Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stavba rostlinného těla Kořen, stonek Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stavba rostlinného těla Kořen, stonek Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto."— Transkript prezentace:

1 Stavba rostlinného těla Kořen, stonek Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.26/

2 Kořen Podzemní orgán R. Hlavní kořen + postranní kořeny = kořenový systém. Svazčité kořeny (bez hlavního kořene).

3 Funkce kořene Upevňuje R v půdě. Nasává z půdy vodu (+ minerální látky) a rozvádí je do R. Ukládání zásobních látek (škrob).

4 Stavba kořene Kořenová pokožka Prvotní kůra Střední válec Kořenová čepička

5 Kořen kosatce

6 Přeměny kořene Zásobní funkce – kořenové hlízy (jiřiny), bulvy (řepa). Přijímání vzdušné vlhkosti – vzdušné kořeny (monstera, filodendron). Parazitické rostliny – jmelí.

7

8 Význam kořene Hospodářský význam – kořenová zelenina (mrkev, petržel, křen). Potravinářský průmysl – cukrová řepa. Lékařství – kostival.

9 Stonek Funkce stonku Nese ostatní orgány R (listy, květy, plody). Růst R. Zásobní funkce (oddenek). Přivádí vodu a minerální látky z kořene do listů a vede produkty fotosyntézy z listů do místa spotřeby.

10 Typy stonku Stéblo – dutý stonek trav s nápadnými kolénky. Lodyha – olistěný stonek bylin. Stvol – bezlistý stonek s přízemní růžicí listů.

11 stéblo

12 lodyha

13 stvol

14 Stromy x keře

15 Větvení stonku Hroznovité - Hlavní roste rychleji a větví se. Postranní stonky jsou kratší. Vrcholičnaté - Hlavní stonek roste pomalu a postranní stonky ho přerůstají.

16 Stavba stonku Pokožka → prvotní kůra → střední válec. Druhotná stavba činností druhotného dělivého pletiva = kambium → druhotné tloustnutí stonku (lýko, dřevo).

17 Stavba stonku – plavuň vidlačka

18 Přeměny stonku Zásobní funkce – oddenky (stonek pod zemí), oddenkové hlízy (brambor), stonkové hlízy (kedlubna). Rozmnožování – šlahouny (jahodník). Přichycení k podlkadu - úponky (vinná réva). Ochranná funkce – kolce = stonkové trny (trnka).

19

20

21 Obrázky: sonchifolia%2F&h=0&w=0&tbnid=okYCPAEM7bBNxM&tbnh=195&tbnw=258&zoom=1&docid=zHsAnmJ2AcauVM&ei=2yEeU6brE orEsgbmsYH4Dw&ved=0CAIQsCUoAA %98ez%20stonkem%20plavun%C4%9B%20vidla%C4%8Dky%20%28Lycopodium%20clavatum%29,%20V.%20Vinter.jpg

22 Použité zdroje: Objekty použité k vytvoření této prezentace jsou součástí Microsoft PowerPoint, Čabradová V., Hasch F., Sejpka J., Vaněčková I. (2005): Přírodopis 7 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. Nakladatelství Fraus, dále vlastní nápady. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech základních škol. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Kalová. Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.26/


Stáhnout ppt "Stavba rostlinného těla Kořen, stonek Mgr. Jana Kalová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto."

Podobné prezentace


Reklamy Google