Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spojené státy americké

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spojené státy americké"— Transkript prezentace:

1 Spojené státy americké

2 Státní vlajka Státní znak

3 Základní informace o Spojených státech amerických
Základní informace o Spojených státech amerických    Vznik: 4. července 1776 (vyhlášení nezávislosti na Velké Británii) Rozloha: km2 (3. na světě) Počet obyvatel: (3. na světě) Měna: USD - americký dolar $ = 100 centů Jazyky: americká angličtina, španělština, indiánské jazyky Úřední jazyk: angličtina  Správní rozdělení: 50 států, 1 federální distrikt (District of Columbia) Státní zřízení: federální demokracie Hlavní město: Washington D.C obyv. (1995) Nejvyšší hora: Mount McKinley m (Aljaška) Nejnižší bod: Údolí smrti (Kalifornie) - 86 m pod úrovní moře Nejdelší řeka: Mississippi (3 780 km) Největší jezero: Lake Superior (část) km2 Největší město: New York Nejdelší most: Verrazano-Narrows 1298m (New York)

4 Nejvyšší hora… Mount McKinley m

5 Nejnižší bod Údolí smrti (Kalifornie) - 86 m

6 Nejdelší řeka… Mississippi (3 780 km)

7 Největší jezero… Lake Superior km2

8 Největší město… New York

9 Nejdelší most… Verrazano-Narrows 1298m

10 Trocha informací v procentech...

11 Náboženství:

12

13 Geografie POLOHA: V: Atlantský oceán, Z: Tichý oceán , SLO
Sousedi: Mexiko, Kanada VODSTVO: Hlavní řeky: Mississippi, Colorado, Columbia, Missouri, Rio Grande, Yellowstone Velká jezera (Hořejší jezero, Michiganské jezero, Huronské jezero a jezero Ontario), Velké solné jezero Moře: Mexický záliv, Tichý oceán, Atlantský oceán; Beringovo moře, Beringův průliv, Severní ledový oceán Niagarské vodopády, RELIÉF: Kordyléry, Apalače, nížiny na SV

14 FLORA: lesy mírného pásu, stepy, tundry, subtropy, pouště a polopouště FAUNA: pásovec devítipásí, psoun prériový, los americký, jelen wapiti, kůň, mýval americký, vidloroh, korovec, puma, bizon, kojot, medvěd grizzly, kachna divoká, pelikán hnědý, anhinga americká, orel bělohlavý, aligátor,plejtvákovec šedý, garnát;ovce aljašská, sob karibu, mrož, velryba grónská, losos

15 PODNEBÍ: Díky své velikosti leží USA v několika významných podnebných pásech Severní část území leží v mírném pásu, je chladnější a vlhčí (studený Labradorský proud). Centrální roviny a Velké planiny mají v závislosti na vzdálenosti od Atlantského oceánu čím dál, tím méně srážek. Jižní část USA leží v subtropickém podnebném pásu a Mexický záliv, polostrov Florida v tropickém pásu. Výjimku tvoří vysoce položené pohoří a plošiny, kde je podstatně chladněji, projevuje se tam výšková stupňovitost. Aljaška leží v subartktickém pásu a Havajské ostrovy v tropickém pásu. Proudění v rovnobežkovém směru prekážejí horské bariéry Kordiller. Proto vláha, která by se s proudícím vzduchem dostávala do vnitrozemí Ameriky z Tichého oceánu, se vyprší nad oceánem.

16 Hospodářství Zemědělství: pšenice, obiloviny, kukuřice, rýže, brambory, batáty, maniok, cukrová třtina, cukrová řepa, luštěniny, hrách, sója, vinná réva, káva, čaj, zelenina, ovoce, pomeranče, citróny, grapefruity, ananasy, tabák, bavlna… chov dobytka: skot, ovce, kozy, prasata, koně, drůbež, sobi Těžba: černé uhlí, hnědé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, mangan, chrom, olovo, wolfram, měď, nikl, zinek, uran, zlato, stříbro, síra, bauxit, cín, antimon, platina, fosfáty, rtuť, kobalt, slída, azbest, molybden, magnezit, apatity, kamenná sůl, diamanty, tuha Vývoz: kapitálové zboží, automobily, průmyslové suroviny, spotřební zboží, zemědělské výrobky  (Kanada, Mexiko, Japonsko, VB, Německo, Francie ) Dovoz: ropné produkty, stroje, automobily, spotřební zboží, průmyslové suroviny, potraviny (Kanada, Japonsko, Mexiko, Čína, Německo, VB )

17 Zemědělství

18 Zajímavosti (příroda):
Aljaška Niagárské vodopády Mt. Rushmore Kráterové jezero Yosemit Grand Canion (Arizona) Rainbow Bridge (Utah) Carlsbadské jeskyně (Nové Mexiko) množství národních parků aj.

