Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Renesance Renesance a humanismus. „Znovuzrození, obrození“ Renesance je umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 17. století.14.17. století.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Renesance Renesance a humanismus. „Znovuzrození, obrození“ Renesance je umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 17. století.14.17. století."— Transkript prezentace:

1 Renesance Renesance a humanismus

2 „Znovuzrození, obrození“ Renesance je umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 17. století století Zrodila se v italské Florencii: F. Brunelleschi – nalezinec + dóm Santa Maria del Fiore ve Florencii (dominuje kupole) % html Vyznačovala se návratem k antice, zájmem o přírodu a člověka. Renesance je umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 17. století století Zrodila se v italské Florencii: F. Brunelleschi – nalezinec + dóm Santa Maria del Fiore ve Florencii (dominuje kupole) % html Vyznačovala se návratem k antice, zájmem o přírodu a člověka.

3 Renesanční architektura Řecké sloupové řády – dórský, jónský, korintský Římská arkáda - oblouky na pilířích, podloubí html html Atika - dekorativní prvek, prodlužuje fasádu budovy nad hlavní římsu, takže opticky zvyšuje budovu (částečně zakrývá střechu, vlaštovčí ocasy)

4 Renesanční stavby Dóm Santa Maria del Fiore ve Florencii (F. Brunelleschi) Chrám sv. Petra v Římě (Donato Bramante, Raffael Santi, Michelangelo Buonarroti) – kupole má průměr 42m a výšku 100m Letohrádek královny Anny – Belvedér v Praze Schwarzenberský palác na Hradčanech

5 Renesanční sochařství studium lidské figury dle postavy: Michelangelo – socha Davida, Pieta (Chrám sv. Petra), socha Mojžíše

6 Sgrafito – obraz se vyškrabává do tenké vrchní omítky, aby vystoupila spodní tmavší omítka Freska – malba do čerstvé, vlhké omítky (pojidlem je vápno omítky, nejstálejší malířská technika) Olejomalba - technika malby, při níž je pojidlem barevného pigmentu olej h ttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Mona_Lisa%2C_by_Leonardo_da_Vinci%2C_from _C2RMF_retouched.jpg h ttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Mona_Lisa%2C_by_Leonardo_da_Vinci%2C_from _C2RMF_retouched.jpg Renesanční malířství

7 Renesanční malíři Itálie Sandro Botticelli – Primavera, Zrození Venuše Leonardo da Vinci – Poslední večeře, Sv.Anna Samotřetí, Mona Lisa ouched.jpg ouched.jpg Michelangelo Buonarroti – Sixtinská kaple - Poslední soud (viz výše) Raffael – Sixtinská madona https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Raffael_051.jpg

8 Renesanční malíři Hieronymus Bosch (Nizozemí)– třídílný oltář Zahrada rozkoše Albrecht Dürer – Růžencová slavnost Lucas Cranach – Venuše a kupido El Greco – Svatá rodina Giuseppe Arcimboldo – alegorické portréty (Rudolf II.)


Stáhnout ppt "Renesance Renesance a humanismus. „Znovuzrození, obrození“ Renesance je umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 17. století.14.17. století."

Podobné prezentace


Reklamy Google