Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ONEMOCNĚNÍ DÝCHACÍ SOUSTAVY

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ONEMOCNĚNÍ DÝCHACÍ SOUSTAVY"— Transkript prezentace:

1 ONEMOCNĚNÍ DÝCHACÍ SOUSTAVY

2 Zápal plic (Pneumonie)
Zápal plic je zánět plicní tkáně, způsoben bakteriemi, viry a jinými organismy. Zápal plic má různé stupně závažnosti, podle příčin a věku. Příčiny: Zápal plic se může rozvinout po chřipce může být následkem uzávěru některé průdušky Objevuje se u lidí - s oslabenou imunitou - tuberkulózou - kteří trvale kouří - kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko Příznaky: Teplota Kašel Dušnost Únava Obtížné dýchání Léčba : Je NUTNÁ léčba antibiotiky a vyššího přijmu vitamínů pod DOHLEDEM LÉKAŘE!!

3

4 Zánět průdušek (Bronchitida)
Zánět průdušek je zánět výstelky velkých dýchacích cest v plících. V mnoha případech jde pouze o přechodné onemocnění, které je následkem nachlazení nebo chřipky. Příčiny: Na vzniku bronchitidy se může podílet přemnožení bakterií nebo virů. Následkem je pak hromadění hlenů a sekretů, které způsobují neustálý kašel. Ten se může zhoršovat! Mohou být 2 formy bronchitidy Akutní bronchitida objeví se náhle - projevuje se horečkou a suchým kašlem - nezabírají na ni antibiotika Chronická bronchitida - vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest (např. prach, tabákový kouř…)

5 Příznaky : Vytrvalý kašel
Vykašlávání hustého hlenu Dýchací potíže Bolest na hrudníku Dušnost Zvýšená teplota nebo horečka Bolesti v zádech nebo svalech Léčba : Léky podporující vykašlávání Snižování horečky Klid na lůžku Antibiotika Dostatečné množství tekutin Jestliže je někdo náchylný na toto onemocnění, měl by se vyvarovat kouření, používání aerosolových výrobků (spreje, deodoranty …) a pít dostatečné množství tekutin!

6 Astma Když máte astma, vaše plíce jsou skoro vždycky podrážděné a zanícené. Pokud přijdete do styku s něčím, na co jste alergičtí, dýchací cesty reagují zúžením a způsobí obtížnější dýchání. Svaly okolo nich se napnou, povrch se zanítí, zánět začne narůstat a většinou produkuje hleny a sliz. Příčiny : Astma může být - dědičné - vyvinuto po opakovaném virovém onemocnění - kouření během těhotenství zvyšuje riziko, že dítě bude astmatické Astma mohou vyvolávat 2 faktory První skupina faktorů: - spouští astma, ale nezpůsobují zánět - nejsou důvodem zrodu astmatu - působí krátkodobě a rychle ustoupí Příklady : chladný vzduch kouř fyzická námaha stres

7 Druhá skupina faktorů: - jsou příčinou astmatu
- působí zánět dýchacích cest Příklady : respirační virové infekce alergeny - pyl (trávy atd.) - zvířata - plísně - roztoče Léčba : neexistuje žádný lék přímo na astma, ale jsou léky, které mohou zlepšit symptomy. léky mohou být v podobě - pilulek nebo tekutiny - injekce do svalu nebo žíly - inhalace nosem nebo ústy Příznaky : problém s nádechem kašlání sípání bolest na prsou Tyto symptomy se projevují v menší či větší míře při Astmatických záchvatech!

8 Co se děje při astmatickém záchvatu?
Když dýcháme, svaly kolem dýchacích cest jsou uvolněné a stěny dýchacích cest jsou velmi tenké. Dýchací cesty jsou volné a dýchání nám nečiní problém. Následující obrázek ukazuje, jak plíce vypadají, když vše pracuje správně.

9 Při astmatickém záchvatu se stěny dýchacích cest zduří a svaly kolem se stáhnou. Cesty se ucpou množstvím hustého hlenu. Proto se obtížněji dýchá. Ve skutečnosti je obtížnější vydechnout, než se nadechnout (výdech trvá mnohem déle než nádech). Následující obrázek demonstruje stav dýchacích cest během záchvatu.

