Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pravda vítězí ?. Citáty slavných osobností „Upřímný přítel je ten, kdo Tě napomene, kdo Ti řekne pravdu do očí.“ Božena Němcová „Říká se, že děti, blázni.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pravda vítězí ?. Citáty slavných osobností „Upřímný přítel je ten, kdo Tě napomene, kdo Ti řekne pravdu do očí.“ Božena Němcová „Říká se, že děti, blázni."— Transkript prezentace:

1 Pravda vítězí ?

2 Citáty slavných osobností „Upřímný přítel je ten, kdo Tě napomene, kdo Ti řekne pravdu do očí.“ Božena Němcová „Říká se, že děti, blázni a filozofové mluví pravdu. Proto se děti bijí, blázni zavírají a filozofové nechápou.“ Niccoló Paganini „Pravda má jednu velkou výhodu: člověk si nemusí pamatovat, co řekl.“ Auguste Rodin „Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jediný pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.“ Albert Einstein „Hledáš-li pravdu, nedívej se dál než k svému srdci.“ John Lennon „Lidé věří rádi tomu, co si přejí, aby bylo pravda.“ Gaius Julius Caesar

3 „Nebo taková loď: i když je velká a žene ji silný vítr, kormidelník ji ovládá malým kormidlem. Jazyk je také nepatrný, a přesto může způsobit velké věci.“ (Bible)

4

5 Co všechno patří mezi zraňující slova? Jaká slova mohou naopak pomoci? Pomluvy Povzbuzení Nadávky Pochvala Výčitky Lži Laskavá slova

6 Lež Už jste někdy lhali? Proč? Je to v pořádku nebo není? Lež je jako sněhová koule - čím déle ji válíš, tím je větší. (Martin Luther)

7 JE TO LEŽ NEBO NENÍ?? Dívka chodí s chlapcem a ptá se, s kolika dívkami před ní její partner chodil. Předpokládá se, že si oba budou říkat pravdu. Ale chlapec skutečný počet svých předchozích přítelkyň sníží. Proč? Je to špatně?

8 JE TO LEŽ NEBO NENÍ?? Kamarádky se dohodnou, že ostatním něco neřeknou. Chtějí zachovat tajemství. Jenže, když nám to tajemství zamlčí, je to lež?

9 JE TO LEŽ NEBO NENÍ?? Na jevišti nám kouzelník předvádí své umění. Nechává mizet předměty, osoby… vše vypadá jako skutečné, ale není to tak. Označíme ho za lháře?

10 „Dětská lež nemusí být vždycky vadou, může být také příznakem fantazie.“ Jan Werich

11 pomluva Je namířená proti člověku. Důvodem je pýcha nebo závist. Může být pomluva pravdivá?

12 Co dělat, když se k nám donese pomluva? Nejsme ovce, abychom bez přemýšlení přijímali názory druhých. Ověřujme si informace!

13 přetvářka Proč se někdy tváříme jinak než se cítíme? - nechceme mít problémy… - čeká se to od nás… - chceme zapadnout do party…

14 „Dobrý den!“

15 Hrajeme role

16 Všichni víme, jak se máme chovat ve škole

17 Co už je nezdravá přetvářka? Nesnažme se vypadat dokonale za každou cenu. Buďme k druhým upřímní.

18 Jsou lži velké a menší, zanedbatelné. Jsou lži zásadní a existují takové, nad kterými můžeme mávnout rukou. Velká lež je ta, která zásadně pozmění život druhého člověka a má tragické důsledky.

19 Kdo je to ?

20

21

22 Mistr Jan Hus 1371 - 1415

23 Jaký byl hlavní mediální nástroj středověku?

24 Hlavní mediální nástroj středověku

25 Betlémská kaple v Praze

26

27 „Hledej pravdu, naslouchej pravdě, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, drž se pravdy, braň pravdu až do smrti.“ Mistr Jan Hus, 1412

28 Evropa ve středověku

29

30

31 Husovy spisy byly odsouzeny ke spálení. Jeho učení bylo zavrženo. Lidé měli zákaz jakkoliv si Jana Husa připomínat. Jak naložit s někým, kdo je nepohodlný? Mohl si zachránit život, když své názory odvolá?

32 Hus byl prohlášen za kacíře Na hlavu mu byla vsazena koruna kacířů s namalovanými ďábly Ještě před zapálení hranice dostal možnost odvolat své názory a zachovat si život. To ale odmítl.

33 Já, Jan Hus z Husince, mistr svobodných umění a hotový bakalář svatého bohosloví na vysokém učení pražské univerzity, kněz a kazatel při kapli zvané Betlémské, svěřuji toto své odvolání Ježíši Kristu, soudci nejspravedlivějšímu, který spolehlivě zná, obhajuje a soudí, činí zřejmou a odměňuje spravedlivou při každého člověka. (Husovo odvolání: přibil jej na vrata Mostecké brány 18.10.1412, když papež vyhlásil nad Husem klatbu).

34 Od začátku svého studia jsem si učinil zásadu… …že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného…

35 …a pokorně a radostně přijmu názor, odůvodněný lépe… …protože to, co víme, je zcela nepatrným zlomkem toho, co nevíme.

36 Nemůže li být pravda projevena bez pohoršení, lépe je přijmout pohoršení, nežli pustit pravdu.

37 Hledej pravdu a naslouchej jí.

38 Uč se pravdě A zamiluj si ji.

39 Drž se pravdy a braň ji až do smrti.

40 Co z toho plyne pro nás? Začněme u sebe.

41 Zkusme vždy naslouchat druhým, Snažme se vše kolem sebe vidět pravdivě … Přemýšlejme o všem bez předsudků, Neodsuzujme druhé… Vzdělávejme se a nezavrhujme to, co neznáme. Jak odlišit pravdu od lži?

42 Jak si má počínat člověk, který má rád život a jeho dary? Ať střeží před zlem svůj jazyk a své rty před záludnými řečmi. (Bible)

43 Jestli pravda zvítězí,… …to záleží na tobě.


Stáhnout ppt "Pravda vítězí ?. Citáty slavných osobností „Upřímný přítel je ten, kdo Tě napomene, kdo Ti řekne pravdu do očí.“ Božena Němcová „Říká se, že děti, blázni."

Podobné prezentace


Reklamy Google