Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Potravní pyramida vyjadřuje potravní vztahy, jež probíhají v ekosystému.  Představte si třeba egyptskou pyramidu rozdělenou do několika pater.  Velikost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Potravní pyramida vyjadřuje potravní vztahy, jež probíhají v ekosystému.  Představte si třeba egyptskou pyramidu rozdělenou do několika pater.  Velikost."— Transkript prezentace:

1

2  Potravní pyramida vyjadřuje potravní vztahy, jež probíhají v ekosystému.  Představte si třeba egyptskou pyramidu rozdělenou do několika pater.  Velikost každého patra zde neurčuje počet či hmotnost jedinců v daném patře, ale množství energie, které je v něm obsaženo.  Ve spodním patře této pyramidy se nacházejí zelené rostliny neboli producenti.  Nad nimi najdete konzumenty I. řádu, čili býložravce. Ti se živí producenty.  Nad býložravci jsou konzumenti II. řádu neboli masožravci. Ti se živí býložravci.  Do této pyramidy vstupují také rozkladači a paraziti.  V každém patře pyramidy se velká část energie ztrácí v podobě nevyužitelného tepla. Živočichové v každém patře pyramidy využívají asi 10 % energie a látek z patra předcházejícího.

3  Zelené rostliny poutají při fotosyntéze jen 1% slunečního záření dopadajícího na Zemi.  Jen 10 - 20% této energie uložené rostlinami do organických látek využijí konzumenti 1. řádu, daleko méně pak konzumenti řádu druhého atd.

4 Konzument 3. řádu (všežravec)  Konzument 2. řádu (masožravec) Konzument 1. řádu (býložravec)  Producenti (rostliny) Neživé prostředí


Stáhnout ppt " Potravní pyramida vyjadřuje potravní vztahy, jež probíhají v ekosystému.  Představte si třeba egyptskou pyramidu rozdělenou do několika pater.  Velikost."

Podobné prezentace


Reklamy Google