Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poznáním k udržitelnému rozvoji regionu Místo, kde žijeme Tento projekt č. CZ.1.07/1.1.07/02.0189 spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poznáním k udržitelnému rozvoji regionu Místo, kde žijeme Tento projekt č. CZ.1.07/1.1.07/02.0189 spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 Poznáním k udržitelnému rozvoji regionu Místo, kde žijeme Tento projekt č. CZ.1.07/1.1.07/02.0189 spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Nový Jičín

3 Znak města: Ruka vystupující z oblaku, která drží polovinu zavinuté střely, v červeném poli - znak pánů z Kravař.

4 Název města: O názvu města existuje několik pověstí. Podle jedné z pověstí bylo město pojmenováno podle udatné dcery majitele starojického hradu Jitky, která se kvůli záchraně malého chlapce pustila do boje s medvědem. Před rozzuřeným zraněným zvířetem ji zachránil pastýř, její budoucí manžel. Na místě, kde byla zachráněna, nechala Jitka postavit kapličku. Vedle ní pak její manžel postavi lovecký zámek, věnovaný Jitce, tedy Jitčin, později Jičín. Podle vědecké teorie je jméno města odvozováno od slovanského slova dik, divoký kanec, který se na tomto území vyskytoval v hojném počtu. Odtud zprvu Dičín, později Jičín.

5 Poloha města severovýchod České republiky severovýchod České republiky východní Morava východní Morava Podbeskydská pahorkatina Podbeskydská pahorkatina

6 Povrch okolí * kopcovitý Starojický kopec Starojický kopec * lesy, louky, pole Puntík Puntík Svinec Svinec

7 Vodní nádrže Lamberk Lamberk rybníky Čerťák Čerťák

8 Vodní toky Vodní toky řeka Jičínka řeka Jičínka *přítoky *přítoky Rakovec Rakovec Grasmanka Grasmanka Zrzávka Zrzávka * patří k povodí Odry * patří k povodí Odry

9 Historie města * Vznik * Vznik asi 13. století * První písemná zmínka 1313 * Nejvýznamnější majitelé Páni z Kravař Páni z Kravař Žerotínové Žerotínové jezuitský řád jezuitský řád * Svobodné město Od roku 1775 (za vlády Marie Terezie)

10 Nejstarší písemná zpráva o městě pochází z r. 1313, kdy král Jan Lucemburský vydal ve prospěch města listinu, která uděluje městu právo vybírat clo a mýto. Zakládací listina města se nedochovala. Předchůdcem města byla osada pod hradem Starý Jičín, který byl pravděpodobně zbudován knížetem Břetislavem jako součást systému hradů na obranu severních hranic země. Výhodná poloha města na křižovatce důležitých obchodních cest měla příznivý vliv na jeho rozvoj.

11 Počátkem 14. století získal město Nový Jičín i se starojickým panstvím představitel významného šlechtického rodu Vok z Kravař. Z období pánů z Kravař pochází : * původní gotická podoba nynějšího Žerotínského zámku * městské opevnění * základ městského znaku.

12 Důležitým obdobím pro rozvoj města je více než padesátileté působení dalšího význačného rodu, rodu Žerotínů, v 1. polovině 16. století. * Ti v letech 1500 - 1558 přebudovali gotickou tvrz z Kravař na pohodlné renesanční sídlo, nynější Žerotínský zámek. * Darovali městu dům na náměstí, který se stal důstojným sídlem městské radnice. * Když při požáru r. 1503 lehly popelem dřevěné domy na náměstí, začalo se jejich zásluhou s výstavbou kamenného podloubí a měšťanských domů na náměstí.

13 Další zajímavosti z historie města 1558 Vlivem řemesel a obchodu bohatla městská pokladna a město bylo natolik ekonomicky silné, že od Žerotínů odkoupilo jejich panství Nový Jičín. Vykoupilo se z poddanství a konečně bylo svobodné. Třicetiletá válka 1621 V Novém Jičíně byl pobit oddíl Španělů. Na místě jejich hrobů byla později postavena tzv. Španělská kaple. Při bitvě město opět vyhořelo. 1623 Nový Jičín postihla morová rána. 1.Pol 19.stol. Byla založena doutníková a tabáková továrna. 1879 Josef Rotter začal vyrábět kočárové svítilny, a položil tak základy dnešnímu Autopalu. V období před 1. svět. válkou tvořilo 2/3 obyvatel města německé obyvatelstvo. Od října 1938 do května 1945 bylo město součástí Německa.

14 Významné historické památky  N áměstí s loubím po všech stranách * Stará pošta * Stará pošta * radnice * radnice * morový sloup * morový sloup  Bašta (zbytek městských hradeb)  Žerotínský zámek  Chrám Nanebevzetí panny Marie  Španělská kaple  Kostel Nejsvětější trojice  Beskydské divadlo  Hotel Praha

15 *Náměstí *Morový sloup *Stará pošta *Radnice

16 *Žerotínský zámek *Chrám Nanebevzetí Panny Marie *Španělská kaple

17 *Bašta *Beskydské divadlo *Hotel Praha

18 Tradiční průmyslové podniky * Tonak * Autopal/Visteon * Tonak * Autopal/Visteon

19 Kam za přírodou Smetanovy sady Janáčkovy sady Smetanovy sady Janáčkovy sady

20 Skalky Skalky

21 Kam za sportem zimní stadion zimní stadion fotbalový stadion bazén fotbalový stadion bazén

22 Kam za zábavou kino kino Květen Květen Středisko volného času Středisko volného času FOKUS FOKUS koupaliště koupaliště

23 Kam za poznáním Muzeum Novojičínska městská knihovna městská knihovna

24 Cestování 2 vlaková nádraží autobusové nádraží

25 Kus historie, která brzy zmizí v nenávratnu Tabačka TabačkaHuckelovy vily vily

26 Roku 1967 byl Nový Jičín prohlášen městskou památkovou rezervací Město bylo vyhlášeno Městem roku 2000

27 Zpracovala: Mgr. Jitka Žáková pro výuku vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět ve 3. ročníku Základní škola Nový Jičín, Komenského 68, p. o. leden 2010 Fotografie: © Jitka Žáková


Stáhnout ppt "Poznáním k udržitelnému rozvoji regionu Místo, kde žijeme Tento projekt č. CZ.1.07/1.1.07/02.0189 spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google