Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Te 3.54 Rozdělení, význam a druhy zvěřiny Vytvořeno: 05.02.2013 Ověřeno: 21.02. 2013 Třída:Řu 3, PV 3

2 Zvěřina Vzdělávací oblast:Zpracování masa Předmět:Technologie Ročník:3. ročník Autor:Mgr. Sedláčková Pavla Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:učebnice Zpracování masa pro 3. ročník Klíčová slova:srstnatá, vysoká, pernatá, černá… Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu technologie a zpracování masa zvěřiny.

3

4 Úvod Zvěřina je označení pro maso zvěře, které bylo uloveno ve volné přírodě. Může to být maso jak srstnaté, tak i pernaté zvěře. Zvěřina je výživná, lehce stravitelná, má charakteristickou vůni a chuť. Toto maso také obsahuje minimum tuku. Má pevnější maso, proto se nakládá před tepelnou úpravou do mořidel. Má tmavě červenou barvu.

5 Druhy Zvěřinu dělíme do čtyř základních skupin: vysoká zvěř (jeleni, srnčí, daňci) nízká zvěř (zajíci, králíci) černá zvěř (prase divoké) pernatá zvěř (koroptve, bažanti, křepelky) Samostatnou skupinu tvoří cizokrajné druhy zvěře (klokan, pštros…).

6 Ošetření a zrání zvěřiny Probíhá déle než u jatečního masa. Všechny druhy musíme nechat odležet. Během této doby zvěřina zraje, maso se stává aromatičtější a křehčí. Zásady: Vysoká a černá – musí být vyvrhnuta Divoký králík – se zavěšuje za zadní běhy Pernatá zvěřina – se zavěšuje za hlavičku Divoká kachna a husa – se zpracovává ihned, po oškubání se nechá krátce rozležet.

7 Zrání zvěřiny I Zvěřina musí být ihned po odstřelu vyvrhnuta nebo vyháčkována. Po zhasnutí zvěře má maso neutrální až mírně zásaditou reakci. Po několika hodinách maso tuhne (nastává tzv. rigor mortis) a nemá vlastnosti vhodné ke kuchyňské úpravě. Při zrání se ve zvěřině enzymatickým anaerobním pochodem z glykogenu tvoří kyselina mléčná. Maso měkne, stává se křehkým, získává chuťové a aromatické látky. Dobře vyzrálé maso je šťavnaté, příjemně aromatické a má přiměřenou konzistenci. Doba zrání je ovlivněna teplotou skladování.

8 Zrání zvěřiny II Kyselé prostředí zamezuje rozvoji hnilobných mikroorganismů, zvěřina se stává trvanlivější. Zrání zvěřiny probíhá pomaleji než u jatečného masa. Cílem zrání zvěřiny je dosáhnout, aby byla křehká, dobře upravitelná s žádoucí vůní a chutí. Maso čerstvě zabité zvěře je tuhé, navíc by zůstalo bez charakteristické chuti. Protože je tužší konzistence a více prokrvené než maso jatečných zvířat, musí se nechat náležitě odležet. Teprve při odležení maso je chutnější a má typickou aromatickou vůni. Zvěřina si udržuje delší dobu kyselou reakci, proto zrání probíhá pozvolněji než u masa jatečných zvířat. Doba zrání zvěřiny závisí na druhu zvěře, stáří zvěře, ročním období, ošetření zvěře po ulovení a pozdějšího uskladnění a také na stupni poškození zvěřiny lovem.

9 zrání zvěřiny rozlišiné z různých hledisek I. Podle druhu zvěře: Pernatá zvěř, srstnatá zvěř Srstnatá zvěř se nechává, pokud jsou k tom podmínky, viset v kůži. Po stažení se pak podle stáří nechá dozrát. Pernatá, až na kachny, se podle charakteru roční doby nechává viset v chladu, nejlépe vyháčkovaná. Pernatou zvěř vodní, a to divoké kachny a divoké husy necháváme odležet pouze 1 den, vyháčkované nejvýše 3 dny, protože se jejich maso snadno kazí.

10 Zrání podle: II. Podle stáří ulovené zvěře: 1-2 roční, 2-4, starší III. Podle stáří ulovené zvěře: 1-2 roční, 2-4, starší IV. Podle charakteru nakládání zvěřiny: suché a mokré

11 Otázky a úkoly 1.Jakým způsobem můžeme získat zvěřinu? Povoleným lovem – odstřelem. 2. Proč zraje zvěřina déle? Je tužší a vyrůstá ve volné přírodě, masové aroma. 3. Co ovlivňuje zrání zvěřiny? Druh, stáří, charakter nakládání.

12 Použité zdroje http://www.zverinova-kucharka.cz/rady-a-navody/moridla-a-zrani-zveriny Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google