Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování středověku a raného novověku. » Vyřeš přesmyčky: jména českých králů » L R A K E IV. » U R L F D O II. » U L V D K Í JAGELLONSKÝ » JAN U E C.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování středověku a raného novověku. » Vyřeš přesmyčky: jména českých králů » L R A K E IV. » U R L F D O II. » U L V D K Í JAGELLONSKÝ » JAN U E C."— Transkript prezentace:

1 Opakování středověku a raného novověku

2 » Vyřeš přesmyčky: jména českých králů » L R A K E IV. » U R L F D O II. » U L V D K Í JAGELLONSKÝ » JAN U E C L K R S B M U Ý » Á C V V A L II.

3 V JAKÉM ROCE SE ODEHRÁVÁ UDÁLOST? Co mistr Jan Hus nejvíce kritizoval?

4 Christoph_Kolumbus_Abfahrt_in_Spanien.jpg

5 RUDOLFŮV MAJESTÁT BITVA NA BÍLÉ HOŘE OBNOVENÉ ZŘÍZENÍ ZEMSKÉ NÁSTUP HABSBURKŮ NA ČESKÝ TRŮN POPRAVA ČESKÝCH PÁNŮ NA STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ

6 Johannes_calvin.jpg _comenius_ jpg/225px-Johan_amos_comenius_ jpg Rozhodni, o koho se jedná: Žil v Ženevě, odešel do exilu do polského Lešna, napsal dílo Orbis pictus, tvrdil, že smyslem života je práce a podnikání, měl své stoupence v Nizozemí a ve Švýcarsku, byl biskupem Jednoty bratrské, „učitel národů“, tvrdil, že osud je předurčen, zreformoval školskou soustavu v Anglii a v Uhrách J. Á. Komenský J. Kalvín

7 Doplň k letopočtům klíčovou událost.

8 Který panovník spojil pod svou nadvládou tyto země?

9 Pražský hrad Jezuitská kolej v Olomouci Žatecká radnice Co je na obrázku?

10 » i-k-iz-c- » d-f- -es-r-c- » k-nf-s-a-e » p- -te-t-n-i » -u-a » k-l-ch » h-g-n- -i » d-s-te-

11 zemřel u Přibyslavi pocházel z Trocnova Kdo je to? zemřel v bitvě u Lipan bojoval u Domažlic Kdo je to?

12 Anna Jagellonská byla manželkou: a/ Matyáše b/ Ferdinanda I. Habsburského c/ Fridricha Falckého

13

14 _Ji%C5%99%C3%AD_z_Pod%C4%9Bbrad.jpg Přemýšlej a uveď: K jaké společenské třídě patřil tento muž, v jakém století žil, jak se živil, kde žil, čím se proslavil, jaký byl jeho oděv, zvyky…?

15 Vyjmenuj druhy náboženství v Evropě v 16. století, použij mapku v učebnici. Magdeburg7.jpg

16 Řešení: » Karel, Rudolf, Ludvík, Lucemburský, Václav » 1415, prodej odpustků » objevení Ameriky, Isabela Kastilská » nástup Habsburků na č. trůn, Rudolfův Majestát, poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí, Obnovené zřízení zemské » J. Kalvín: žil v Ženevě, tvrdil, že smyslem života je práce a podnikání, měl své stoupence v Nizozemí a ve Švýcarsku, tvrdil, že osud je předurčen » 1212 – Zlatá bula sicilská, 1306 – vymření Přemyslovců, 1436 – bitva u Lipan, 1526 – Habsburkové na č. trůně, 1648 – konec třicetileté války » Karel IV. » Jezuitská kolej v Olomouci » inkvizice, defenestrace, konfiskace, protestanti, bula, kalich, hugenoti, desátek » Jan Žižka, Prokop Holý » Ferdinanda I. Habsburského » kladné (např. Koperníkovy objevy) a záporné (např. bartolomějská noc ve Francii) události v dějinách » Šlechtic, 15. století, gotický oděv, bojovník v křížové výpravě, kterou proti němu vyhlásil papež, žil na Starém městě pražském atd. » utrakvismus, kalvinismus, katolictví, islám, pravoslavné, luteranismus


Stáhnout ppt "Opakování středověku a raného novověku. » Vyřeš přesmyčky: jména českých králů » L R A K E IV. » U R L F D O II. » U L V D K Í JAGELLONSKÝ » JAN U E C."

Podobné prezentace


Reklamy Google