19 Aljaška Yukon

20 Niagarské vodopády 55 metrů
několik vodopádů na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario.

21 Mount Rushmore

22 Kráterové jezero

23 Yosemit Vodopád Yosemite Valley

24 Grand Canyon

25 Rainbow Bridge Duhový most největší přírodní most na světě
výška přes 88m

26 Yellowstone

27 Mamutí jeskyně Nejrozsáhlejší jeskynní systém V Kentucky, 530 km

28 Administrativní členění

29 PREZIDENTI SPOJENÝCH STÁTŮ
 George Washington  John Adams  Thomas Jefferson  James Madison  James Monroe  John Q. Adams  Andrew Jackson  Martin Van Buren 1841   William H. Harrison  John Tyler  James Knox Polk  Zachary Taylor  Millard Fillmore  Franklin Pierce  James Buchanan  Abraham Lincoln  Andrew Johnson  Ulysses S.Grant  Rutherford B. Hayes

30 1881 James A. Garfield 1881-1885 Chester A
1881   James A. Garfield  Chester A. Arthur  Grover Cleveland  Benjamin Harrison  Grover Cleveland  William McKinley  Theodore Roosevelt  William H. Taft  Woodrow Wilson  Warren G. Harding  Calvin Coolidge  Herbert C. Hoover  Franklin D.Roosevelt  Harry S. Truman  Dwight D.Eisenhower  Jonh F. Kennedy  Lyndon B. Johnson  Richard M. Nixon  Gerald R. Ford  James E. Carter  Ronald W.Reagan  George H. W. Bush  William J. Clinton   George Bush

31 Las Vegas, Nevada je největší centrum zábavy pro dospělé na celém světě. Toto vyhlášené město nabízí  hazard, pompézní zábavu a neuvěřitelně marnivou architekturu. Obrovské skleněné pyramidy, pestrobarevné hrady, repliku Eiffelovi věže, Benátek a mnoho dalšího můžete vidět v tomto městě. Las Vegas se rozkládá nedaleko části největší krajiny jihozápadu a nedaleko najdete i věhlasný Grand Canyon (Velký kaňon) a Death Valley (Údolí smrti).

32 New York City, New York je největší metropolitní centrum v USA
New York City, New York je největší metropolitní centrum v USA. Je proslavené Sochou Svobody, ale najdete zde i Sjednocené Národy (United Nations), muzea, divadlo Broadway, restaurace, Times Square, noční život a budete mít neskutečnou možnost nakupovat. Je to obrovské zářivé město, které nikdy neusíná. Je zde mnoho příležitostí pro zábavu:  noční bary, bary, divadla a sportovní arény. Množství kulturních zajímavostí zde najdete v muzeích, uměleckých galeriích a koncertních síních.

33 Los Angeles, California je druhé největší město v USA a největší metropolitní centrum na západním pobřeží. Najdete zde i Hollywood, Beverly Hills - domov filmových hvězd. L.A. má příjemné subtropické podnebí s míilemi pláží pokrytých bílým pískem. Je to město rozkládající se blízko mnoha přírodních zajímavostí jako je okázalá pobřežní čára od Big Sur, divočina Sierrských Nevadských Hor (Sierra Nevada Mountai) a prostá krása Mojavské pouště. Je vzdálené jen půl dne cesty  od Las Vegas v Nevadě.

34 Washington DC, hlavní město USA, je krásné a zajímavé
Washington DC, hlavní město USA, je krásné a zajímavé. Je plné četných památníků, muzeí a veřejných parků včetně Bílého Domu (White House), US Capitolu a mnohých jiných vládních budov. Ve Washingtonu můžete vidět mnoho zajímavých věcí. Washington má různorodou populaci a velkou rozmanitost etnických restaurací. Je vzdálen jednu hodinu jízdy od přístavního města od Baltimore a půl dne jízdy od  New Yorku.

