Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozmanitost organismů, třídění organismů  V každém prostředí působí na organismy rozličné neživé a živé složky a organismy se jim přizpůsobují  Příklad.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozmanitost organismů, třídění organismů  V každém prostředí působí na organismy rozličné neživé a živé složky a organismy se jim přizpůsobují  Příklad."— Transkript prezentace:

1 Rozmanitost organismů, třídění organismů  V každém prostředí působí na organismy rozličné neživé a živé složky a organismy se jim přizpůsobují  Příklad základních vzájemných potravních vztahů mezi organismy sledujte na obrázku:

2 Rozmanitost organismů, třídění organismů A.PRODUCENTI Vytvářejí (produkují) organické látky

3 Rozmanitost organismů, třídění organismů B. KONZUMENTI 1.PRIMÁRNÍ KONZUMENTI = BÝLOŽRAVCI Spotřebovávají (konzumují) vytvořené organické látky ze živých organismů

4 Rozmanitost organismů, třídění organismů B. KONZUMENTI 2. SEKUNDÁRNÍ KONZUMENTI = MASOŽRAVCI

5 Rozmanitost organismů, třídění organismů B. KONZUMENTI 3. TERCIÁRNÍ KONZUMENTI = VLASTNÍ PREDÁTOŘI

6 Rozmanitost organismů, třídění organismů C. ROZKLADAČI Rozkládají těla odumřelých organismů

7 Rozmanitost organismů, třídění organismů BAKTERIE

8 Rozmanitost organismů, třídění organismů

9

10 HOUBY

11 Rozmanitost organismů, třídění organismů ROSTLINY

12 Rozmanitost organismů, třídění organismů ŽIVOČICHOVÉ

13 STAVBA KVĚTU KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY I na podzim jsou některé rostliny nápadné svými květy a plody. Začneme jejich pozorováním. Srovnáním živé kvetoucí a plodící rostliny s obrázkem můžeme pojmenovat základní části květů.

14 STAVBA KVĚTU KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY

15

16

17

18 Práce ve dvojicích: Každá dvojice pracuje s jiným druhem rostliny. Materiál a pomůcky: lupa, destička, na které můžeme květ rozříznout, žiletka, pinzeta, špendlíky, savé papíry a noviny na přípravu herbářové položky, papírové sáčky na plody

19 STAVBA KVĚTU KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY 1.Pozorování a popis rostliny  Prohlédněte se předloženou rostlinu  Do protokolu si napište její jméno  Označte, jestli je to bylina nebo dřevina  Nakreslete tvar listu a rozmístění žilek na ploše listu

20 STAVBA KVĚTU KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY 2. Pozorování květu a zakreslení jeho částí  Stonek s květem dejte do nádobky s vodou a lupou pozorujte  Nakreslete květ tak, aby bylo možné označit kalich a korunu nebo okvětí, tyčinky, pestík  Pozor, některé květy mají složité soubory květů - květenství

21 STAVBA KVĚTU KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY 3. Potravní vztahy  Promyslete a napište, které organismy mohou být s konkrétní rostlinou (producentem) ve vztahu konzumenta a rozkladače.


Stáhnout ppt "Rozmanitost organismů, třídění organismů  V každém prostředí působí na organismy rozličné neživé a živé složky a organismy se jim přizpůsobují  Příklad."

Podobné prezentace


Reklamy Google