Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Africké zajímavosti Autor : J.Čáp VY_32_INOVACE_ZEMEPIS_CAP_2.19.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Africké zajímavosti Autor : J.Čáp VY_32_INOVACE_ZEMEPIS_CAP_2.19."— Transkript prezentace:

1 Africké zajímavosti Autor : J.Čáp VY_32_INOVACE_ZEMEPIS_CAP_2.19

2 1 Víte že : 1. Nejvyšším vodopádem Afriky jsou Tugela Falls vysoké 948m (2. nejvyšší na světě) v Jižní Africe. Tugela Falls je druhý nejvyšší vodopád na světě. Nachází se v Dračích horách v provincii Kwa-Zulu Natal v JAR. Celková výška pěti kaskád, kterými voda dopadá na dno skalnatého srázu je 948 m a nejvyšší stupeň má 411 m. Vodopád dosahuje šířky 15 m a je napájen řekou Tugela, jejíž voda je pitná i pod vodopádem. Obr.1

3 2. Súdán má více pyramid než Egypt.
223 súdánských/núbijských/ pyramid je nižších a strmějších než jejich egyptské protějšky. Obr.2 Jako Núbijské pyramidy se označují stavby ve tvaru pyramid v kaňonu Nilu v oblasti dříve známe jako Núbie, ležící v dnešním Súdánu, které jsou architektonicky odvozené od pyramid v Egyptě.

4 3. K nejznámějším horám světa patří Stolová hora
(Table Mountain) u Kapského města v jižní Africe. Jihoafrickému Kapskému městu dominuje 1086 m. vysoká Stolová hora se strmými stěnami, které budí respekt. Své jméno získala kvůli svému plochému vrcholu, jenž připomíná stůl. Obr.3 Její tvar je nezaměnitelný a stala se jedním z nejčastěji zdolávaných vrcholů světa. Na vrchol vedou stovky snadnějších i náročnějších stezek, ale je možné se na ni vypravit také lanovkou. Stolová hora je domovem více než 140 vzácných a ohrožených rostlinných druhů.  Z vrcholu se návštěvníkům naskýtá jedinečný výhled nejen na Kapské město, ale i na nedaleký mys Dobré naděje. 

5 4 4. Nejlidnatějším městem Afriky je Káhira v Egyptě. Odhaduje se, že v městské aglomeraci žije 17 miliónů obyvatel. Obr.4 Káhira -arabsky Al-Qáhira („Vítězná“) Dvojměstí Káhira-Gíza s dalšími přilehlými městy vytváří aglomeraci Velká Káhira. Vzhledem ke své pozici na kulturním rozhraní Afriky, Asie a Evropy a důležitosti, kterou hrála v dějinách, získala Káhira přezdívku Matka světa. Díky svému kosmopolitnímu rázu a velkému množství obyvatel bývá nazývána Big Mango). Rozkládá se na ploše 450 km2. Patří k ní i ostrovy Gezíra a Róda.

6 5. 2. nejdelší a 2. nejhlubší jezero světa Tanganika,2.největší
zásobárna sladké vody. Nachází se mezi masivy hor na západní straně Velké příkopové propadliny ve východní Africe. Největší rybou, která brázdí vody Tanganiky, je binga tygří (zvaná též afrotetra - viz obr.). Největší jedinci dorůstají délky až 1,5 metru a hmotnost může dosáhnout 50ti kilogramů. Řadí se tak mezi největší trnobřiché ryby na světě. Rozloha km² Délka 650 km Šířka 80 km Objem km³ Povodí  km² Max. hloubka 1470 m Obr.6 Obr.5 Přibližně 75 % fauny jsou endemické druhy (převážně ryby,krevety,raci,klanonožci). Vyskytují se zde hroši, krokodýli a mnoho vodního ptactva. Je zde rozšířeno rybářství.

7 6 Druhá občanská válka v DR Kongu je největší válkou v dějinách Afriky. Odhaduje se, že jí životem zaplatilo okolo 5,4 milionů lidí. Rwanda má nejvyšší počet žen v národním parlamentu. Ženy obsadily 56% z celkových křesel. Zimbabwe má nejvyšší míru gramotnosti dospělých (92%), Čad nejnižší (33%). I.Doplňte další zajímavosti o Africe .

8 Použité zdroje: Milan Holeček,B.Janský,S.Tlach – Zeměpis světa 1 Eva Klímová – Školní atlas světa/Kartografie Praha 2007,2008/ Karel Kašparovský –Zeměpis II. v kostce Zeměpis com.,Geografický portál Afrika online.cz Wikipedie Citace obrázků: Obr.1 - NEZNÁMÝ. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr.2 -Fabrizio Demartis . flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr.3 - NEZNÁMÝ. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr.4 - NEZNÁMÝ. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: 7

9 8 Obr.5 -NEZNÁMÝ. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr.6 - NEZNÁMÝ. flickr.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Africké zajímavosti Autor : J.Čáp VY_32_INOVACE_ZEMEPIS_CAP_2.19."

Podobné prezentace


Reklamy Google