Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozvoj iniciativnosti Definice iniciativnosti Podle Psychologického slovníku (Hartl, 2000) je iniciativnost, nebo spíše iniciativa intelektová činnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozvoj iniciativnosti Definice iniciativnosti Podle Psychologického slovníku (Hartl, 2000) je iniciativnost, nebo spíše iniciativa intelektová činnost."— Transkript prezentace:

1

2 Rozvoj iniciativnosti

3 Definice iniciativnosti Podle Psychologického slovníku (Hartl, 2000) je iniciativnost, nebo spíše iniciativa intelektová činnost vyvíjená bez zevního podnětu. Znamená to, že se nejedná o pouhou reakci na situaci. Iniciativa jednotlivce má zdroj v jeho vnitřních podmínkách a má úzkou vazbu na představivost. Podle Rocheho (1992) se iniciativnost definuje jako vlastnost, nebo tendence začínat akce nezávisle.

4 Definice tvořivosti Tvořivost je proces, kterým jedinec vyjadřuje svou základní podstatu prostřednictvím určité formy nebo media takovým způsobem, jenž v něm vyvolá pocit uspokojení. Proces posléze vyústí v produkt, který svém původci něco sděluje ostatním (Petrová, 1999).

5 15 faktorů, které souvisí s tvořivostí 1.vnímavost a zvědavost, 2.pozorovací schopnosti, 3.představivost, 4.koncentrace, 5.porozumění, 6.flexibilita, 7.objevování souvislostí, 8. originalita, 9. nezávislost myšlení, 10. nemít strach z neznámého, 11. přijetí konfliktu, 12. vůle a vytrvalost, 13. plynulost myšlenek a slovního projevu, 14. iniciativa, 15. experimentování.

6 Proces tvorby příprava – přezkoumání problému inkubace – odpočinek, přestávka, zdánlivá nečinnost inspirace – vynoření zásadního řešení elaborace – rozpracování a ověření

7 Chování učitele pro rozvoj iniciativnosti žáků ve vyučovacích hodinách podněcovat tvořivé a iniciativní klima odstraňovat autoritativní a výkladový způsob podávání nové látky žákům používat ve vyučování aktivizující metody více se žáky komunikovat a diskutovat podporovat a rozvíjet jejich samostatnost vést žáky k vyslovování vlastních názorů a nápadů na jejich názory a nápady tvůrčím způsobem reagovat vyžadovat od žáků myšlení v širších souvislostech povzbuzovat divergentní myšlení žáků nezesměšňovat neobvyklé nápady žáků

8 Tvořivost a iniciativnost napomáhá k osvojování prosociálního chování rozvojem těchto jevů: 1)Snaha vytvářet nové hodnoty 2)Zaměřenost na společenský prospěch 3)Tolerance k rozdílným přístupům k témuž předmětu 4)Kladný vliv na tvůrce, posilování jeho morálně- volních vlastností 5)Zvyšování schopnosti zapojit se do kolektivního úsilí.

9 í www.etickavychova.cz www.etickavychova.cz/ops www.etickeforumcr.cz Odkazy na webu:

10 í Možnost získat pro školy Bronzový, stříbrný nebo zlatý stupeň www.etickaskola.cz Ocenění „Etická škola“

11 ASET = Adoptuj si školu pro etickou výchovu Firemní sponzorství pro konkrétní školu www.etickavychova.cz/ops/aset Možnosti financování

12 www.etickavychova.cz/ops Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Rozvoj iniciativnosti Definice iniciativnosti Podle Psychologického slovníku (Hartl, 2000) je iniciativnost, nebo spíše iniciativa intelektová činnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google