Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výtrusovci Výtrusovci. Taxonomie Nadříše: Eukaryota Nadříše: Eukaryota Říše: Živočichové (Animalia) Říše: Živočichové (Animalia) Podříše: Prvoci (Protozoa)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výtrusovci Výtrusovci. Taxonomie Nadříše: Eukaryota Nadříše: Eukaryota Říše: Živočichové (Animalia) Říše: Živočichové (Animalia) Podříše: Prvoci (Protozoa)"— Transkript prezentace:

1 Výtrusovci Výtrusovci

2 Taxonomie Nadříše: Eukaryota Nadříše: Eukaryota Říše: Živočichové (Animalia) Říše: Živočichové (Animalia) Podříše: Prvoci (Protozoa) Podříše: Prvoci (Protozoa) Kmen: Výtrusovci (Apicomplexa, Sporozoa) Kmen: Výtrusovci (Apicomplexa, Sporozoa) Nadříše: Eukaryota Říše: Prvoci Kmen: Výtrusovci

3 Způsob života typického výtrusovce Životní cyklus začíná napadením hostitele Sporozoitem. Životní cyklus začíná napadením hostitele Sporozoitem. Sporozoit má na špičce buňky systém drobných organel (Apikální komplex), které umožňují přichycení na tkáně či buňky hostitele, z kterých parazit odčerpává živiny pro svůj vývoj. Sporozoit má na špičce buňky systém drobných organel (Apikální komplex), které umožňují přichycení na tkáně či buňky hostitele, z kterých parazit odčerpává živiny pro svůj vývoj. V další fázi se parazit rozmnoží. V další fázi se parazit rozmnoží.

4 Rozmnožování výtrusovců Výtrusovci se rozmnožují rozpadem na mnoho jedinců (někdy i stovky). Výtrusovci se rozmnožují rozpadem na mnoho jedinců (někdy i stovky). Vznikají jedinci, kteří produkují gamety (pohlavní buňky). Ty splývají v zygotu, která se přeměňuje ve sporu. Vznikají jedinci, kteří produkují gamety (pohlavní buňky). Ty splývají v zygotu, která se přeměňuje ve sporu. Spora představuje klidové, velmi odolné stádium, které může u několika druhů sloužit k rozšiřování parazitů do nového hostitele. Spora představuje klidové, velmi odolné stádium, které může u několika druhů sloužit k rozšiřování parazitů do nového hostitele. V něm se poté ve spoře tvoří Sporozoiti, kteří pomocí svého Apikálního komplexu napadají tkáně a buňky hostitele. V něm se poté ve spoře tvoří Sporozoiti, kteří pomocí svého Apikálního komplexu napadají tkáně a buňky hostitele.

5 Galerie Výtrusovců

6 Krvinkovky (Haemosproridia) Napadají obratlovce včetně lidí. Napadají obratlovce včetně lidí. Některé druhy (Plasmodia – česky zimnička) způsobují různé formy malárie. Některé druhy (Plasmodia – česky zimnička) způsobují různé formy malárie. 2 hlavní druhy zimničky – třídenní (záchvat každý 3. den) a tropická (záchvat každý den) 2 hlavní druhy zimničky – třídenní (záchvat každý 3. den) a tropická (záchvat každý den) V těle napadají nejprve játra, po namnožení červené krvinky, kterým stravují hemoglobin a způsobují jejich prasknutí. V těle napadají nejprve játra, po namnožení červené krvinky, kterým stravují hemoglobin a způsobují jejich prasknutí. Způsobují horečky téměř 41°C Způsobují horečky téměř 41°C Přenašečem je komár Anopheles Přenašečem je komár Anopheles Krvinkovka produkuje látku, která zvyšuje srážlivost krve. Komár pak musí vyhledat více obětí. Krvinkovka produkuje látku, která zvyšuje srážlivost krve. Komár pak musí vyhledat více obětí.