10 Tuberkulóza Tuberkulóza je infekční onemocnění
Tuberkulózu způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis neboli Kochův bacil (podle jeho objevitele) Vyskytuje se typ přenosný na člověka z hovězího dobytka a ptáků. Nebezpečí nákazy člověka tuberkolózou je i přenos nemoci z krávy. Ta by mohla nakazit člověka přítomností mykobakterií, které přecházejí mléčnými žlázami do mléka. Aby se tomuto předešlo zavedla se tzv. Pasterizace mléka. Pasterizace mléka - je proces, ve kterém se mléko prudce zahřeje a tím se zničí škodlivé bakterie. - Existují tři typy pasterizace: 1.Vysoká teplota, krátký čas 2.Nízká teplota, dlouhý čas 3.Ultravysoká teplota (UHT) Dnes už se ale používá typ UHT pasterizace ! To je zvýšení teploty na 135 °C na dobu 1-2 sekundy !

11 Nejčastěji napadá dýchací ústrojí, zvláště plíce, poměrně časté je i postižení ledvin a močového ústrojí, kostí a kůže. Tuberkulózní zánět je zánětem tvořícím nerovnosti a hrbolky. Například zvětšení hrbolatých uzlin na krku. Příznaky : plíživé - lehce zvýšené teploty - pocení - pokašlávání - únava - hubnutí bouřlivé - vykašlávání až chrlení krve - vysoké teploty - narůstající dušnost.

12 Robert Koch žil v době 11. prosince 1843 – 27. května 1910
objevitel původce tuberkulózy a cholery německý lékař a mikrobiolog, zakladatel bakteriologie a nositel Nobelovy ceny za fiziologii a lákařství z roku 1905 V roce 1882 zveřejnil práci v níž jako první popsal Mycobacterium tuberculosis V roce 1883 objevil Vibrio cholerae a prokázal jeho příčinnou souvislost s cholerou

13 Léčba : Když se včas rozpoznají příznaky,je pak možná léčba dlouhodobou
kombinací speciálních antibiotických a chemoterapeutických přípravků.

14 Jedním z velmi častých důvodů dýchacích potíží bývá KOUŘENÍ ! ! !
Takže pár důvodů proč nekouřit nebo s tím hned přestat

15 Škodliviny, které se nám dostávají do organismu při kouření
Z hlediska biologického účinku rozeznáváme v tabákovém kouři tyto typy škodlivin: nikotinové alkaloidy (způsobuje návyk) methan CO (oxid uhelnatý) sirovodík kyanid sodný tetrakarbonyl niklu arsenik rakovinotvorné látky - dehtové látky - benzpyren - dibenzkarbazol - nitrosaminy - radioaktivní polonium - kokarcinogeny typu fenolu Při vdechnutí cigaretového kouře se nám všechny tyto škodliviny ukládají v organismu (v dýchacích cestách, v plicích…) ! ! !

16 Co nám hrozí při kouření??
Hrozí rakovina: plic hrtanu krve (leukémie) prsu slinivky Hrozí i mnoho dalších nemocí: nedokrvenost srdce snížená plodnost choroby trávicího ústrojí roztroušená skleróza ucpávání cév a tedy odumírání tkání

17 A jak může dopadnout náš organismus?

18 Zdravé plíce

19 Plíce kuřáka

20 Zdravé srdce Srdce kuřáka

21 Odumírání tkání

22 Číselná fakta o kouření
každých 6 sekund na naší planetě zemře jeden člověk na nemoci z kouření v ČR kouří asi 40% populace u kuřáků je 3× vyšší riziko infarktu myokardu než u nekuřáků kouření způsobuje 30% všech nádorových chorob po roce nekouření je riziko smrti z kouření o 50% nižší!!! u žen kuřaček je o 74% vyšší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu prsu na zeměkouli je 1 miliarda kuřáků 9 z 10 kuřáků umírá na následky kouření u kuřáků je 3x vyšší výskyt nádorů plic příčinou každého pátého úmrtí u nás je kouření denně se utratí za cigarety 16 miliard korun!!! paradoxem je, že kouří 1/3 lékařů a 2/5 zdravotních sester


Stáhnout ppt "ONEMOCNĚNÍ DÝCHACÍ SOUSTAVY"

Podobné prezentace


Reklamy Google