Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výroba mikroprocesorů Obr. 1. Výroba mikroprocesoruVýroba mikroprocesoru Výroba mikroprocesoru je komplexní a náročný proces, který má přes 300 kroků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výroba mikroprocesorů Obr. 1. Výroba mikroprocesoruVýroba mikroprocesoru Výroba mikroprocesoru je komplexní a náročný proces, který má přes 300 kroků."— Transkript prezentace:

1 Výroba mikroprocesorů Obr. 1

2 Výroba mikroprocesoruVýroba mikroprocesoru Výroba mikroprocesoru je komplexní a náročný proces, který má přes 300 kroků. Výroba mikroprocesoru je komplexní a náročný proces, který má přes 300 kroků. Mikroprocesory se vyrábějí vrstvením materiálů na tenké kulaté pláty křemíku, tzv. waffery pomocí různých postupů s využitím chemikálií, plynů a světla. Mikroprocesory se vyrábějí vrstvením materiálů na tenké kulaté pláty křemíku, tzv. waffery pomocí různých postupů s využitím chemikálií, plynů a světla.

3 Polovodičové plátyPolovodičové pláty Polovodičové pláty (waffery) dnes mají obvykle průměr 300mm (400mm). Vyrábějí se z křemíku, hlavní složky běžného říčního písku, který byl "ultravyčištěn", zkapalněn a zformován do dlouhých válců nazývaných ingoty. Polovodičové pláty (waffery) dnes mají obvykle průměr 300mm (400mm). Vyrábějí se z křemíku, hlavní složky běžného říčního písku, který byl "ultravyčištěn", zkapalněn a zformován do dlouhých válců nazývaných ingoty. Ingoty se rozřežou na tenké pláty, jež se opracovávají a čistí, dokud nemají bezchybný, zrcadlově hladký povrch. Ingoty se rozřežou na tenké pláty, jež se opracovávají a čistí, dokud nemají bezchybný, zrcadlově hladký povrch.

4 Výroba mikroprocesoru začíná kladením izolační vrstvy oxidu křemičitého na vyčištěný plát. Výroba mikroprocesoru začíná kladením izolační vrstvy oxidu křemičitého na vyčištěný plát. Vrstva oxidu slouží také jako elektrická brána, která buď umožňuje, nebo zabraňuje toku elektrického proudu uvnitř mikročipu. Vrstva oxidu slouží také jako elektrická brána, která buď umožňuje, nebo zabraňuje toku elektrického proudu uvnitř mikročipu. oxid křemičitýoxid křemičitýkřemík Obr. 2

5 Fotolitografie Je to proces, při němž jsou vzory obvodů tištěny na povrch plátu, je další v řadě. Je to proces, při němž jsou vzory obvodů tištěny na povrch plátu, je další v řadě. Nejdříve se na plát nanese dočasná vrstva materiálu citlivého na světlo, která se nazývá fotorezist. Nejdříve se na plát nanese dočasná vrstva materiálu citlivého na světlo, která se nazývá fotorezist.fotorezist

6 Fotolitografie Skrze průhledná místa šablony, označované fotomaska nebo maska, svítí na vybraná místa fotorezistu ultrafialové světlo. Skrze průhledná místa šablony, označované fotomaska nebo maska, svítí na vybraná místa fotorezistu ultrafialové světlo. Osvit chemicky změní nezakryté plochy fotorezistu. Osvit chemicky změní nezakryté plochy fotorezistu.maska

7 Fotolitografie Exponované plochy fotorezistu se odstraní, čímž se odhalí část oxidu křemičitého pod opticky citlivou vrstvou. Odhalený oxid křemičitý je odstraněn chemickým "rytím". Pak se odstraní zbývající fotorezist a na křemíkovém plátu zůstane vzor oxidu křemičitého. Exponované plochy fotorezistu se odstraní, čímž se odhalí část oxidu křemičitého pod opticky citlivou vrstvou. Odhalený oxid křemičitý je odstraněn chemickým "rytím". Pak se odstraní zbývající fotorezist a na křemíkovém plátu zůstane vzor oxidu křemičitého.vyvoláníleptání odstranění fotorezistuodstranění fotorezistu

8 Fotolitografie V dalších litografických a rycích fázích se na plát nanášejí další materiály jako polysilikon, který vede elektřinu. V dalších litografických a rycích fázích se na plát nanášejí další materiály jako polysilikon, který vede elektřinu. Každá vrstva materiálu má jedinečný vzor - dohromady vytvoří trojrozměrnou strukturu obvodu čipu. Každá vrstva materiálu má jedinečný vzor - dohromady vytvoří trojrozměrnou strukturu obvodu čipu.

9 Fotolitografie Pro spojování jednotlivých vrstev se používá v dnešní době převážně měď. Pro spojování jednotlivých vrstev se používá v dnešní době převážně měď. Donedávna se používal hliník, který byl levnější, ale takto vyrobený čip vykazoval větší energetické ztráty a více se zahříval. Donedávna se používal hliník, který byl levnější, ale takto vyrobený čip vykazoval větší energetické ztráty a více se zahříval.

10 Fotolitografie Z hlediska kvality a povedenosti každého jádra lze často slyšet pojem „speed binning“, což je právě třídění jednotlivých čipů podle jejich kvality. Z hlediska kvality a povedenosti každého jádra lze často slyšet pojem „speed binning“, což je právě třídění jednotlivých čipů podle jejich kvality. Dnes, kdy se na spotřebu procesoru začíná brát výraznější zřetel, je to jeden z podstatných ukazatelů. Nejlepší čipy mohou být použity jako nízkonapěťové nebo naopak vysoce taktované modely, za které si firmy účtují prémiové ceny. Dnes, kdy se na spotřebu procesoru začíná brát výraznější zřetel, je to jeden z podstatných ukazatelů. Nejlepší čipy mohou být použity jako nízkonapěťové nebo naopak vysoce taktované modely, za které si firmy účtují prémiové ceny.

11 Otázky k opakování 1. Co je to tzv. waffer? 2. Jaké základní části se používají při fotolitografii? 3. Jaký materiál se používá pro spojování jednotlivých vrstev mikroprocesoru?

12 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. s. 27 BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. s. 27 BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Technické vybavení osobních počítačů“ [online]. 27. srpna 2012 8:55. Dostupný z WWW:.http://www.blabik.cz/vyuka/ict/02_Technicke_vybaveni_osobnich_pocitac u.pdf MELIŠKA, Michal. Technet.idnes.cz: NTB & Tablety: „Jak se vyrábí mikroprocesor?“ [online]. 27. srpna 2012 9:00. Dostupný z WWW: http://notebooky.idnes.cz/tech-a-trendy-nb.aspx?r=tech-a-trendy- nb&c=A020116_5160161_tech-a-trendy-nb http://notebooky.idnes.cz/tech-a-trendy-nb.aspx?r=tech-a-trendy- nb&c=A020116_5160161_tech-a-trendy-nb Použité obrázky: Obr. 1 [cit. 2012-08-26] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Wafer_2_Zoll_bis_8_ Zoll.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Wafer_2_Zoll_bis_8_ Zoll.jpg Ostatní obrázky vlastní.


Stáhnout ppt "Výroba mikroprocesorů Obr. 1. Výroba mikroprocesoruVýroba mikroprocesoru Výroba mikroprocesoru je komplexní a náročný proces, který má přes 300 kroků."

Podobné prezentace


Reklamy Google