35 San Francisco, California je další velké město v Kalifornii
San Francisco, California je další velké město v Kalifornii. Je menší než Los Angeles a nemá teplé tropické pláže, ale o to je mnohem více malebnější. Hillside streets  lemovaná  viktoriánskými domy, nepřehlédnutelná velká modrá zátoka obklopená  horami. Historické tramvaje stoupají strmými ulicemi a velkolepý Golden Gate Bridge dotváří  Pacifickou zátoku. San Francisco je vzdáleno méně než hodinu jízdy  od Napského Údolí (Napa Valley) a Sonomského Údolí (Sonoma Valley), polovinu dne od krásného Yosemitského Národního Parku (Yosemite National Park).

36 Hawaii je řetěz sopečných ostrovů v středu Pacifického Oceánu
Hawaii je řetěz sopečných ostrovů v středu Pacifického Oceánu. Je to tropický ráj se skoro dokonalým celoročním počasím, fantastickými plážemi a okázalými  scenériemi. Je to místo kam se mnoho párů uchyluje trávit líbánky. Je ideálním cílem pro plavání, opalování, surfování, plavbu na lodi, rybaření,golf a tropický výzkum.

37 Alaska je velká severní divočinová hranice USA
Alaska je velká severní divočinová hranice USA. Pokrývá obrovskou oblast, která vyčnívá z deštných lesů až k Pacifickému pobřeží, k tundře,  za polární kruh a podél širokého souostroví sopečných ostrůvků. Lesy a potoky se hemží rybami a divokou zvěří jako jsou fascinující, ale nebezpeční medvědi (Kodiak bears). Ledovce a zasněžené vrcholy poskytují množství nádherných pohledů. Většina Alasky je dostupná pouze leteckým taxi, na kánoi a pěšky. Je populárním cílem pro lovce, rybáře, fotografy a průzkumníky divoké přírody.

38 New Orleans, Louisiana je město s nějvětším evropským nádechem
New Orleans, Louisiana je město s nějvětším evropským nádechem. Španělské a francouzské kultury splývají s afro-americanskými a karibskými vlivy a tvoří toto exotické město u ústí řeky Mississippy (Mississippi River). New Orleans je proslaveno jazzovou hudbou, divokým nočním životem a jemnou Cajun kuchyní. Každý rok v únoru, se celé město ponoří do celotýdenní karnevalové oslavy známé jako Mardi Gras. 

39 Orlando, Florida je největším centrem pro rodinnou zábavu na celém světě. Nabídne Vám Disney Svět (Disney World), největší komplexní rodinné pobavení na této planetě, plus Universal Studios, Mořský Svět,  a mnoho dalších zajímavostí. Stovky menší zábavy jsou umístěny poblíž. Týdny můžete  v Orlandu utrácet a stejně neuvidíte úplně vše. Navíc, Florida nabízí báječné tropické pláže a možnost si celoročně zahrát golf a tenis.

40 Grand Canyon National Park, Arizona je jeden z největších přirozených divů světa. Je to kaňon hluboký metrů, přes 20 km široký a 150 km dlouhý. Vnitřek Kaňonu je ozdobený obrovským bludištěm mnohobarevných stolových hor, útesy a mysy které jsou přerušované labyrintem menších kaňonů a roklin. Hra slunce a stínu dopadající na skalnaté vrstvy kaňonu vytváří úchvatný pohled který je nejlépe vidět od návštěvnického centra na jižní hraně. Jediný přístup na dno kaňonu je možný, když sejdete nebo na mezku sjedete strmé stezky.

41 Yellowstone National Park, Wyoming má největší sbírku gejzírů, termálních pramenů a termálních úkazů na světě. Tento obrovský Národní Park je ve velkém množství obydlený bizony, vlky, medvědy a divokými zvířaty. Má obrovské rozlohy divočiny, ale mnohé z  hlavních zajímavostí jsou snadno dostupné od silnic a zabraňují tak setkání s divokou zvěří. Yellowstone leží nedaleko od Grand Teton National Parku, Skalnatých  hor (Rocky Mountains) a  Montany.

42 Yosemite National Park, California obsahuje jedno z nejkrásnějších horských údolíl stop vysoké svislé žulové útesy a skoro tucet, vodopádů vymílajících Yosemitské Údolí. V tonto ohromném parku najdete i háje obrovských stromů Sequoia (Sequoia trees), horské louky a zasněžené vrcholy hor. Je to ráj pro horolezce, táborníky, fotografy a turisty.


Stáhnout ppt "Spojené státy americké"

Podobné prezentace


Reklamy Google