Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Seminář ŘLP ČR pro GA - 2015 METEOROLOGIE – Tlak vzduchu, dohlednost, námraza, turbulence, proudění přes překážky a v hladinách. Informace o dvou novinkách.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Seminář ŘLP ČR pro GA - 2015 METEOROLOGIE – Tlak vzduchu, dohlednost, námraza, turbulence, proudění přes překážky a v hladinách. Informace o dvou novinkách."— Transkript prezentace:

1 Seminář ŘLP ČR pro GA - 2015 METEOROLOGIE – Tlak vzduchu, dohlednost, námraza, turbulence, proudění přes překážky a v hladinách. Informace o dvou novinkách. JENEČ 17.1.2015RNDr. Jacek KERUM

2 Opakování: Tlak vzduchu Staniční tlak QFE QFF QNH Oblastní QNH QNE přepočtený na vztažný bod letiště nebo prahy drah, pokud se tyto od výšky vztažného bodu liší o více než 2 m přepočtený na hladinu moře podle barometrické formule standardní tlak, který se nastavuje na výškoměru při přechodu přes převodní výšku (1013,25 hPa) přepočtený na střední hladinu moří podle standardní atmosféry nejnižší předpokládané QNH v oblasti

3

4 Dohlednost:  Zákal (dohlednost pod 10 km cca do 3 km v důsledku přítomnosti pevných částic  Kouřmo (dohlednost pod 10 km do 1000 m v důsledku zvýšené koncentrace vodních par  Mlha (radiační, advekční a frontální, dohlednost pod 1000 m zhoršena důsledkem kondenzace vodních par při zemském povrchu  Srážky (zvláště mrholení, hustý déšť a sníh)  Poloha slunce (rozptyl slunečních paprsků na zákalových částicích nebo od horní hranice oblačnosti, mlhy, inverze)

5

6

7 Vírové proudění Rotorové proudění

8 Horská vlna (Lee Wave, Low Mountain Wave)

9 Vítr: Směr, rychlost a rovněž střih větru: - silný přízemní vítr související s místní orografií, - horská vlna (včetně rotorů v nízkých hladinách v oblasti letiště) - teplotní inverze v nízkých hladinách Mechanická turbulence: - vírové, rotorové a vlnové proudění - údolní a svahové větry - boční vítr související s osou VPD - přelety překážek nízko nad terénem

10

11 Na severní polokouli se vítr s výškou stáčí vpravo. Příčinou je síla tření, která s výškou slábne. Síla tření je při zemi (zhruba do 10 m) největší, ve vrstvě 50-100 m rychle slábne, ve vrstvě 100 až cca 600 m (tzv. Eckmanova vrstva) pomalu zcela zaniká. Vrstva od povrchu do 1000 až 1500 m se nazývá mezní vrstva atmosféry.

12

13 Jinovatka

14 Zrnitá námraza

15 Ledovka

16 Ledovka (náledí) na stojánce

17 Tvary námrazy

18 A co takhle bouřky a přeháňky? Všichni víme, co vše bouřky doprovází. Nejen hromy a blesky, ale i silná turbulence, microburst, gust front, húlava, silné srážky … o kterých víme, že nejenže radikálně snižují dohlednost, ale také zhoršují letové vlastnosti letadel. A moderní kluzáky po omoknutí nosných ploch výrazně ztrácejí klouzavost ….. kde je potom vypočtený dokluz a jak se pod tlakem okolností a ve složitých podmínkách rychle a správně rozhodnout?

19 Novinky v grafických předpovědích Dvě adresy: http://earth.nullschool.net/ https://www.windyty.com

20

21 Natural Earth

22 Meteoblue Poštovní adresa meteoblue AG PO Box 390 CH-4005 Basel Švýcarsko Naše adresa: meteoblue AG Clarastrasse 2 (6. patro) CH-4058 Basel Švýcarsko

23 Po zvětšení („přiblížení“) do podrobnosti mapy kliknutím do místa zájmu získáme informace o navolených hodnotách. Ale je tu i nabídka „Detailní předpověď“. Po odkliknutí získáme předpověď pro dané místo ……. => (další snímek)

24 Předpověď hodnot pro vybrané místo na 4 dny a další nabídky. Zavření nabídky je kliknutím na značku.

25 Co dodat na závěr? Nechci mentorovat, jsme všichni dospělí a svéprávní a máme své kvalifikace, tak si za svá rozhodnutí neseme důsledky sami. Létáme proto, že nás to baví a přináší nám jak potěšení, tak i obživu. Pak ale v tom případě - proč si vyrábíme problémy přeceněním vlastních schopností, podceněním počasí, ba dokonce riskováním ve vypůjčeném nebo svěřeném stroji? To, že mi to 100x vyšlo ještě neznamená, že se to povede i po 101.

26 Mnoho osobních a profesních úspěchů a hlavně - šťastné návraty !


Stáhnout ppt "Seminář ŘLP ČR pro GA - 2015 METEOROLOGIE – Tlak vzduchu, dohlednost, námraza, turbulence, proudění přes překážky a v hladinách. Informace o dvou novinkách."

Podobné prezentace


Reklamy Google