne vytvářet tělní články, kterých může být několik set.

9 w Těsně za hlavičkou jsou články tasemnice vyplněny především samčími pohlavními žlázami, uprostřed těla jsou rovnoměrně zastoupeny oba typy žláz a koncové články obsahují skoro výlučně vajíčka. Tasemnice vypouští spermie do střeva hostitele, odkud putují k dalším článkům a pohlavním otvorem pronikají dovnitř. w Články s oplozenými vajíčky vycházejí s trusem ven. w U lidí se boubel může vytvořit nejen ve svalech, ale i v mozku. w A dobrá zpráva na konec: v posledních 30-ti letech u nás nákaza tasemnicí dlouhočlennou nebyla zaznamenána.

10

11 tasemnice bezbranná (Taenia saginata) w Velikost: 4 m w Rozšíření: kosmopolitní w Hlavička tasemnice bezbranné není vyzbrojena věncem háčků, pouze čtyřmi přísavkami. w Jejím mezihostitelem je domácí skot, buvoli, vzácně i kozy. Přestože se provádějí kontroly hovězího na jatkách, není výskyt tasemnice bezbranné vzácností (kontroly se provádějí ultrafialovým světlem, ve kterém boubele světélkují). w K nákaze člověka dochází po požití infikovaných klobás, krvavých nebo tatarských bifteků.

12

13

14 škulovec široký (Diphyllobothrium latum) w Velikost: 10 – 17 m w Rozšíření: polární a mírné pásmo severní polokoule (zejméná oblasti s konzumací syrových ryb) w Vývojový cyklus všech škulovců probíhá ve třech různých hostitelích: korýši, rybě a rybožravém obratlovci. w Konečnými hostiteli škulovce širokého jsou jen savci. w Škulovec svému hostiteli odebírá značné množství vitamínu B 12.

15

16

17 měchožil zhoubný (Echincoccus granulosus) w Velikost: 2-6 mm w Rozšíření: teplé oblasti celého světa w Měchožil zhoubný parazituje v tenkém střevě různých psovitých šelem. Obvykle se tu vyskytují desítky měchožilů najednou. Velmi odolná vajíčka odcházejí z těla hostitele s trusem. w Mezihostiteli jsou přežvýkavci pasoucí se na znečištěné trávě. Zdánlivě by se celý vývojový cyklus nemusel člověka týkat, ale domácí psi někdy přenášejí vajíčka měchožila zhoubného na čenichu obličeje, a to je způsob, jak se mezihostitelem stane i člověk.

18 w Larvy měchožila se zapouzdřují v plicích, játrech, dokonce i v srdci nebo v mozku mezihostitele. w Vznikají tu cysty plné zárodků, které se někdy nemusí projevovat, posléze zvápenatí a mezihostitel žije bez obtíží dál. Horší je, když se cysty pozvolna zvětšují (cysta může dorůst až velikosti dětské hlavy!) nebo dokonce prasknou. Jejich obsah způsobí mezihostiteli těžký imunitní šok a z každého uvolněného zárodku vznikne nová cysta. w Nákazu nelze u lidí léčit jinak než vyoperováním všech cyst. w U nás se nákaza měchožilem zhoubným již dlouho neobjevila, ale zato přibývají případy infekce psů měchožilem liščím (E. multilocularis).

19

20

21 tasemnice dětská (Hymenolepis nana) w Velikost: 4-8 cm w Rozšíření: hlavně mírný a subtropický pás severní polokoule w Konečným hostitelem tasemnice dětské je člověk nebo hlodavci, mezihostitelem potemník moučný, larvy blech a další bezobratlí. w Tento malý druh tasemnice se ale může obejít i bez mezihostitele, když děti spolknou její vajíčko. Nejvážnější případy, až stovky tasemnic v každém dítěti, nastávají v uzavřených dětských kolektivech.

22

23 tasemnice psí (Dipylidium caninum) w Velikost: až 70 cm w Rozšíření: kosmopolitní w Případů infekce člověka tasemnicí psí je na celém světě známo jen několik stovek. Nutným mezihostitelem této tasemnice jsou totiž blechy a všenky, a konečný hostitel se nemůže nakazit jinak, než jejich pozřením. w Infikovaný pes hubne, občas trpí průjmy, zácpou nebo zvracením. w Články tasemnice vycházející z řitního otvoru se mohou aktivně pohybovat a nutí psa, aby si třel zadek o zem. Tak se z článků uvolňují kokony s vajíčky, které nakonec pozřou larvy blech nebo dospělé všenky. Spolkne-li pes nakažený hmyz, cyklus se uzavře.

24

25 řemenatka ptačí (Linula intestinalis) w Velikost: 15 cm, larvy větší w Rozšíření: palearktická oblast w Řemenatka ptačí má stejné mezihostitele jako škulovec, konečnými hostiteli jsou však výlučně rybožraví ptáci, hlavně rackové. w Nemůže odškrcovat tělní články, proto vypouští oplozená vajíčka pohlavními otvory do střeva hostitele. w Její larvy dorůstají až 30 cm a těžce poškozují vnitřní orgány napadené ryby, zatímco dospělé řemenatky žijí jen pět dní a konečnému hostiteli nijak vážně neublíží.

26

27 tasemnice vrtohlavá (Taenia multicepsis) w Dospělá žije ve psech (zvláště ovčáckých). w Shluk boubelů se usazuje v mozku ovcí, kde dorůstá do velikosti slepičího vejce a svým tlakem tak způsobuje ovčí nemoc zvanou vrtohlavost. w Napadená ovce se motá a snadno zahyne - pozřením boubele nákaza tasemnicí.

28


Stáhnout ppt "Tasemnice (Cestoda) zařazení do systému: w říše- ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) kmen- PLOŠTĚNCI (Plathelmintes) třída- TASEMNICE (Cestoda) –1.řád:- štěrbinovky."

Podobné prezentace


Reklamy Google