Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_1D.7-8.12 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_1D.7-8.12 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_1D Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/ Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická 98 Pražské povstání Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost

2 Pražské petiční hnutí Jaro 1848 nebylo v Praze tak bouřlivé proběhla schůze v restauraci Svatováclavských lázní, kde radikální demokraté sestavili petici, která měla být odvezena císaři do Vídně. Návrh byl dopracován svatováclavským výborem.

3 Vybrané body petice: 1.Utužení svazku Čech, Moravy, Slezska a konání pravidelných sněmů 2.Politické, právní a finanční centrální úřady v Praze 3.Úplná rovnoprávnost české a německé národnosti ve všech českých zemích (školy i úřady) 4.Zrušení soukromých soudů 5.Všeobecné vykoupení z roboty a jiných urbárních povinností, zrušení poddanství 6.Obsazování úřadů domácími se znalostí obou jazyků 7.Svoboda tisku 8.Zrušení potravní daně 9.Svobodné právo se shromažďovat 10.Úplná svoboda všech náboženských vyznání

4 Císařova odpověď vydává císař Kabinetní list, ve kterém přislíbil rovnoprávnost češtiny s němčinou na úřadech, zřízení zemské vlády v Čechách a svolání zemského sněmu na základě voleb. Příprav voleb se ujal Národní výbor.

5 Počátek česko-německého sporu Od dubna 1848 se vzájemný vztah zhoršoval. Češi prostřednictvím Františka Palackého odmítli účast na německém sjednocení a bojkotovali volby do frankfurtského parlamentu. Palacký, Rieger, Brauner – usilují o vytvoření federalizovaného Rakouska.

6 Pražské červnové povstání Na začátku června 1848 byl do Prahy naplánován Slovanský kongres boje mezi vojskem a radikálně smýšlejícími Pražany, rostou barikády. Z 12. na nejtěžší boje – tzv. svatodušní bouře. Byly poraženy vojsky Alfreda Windischgrätze.

7 Důsledky povstání Slovanský kongres byl rozpuštěn. Nedošlo ani ke svolání českého sněmu. Vzrostlo česko-německé napětí.

8 Pojmy: Oktrojovaná ústava – vládou vynucená Petice – písemná žádost

9 Zápis Pražské povstání Březen 1848 schůze ve Svatováclavských lázních Petice k císaři – odpověď Kabinetní list Zhoršení česko-německých vztahů Červen 1848 povstání v Praze – tzv. svatodušní bouře Porážka – generál Windischgrätz

10 Vymyslete legendu k tajence: 1PALACKÝ 2ZEMSKÁVLÁDA 3OKTROJVANÁÚSTAVA 4BARIKÁDA 5CENZURA 6RIEGER 1.……………………………………………………………………………………………………………………………… 2.……………………………………………………………………………………………………………………………… 3.……………………………………………………………………………………………………………………………… 4.……………………………………………………………………………………………………………………………… 5.……………………………………………………………………………………………………………………………… 6.………………………………………………………………………………………………………………………………

11 Metodické pokyny k prezentaci Jsou umístěny ve skrytém snímku. Autor: Mgr. Kateřina Vyčichlová První pololetí, leden Vzdělávací oblast: Člověk a společnost Klíčová slova: osmý ročník, Habsburkové, habsburská monarchie, petice, oktrojovaná ústava, Svatodušní bouře, Windischgrätz V této prezentaci je shrnut průběh revolučního roku 1848 v Praze. Doporučuji zdůraznit postavení české politiky. Součástí prezentace je tajenka, tu je možné i vytisknout. Pod „smajlíky“ jsou skryty hypertextové odkazy s doplňujícím obrazovým materiálem. Prezentaci je možné využít i k samostudiu. Použitá literatura: HLAVAČKA, M. a kol.: Dějepis pro 8. ročník ZŠ. 1. vyd. Praha: SPN, s. ISBN MANDELOVÁ, H. a kol.: Dějiny novověku. 1. vyd. Liberec: Dialog, s. ISBN kol. autorů: Dějepis 8: Učebnice pro ZŠ a víceletá gymnázia. 1. vyd. Plzeň: FRAUS, s. ISBN HARNA, J., FIŠER, R.: Dějiny českých zemí II.1.vyd. Praha: FORTUNA, s. ISBN


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_1D.7-8.12 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická."

Podobné prezentace


Reklamy Google