Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krajina a životní prostředí Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krajina a životní prostředí Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská."— Transkript prezentace:

1 Krajina a životní prostředí Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm Člověk a prostředí - ohrožené a vyhynulé druhy Monitorování výuky odborných předmětů Reg. č. CZ.1.07/1.1.08/03.0032

2 Ohrožené a vyhynulé druhy Lemur vari – řadí se k největším žijícím lemurům (váží 3,5-4,5 kg, měří 110-120 cm, polovina je huňatý ocas. Sídlí v pralesích Madagaskaru, o početnosti nepřesné zprávy – poslední odhady 1000-10 000 jedinců.

3 Ohrožené a vyhynulé druhy Ara tyrkysový obýval subtropické lesy podél řek Paraná, Paraguay a Uruguay od severní Argentiny po jižní Brazílii a Uruguay, již přes 30 let nebyl v přírodě spatřen.

4 Ohrožené a vyhynulé druhy Varan komodský – největší současný ještěr (hmotnost až 59 kg), 1912 je vědecky popsán a indonéská vláda vydala přísný zákaz přistávání lodí u ostrovů, kde se vyskytuje. Stenoendemit Komodského souostroví.

5 Ohrožené a vyhynulé druhy Macarát jeskynní – v podzemních krasových vodách na západě Balkánského poloostrova a v severovýchodní Itálii.

6 Ohrožené a vyhynulé druhy Latimerie podivná – lalokoploutvá ryba, živoucí zkamenělina, nejbližší předky nalézáme ve zkamenělinách starých 50-65 mil. let, unikátní stavba plynového měchýře vyplněného tukovou tkání, jihovýchodní pobřeží Afriky.

7 Ohrožené a vyhynulé druhy Zebra kvaga - ještě na počátku 19. století žila ve velikých stádech na horním toku řeky Orange v jižní Africe. V roce 1878 byla zastřelena poslední kvaga ve volné přírodě.

8 Ohrožené a vyhynulé druhy Dronte mauritijský - objeven Portugalci 1505, nelétavý, zavalitý pták. Vyhynutí způsobila dovezená zvířata (prasata, krysy, kočky..) a kácení lesů.

9 Ohrožené a vyhynulé druhy Tarpan - Obýval značnou část západní a střední Evropy, byl vybíjen zemědělci. Měl jemnou hlavu s rovným profilem, vzpřímenou krátkou hřívu. 1.Tarpan lesní 2.Tarpan stepní

10 Ohrožené a vyhynulé druhy Pratur (Bos primigenius) - mohutné zvíře dosahující kohoutkové výšky ke 2 metrům a hmotnosti 800–1000 kg. Rohy pratura byly až 1 metr dlouhé Zpětně byl vyšlechtěn pratur z domácího skotu (byl vypuštěn v polské Bělověžském pralese).

11 Ohrožené a vyhynulé druhy Šavlozubí tygři jsou vyhynulé kočkovité šelmy rodu Smilodon, kteří žili v Severní i Jižní Americe před 1.6 milionem - 8000 lety. Špičáky až 17 cm – trhání kořisti.

12 Ohrožené a vyhynulé druhy Holubi stěhovaví byli sociálním druhem, žijící v obrovských hejnech. Tvořili až 4O% všech ptáků Severní Ameriky, velikost populace až 5 mld. Pro rozmnožování potřebovali koncentraci jedinců v obřích koloniích. Počty klesaly vybíjením, populace se přestaly rozmnožovat.


Stáhnout ppt "Krajina a životní prostředí Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm Ing. Vilma Hladíková Střední škola zemědělská."

Podobné prezentace


Reklamy Google