Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hoření hořčíku Podle žáků kvarty gymnázia TGM Hustopeče.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hoření hořčíku Podle žáků kvarty gymnázia TGM Hustopeče."— Transkript prezentace:

1 Hoření hořčíku Podle žáků kvarty gymnázia TGM Hustopeče

2 Jak to vlastně funguje? Zapálíme směs hořčíku, manganistanu draselného a rozdrcené prskavky. Manganistan draselný začne uvolňovat kyslík, který podporuje hoření hořčíku. Prskavka je zde k dosažení potřebné teploty při zapálení a zlepšení výsledného efektu.

3 Co je k pokusu potřeba HořčíkManganistan draselný Prskavka

4 Co je k pokusu potřeba II Miska a tlouček Kovová miska Kleště a lžička

5 Upozornění! Manganistan draselný je oxidující a zdraví škodlivá látka. Hořčík je vysoce hořlavá látka. Pokus by měl být prováděn s ochrannými pomůckami (brýle, rukavice, plášť). Musí být prováděn v dobře odvětraných prostorech nebo venku. Pozor na vznícení okolních předmětů! Miska je rozpálená na vysokou teplotu! Nedotýkejte se jí přímo, bezprostředně po pokusu. Pozor na nebezpečné plyny, které se uvolňují!

6 Příprava Nejprve připravíme směs manganistanu draselného, pilin hořčíku a prskavky. Všechno v poměru 1:1:1 dobře promícháme a rozdrtíme (hořčík není potřeba dokonale drtit, jde to velice těžko). Směs vysypeme na kovovou misku a rozprostřeme tak, aby nahoře nebyl hořčík, protože ten je těžko zápalný.

7 Provedení Směs v misce položíme nejlépe na nehořlavou podložku a zapálíme špejlí z dostatečné vzdálenosti. Pozor na plyny, které se začnou uvolňovat!

8 Nejprve si ukážeme fotky… Zapalování směsi. Hoření A tohle zbyde po celé té slávě…

9

10 Jak to vlastně funguje II Probíhá tepelný rozklad manganistanu draselného. Uvolňuje se kyslík. Hořčík reaguje s kyslíkem vytvořeným z manganistanu a vzniká oxid hořečnatý.

11 Konec Kamera a tvorba prezentace: Jan Frank Příprava: Tomáš Bubeníček Teoretická část a střih videa: Michal Růžička


Stáhnout ppt "Hoření hořčíku Podle žáků kvarty gymnázia TGM Hustopeče."

Podobné prezentace


Reklamy Google