Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Richard Brabec SVĚTLO. CO JE TO SVĚTLO? Světlo je elektromagnetické vlnění. Do skupiny elektromagnetických vln patří například také rádiové, televizní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Richard Brabec SVĚTLO. CO JE TO SVĚTLO? Světlo je elektromagnetické vlnění. Do skupiny elektromagnetických vln patří například také rádiové, televizní."— Transkript prezentace:

1 Richard Brabec SVĚTLO

2 CO JE TO SVĚTLO? Světlo je elektromagnetické vlnění. Do skupiny elektromagnetických vln patří například také rádiové, televizní nebo rentgenové vlny. Pokud se budeme bavit o světle, pak máme na mysli světlo viditelné, zjistitelné okem. Viditelné světlo se liší od ostatních druhů elektromagnetických vln vlnovou délkou. Vlnová délka viditelného světla je 400 – 700 nm (nanometrů)

3 VLASTNOSTI SVĚTLA Světlo se v homogenním (stejnorodém) prostředí šíří přímočaře. Šíří se i v některých látkových prostředích. Ty pak nazýváme optická prostředí.

4 RYCHLOST ŠÍŘENÍ SVĚTLA V DANÉM LÁTKOVÉM PROSTŘEDÍ

5 DALŠÍ VLASTNOSTI SVĚTLA Světlo přenáší energii. Světlo se může pohltit (zmizí), odrazit nebo zlomit. Dokážeme světlo složit, ale i rozložit na jednotlivé barvy. Tzv. Světelné spektrum (duha). Světlo může být vyzařováno, pak mluvíme o zdroji světla (Slunce, plamen, svítící žárovka). Tam, kam světlo nedopadá vzniká stín. Můžeme světlo usměrnit (laser).

6 VYUŽITÍ SVĚTLA Světla se využívá v mnoha přístrojích (LCD obrazovkách, DVD přehrávačích, mobilech), s jeho pomocí se svařuje i řeže, nebo třeba operuje. Světlo se využívá v mnoha oblastech (mezi ně patří např. komunikace, zdravotnictví, výrobní technologie). Pomocí světla pozorují lidé i vzdálená vesmírná tělesa, která vyzařují, odráží nebo jsou jiným způsobem ovlivněna světlem.

7 ZDROJ Fyzika pro 7. ročník základní školy, SPN – pedagogické nakladatelství, (Str. 30 – 68) Google obrázky


Stáhnout ppt "Richard Brabec SVĚTLO. CO JE TO SVĚTLO? Světlo je elektromagnetické vlnění. Do skupiny elektromagnetických vln patří například také rádiové, televizní."

Podobné prezentace


Reklamy Google