7 Při sání krve může sám zimničku získat a nakazit ji dalšího člověka. Při sání krve může sám zimničku získat a nakazit ji dalšího člověka. Čtyři druhy tohoto rodu jsou rozšířené v bažinatých oblastech tropů. Čtyři druhy tohoto rodu jsou rozšířené v bažinatých oblastech tropů.

8 Komár Anopheles

9 Krvinkovka

10 Kokcidie (Coccidia) Nejznámějším a nestarším druhem kokcidií je Toxoplazma. Nejznámějším a nestarším druhem kokcidií je Toxoplazma. Působí u člověka. Je tak starým druhem, že si proti němu lidský organismus vytvořil jistou míru obranyschopnosti. Působí u člověka. Je tak starým druhem, že si proti němu lidský organismus vytvořil jistou míru obranyschopnosti.

11 Kokcidie jaterní Paraziti ptáků a savců. Paraziti ptáků a savců. Napadá játra a žlučovody. Napadá játra a žlučovody. Přenáší se potravou kontaminovanou výkaly králíků. Přenáší se potravou kontaminovanou výkaly králíků. Pro děti může být infekce smrtelná. Pro děti může být infekce smrtelná.

12 Toxoplasma Způsobuje nemoc podobnou chřipce. Způsobuje nemoc podobnou chřipce. Parazit zůstává v nervové soustavě hostitele. Parazit zůstává v nervové soustavě hostitele. Napadá vysoké procento populace (asi 40 %). Napadá vysoké procento populace (asi 40 %). U těhotných žen může způsobit poškození plodu. U těhotných žen může způsobit poškození plodu. Člověk se může nakazit z kočičích výkalů či konzumaci syrového hovězího masa. Člověk se může nakazit z kočičích výkalů či konzumaci syrového hovězího masa. Zajímavostí je, že prvních několik desítek lidí, kteří v USA a Evropě zemřeli s diagnózou AIDS, hostilo zároveň toxoplasmu. Zajímavostí je, že prvních několik desítek lidí, kteří v USA a Evropě zemřeli s diagnózou AIDS, hostilo zároveň toxoplasmu. Svým dospělým nositelům může způsobovat až při zhoršení zdravotního stavu, společně s jinou nemocí. Svým dospělým nositelům může způsobovat až při zhoršení zdravotního stavu, společně s jinou nemocí.

13 Kokcidie Kokcidie jaterní Toxoplasma

14 Toxoplasma Toxoplasma

15 Hromadinky (Gregarinidea) Postihují trávicí soustavu bezobratlých. Postihují trávicí soustavu bezobratlých. Měří 200 - 300 μm. Měří 200 - 300 μm. Hromadinky se vtlačí na buňku hostitele a přebývají ve vytvořené prohlubni. Hromadinky se vtlačí na buňku hostitele a přebývají ve vytvořené prohlubni.

16 Hromadinka Hromadinka

17 Zdroje Zoologie: Miroslav Papáček, Vlasta Matěnová, Josef Matěna, Tomáš Soldán. Scientia, Praha 2000 Zoologie: Miroslav Papáček, Vlasta Matěnová, Josef Matěna, Tomáš Soldán. Scientia, Praha 2000 Biologie živočichů: Jaroslav Smrž, Ivan Horáček, Miroslav Švátora. Fortuna, Praha 2004 Biologie živočichů: Jaroslav Smrž, Ivan Horáček, Miroslav Švátora. Fortuna, Praha 2004 21. století 8/2007: Rf hobby s. r. o. Praha 2007 21. století 8/2007: Rf hobby s. r. o. Praha 2007 cs. wikipedia.org cs. wikipedia.org


Stáhnout ppt "Výtrusovci Výtrusovci. Taxonomie Nadříše: Eukaryota Nadříše: Eukaryota Říše: Živočichové (Animalia) Říše: Živočichové (Animalia) Podříše: Prvoci (Protozoa)"

Podobné prezentace


Reklamy Google