Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OB21-VVP-HUM-ZSV-MIK-L-2-002. PSYCHOLOGIE, JEJÍ ODVĚTVÍ, VÝZNAM PRO ČLOVĚKA Mgr. Marie Mikulcová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OB21-VVP-HUM-ZSV-MIK-L-2-002. PSYCHOLOGIE, JEJÍ ODVĚTVÍ, VÝZNAM PRO ČLOVĚKA Mgr. Marie Mikulcová."— Transkript prezentace:

1 OB21-VVP-HUM-ZSV-MIK-L-2-002

2 PSYCHOLOGIE, JEJÍ ODVĚTVÍ, VÝZNAM PRO ČLOVĚKA Mgr. Marie Mikulcová

3 „ Člověk je vždycky a principiálně mnohem víc než o sobě dokáže vědět.“ K. Jaspers

4 Hlavní směry a přístupy k porozumění lidské psychice Experimentální psychologie Wilhelm WUNDT ( )  Lipsko – první laboratoř  Vztah mezi drážděním smyslových orgánů a prožitky (bezprostřední zkušenost)

5 Behaviorismus John Broadus WATSON ( )  USA  Vnější projevy chování  „ Dejte mi na výchovu tucet zdravých dětí a já vám zaručím, že z každého z nich vychovám specialistu, jakého náhodně zvolím …“  Schéma: S – R (stimul – reakce)  Ovlivněn ruským fyziologem I. P. Pavlovem (reflexologie)

6 Neobehaviorismus Burrhus Frederic SKINNER ( )  USA  Experimentování se zvířaty  Schéma: S – intervenující proměnné – R (mezi S a R působí pudy, dědičnost, minulá zkušenost, kognitivní mapy)

7 Gestaltismu s Max WERTHEIMER (1880 Praha-1943)  Tvarová psychologie  Studium vnímání  Duševní procesy je třeba chápat jako celky  Celek je víc než suma částí

8

9 Id (nevědomí, pudy), Ego (já, realita), Superego (nadjá, morálka) Oidipovský komplex (erotický vztah dítěte k rodiči opačného pohlaví) Psychoanalýza Sigismund FREUD (1856 Příbor–1939)  Obecná teorie a psychoterapeutická metoda léčení psychických poruch pomocí volné asociace  Lidské projevy jsou složitou souhrou vědomých a nevědomých procesů

10 Humanistická psychologie Abraham Harold MASLOW ( )  USA  Tvořivost, pozitivní seberozvíjení  Hierarchie potřeb

11 ÚKOLY: 1. Máte nějaké osobní zkušenosti se svým nevědomím? Co všechno si pod tímto pojmem představujete? 2. Který z psychologických proudů, směrů nebo názorů vás zaujal natolik, že byste se jím chtěli podrobněji zabývat? Proč?

12 Zdroje: Gillernová, Ilona, Buriánek, Jiří: Základy společenských věd – psychologie a sociologie. Fortuna, Praha 1997 Helus, Zdeněk: Psychologie pro střední školy. Fortuna, Praha 1999 Hunt, Morton: Dějiny psychologie. Praha: Portál, portal.cz/casopisy

13


Stáhnout ppt "OB21-VVP-HUM-ZSV-MIK-L-2-002. PSYCHOLOGIE, JEJÍ ODVĚTVÍ, VÝZNAM PRO ČLOVĚKA Mgr. Marie Mikulcová."

Podobné prezentace


Reklamy Google