Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_D8_09 Sada DUMDějepis 8 PředmětDějepis Název materiáluMarie Terezie a doba osvícenství Anotace Prezentace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_D8_09 Sada DUMDějepis 8 PředmětDějepis Název materiáluMarie Terezie a doba osvícenství Anotace Prezentace."— Transkript prezentace:

1 Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_D8_09 Sada DUMDějepis 8 PředmětDějepis Název materiáluMarie Terezie a doba osvícenství Anotace Prezentace uvádí osvícenské reformy Marie Terezie a Josefa II. Srovnává dobu pobělohorskou a dobu osvícenství. AutorPetra Sojková JazykČeský jazyk Datum vytvoření22. 01. 2012 Očekávaný výstup Žáci získají poznatky o době osvícenství a reformách Marie Terezie a Josefa II. Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělání – lehké mentální postižení Klíčová slovaMarie Terezie, Josef II., reforma Druh učebního materiáluPrezentace Cílová skupinaŽák na 2. stupni speciální školy Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.1102

2 MARIE TEREZIE Doba osvícenství

3 DOBA POBĚLOHORSKÁ  Doba po bitvě na Bílé Hoře  Císař tvrdě zasáhne proti Čechům->  Člověk se stal nevolníkem= bez povolení vrchnosti se nesmí stěhovat, ženit či vdávat, dávat děti do učení  Katolická víra je jedinou povolenou vírou => kdo není katolík musí odejít ze země nebo přestoupit na katolickou víru DOBA OSVÍCENSTVÍ  Doba vlády rozumu  Z člověka nevolníka se stává poddaný= může se stěhovat, ženit a vdávat, dávat děti do učení bez povolení vrchnosti  Vládne Marie Terezie, po ní její syn Josef II.  Provedou mnoho reforem, které lidem zlepšují život Který kněz Jednoty bratrské se zabýval ve vyhnanství reformou školství?

4 MARIE TEREZIE Osvícenská panovnice Provedla mnoho reforem Měla celkem 16 dětí Dcery výhodně provdala Na trůn usedla na základě „Pragmatické sankce“ na trůn může usednou nejstarší potomek bez rozdílu pohlaví! Kdo mohl usednout na trůn již od dob Zlaté buly sicilské z roku 1212?

5 REFORMY 1781 patent o zrušení nevolnictví 1781 listina o náboženské svobodě Povinná školní docházka Měnová reforma Z nevolníka se stal poddaný, lidé se mohli stěhovat, ženit a vdávat bez povolení vrchnosti. Zůstala povinnost robotovat! Bylo povoleno i jiné vyznání než katolické, nekatolíci již nebyly pronásledováni ani vyháněni. Všechny děti (kluci a dívky) chodili od 6 do 12 let do školy. Učili se TRIVIUM= čtení, psaní, počítání. Zavedení nových jednotných mincí ZLAŤÁKY, TOLARY, KREJCARY.

6 Reforma školství Zavedena povinná docházka od 5 do 12 let Pro chlapce i dívky, ALE dívky nesměly na střední a vysoké školy V době sklizně a senoseče měli vesnické děti úlevy od školy Učilo se TRIVIUM- školy triviální Hlavním předmětem bylo náboženství Fyzické tresty byly povoleny

7 JOSEF II. O Josefu II. se vypráví mnoho pověstí. Do příští hodiny najdi a přečti pověst o císaři Josefu II.

8 Prameny: http://imgs.idnes.cz/tec_aktuality/A050112_BRZ_MARKA_N.JPG http://simonak.eu/images/obrazky_ostatni_strany/h_k/11_1.jpg


Stáhnout ppt "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_D8_09 Sada DUMDějepis 8 PředmětDějepis Název materiáluMarie Terezie a doba osvícenství Anotace Prezentace."

Podobné prezentace


Reklamy Google