Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Břečťanem proti globálnímu oteplování

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Břečťanem proti globálnímu oteplování"— Transkript prezentace:

1 Břečťanem proti globálnímu oteplování
Martina Velleková

2 Úvod O škodlivosti produkce skleníkových plynů a jejich vlivu na globální oteplování dnes už nikdo nepochybuje. Zásadním opatřením proti tomu je snížení potřeby energie - tepla. Z grafu vyplývá, že obrovské množství energie vynakládáme na vytápění domů. Pokud se nechceme smířit se zimou v pokojích, energii lze ušetřit a produkci skleníkových plynů lze omezit využíváním účinnějších a ekologických způsobů vytápění, stavbou nízkoenergetických a pasivních domů (jsou dražší než běžné), nebo zateplováním již stojících domů. Zateplovat se dá běžnými izolacemi (polystyren, kamenná nebo skelná vata) nebo přírodním způsobem – hustým pěstěným břečťanovým porostem. Tento způsob zateplení je srovnatelně účinný, nepotřebuje energii na jeho výrobu, montáž ani následnou likvidaci. Neprodukuje žádné skleníkové plyny, spíše je pohlcuje.

3 Skleníkové plyny Kjótský protokol
Kjótský protokol je dokument, který určuje každému státu uvedenému v Dodatku I., tj. průmyslovým zemím, o kolik musí do období 2008 – 2012 snížit své emise oxidu uhličitého, metanu, oxidu dusného, fluorovaných uhlovodíků a hexa-fluoridu síry. Hlavním způsobem, jak omezit hrozbu klimatické změny, je snížení emisí skleníkových plynů, především oxidu uhličitého, což se díky správnému zateplení domů dá změnit. Emisní cíle Kjótského protokolu se však nedají splnit nejen samotným redukováním emisí, ale i rozšiřováním tzv. propadů. Propady jsou procesy, které mají schopnost samy uhlík z atmosféry pohlcovat. A tuto schopnost má břečťan.

4 VÝHODY A NEVÝHODY BŘEČŤANOVÉHO POROSTU
Budovat stavby je potřeba v souladu s přírodou na principu trvale udržitelné architektury. Lze využívat ekologické stavební materiály a lze snižovat i energetickou náročnost provozu stavby: - snižováním tepelných ztrát - orientací na světové strany - používáním ekologických energií využívání zeleně v architektuře – vegetační střecha a střešní zahrady - zelené fasády Zelené fasády – kromě estetické funkce: vytvářejí životní podmínky pro ptactvo a jiné živočichy - vytváří optimální kvalitu prostředí - chrání fasádu domu před vnějšími negativními vlivy, prodlužují její životnost a odstraňují vlhkost fasády - vysává vodu ze základové spáry

5 Kultivary břečťanu Český název: BŘEČŤAN POPÍNAVÝ
Kultivary, které se dobře pnou: Český název: BŘEČŤAN POPÍNAVÝ Latinský název: HEDERA HELIX Čeleď: ARALIACEAE Kultivary:

6 Hedera helix 'Kaleidoskope' Hedera helix 'Cavendishii'
Kultivary břečťanu Kultivary, které se špatně pnou: Hedera helix 'Erecta' Hedera helix 'Kaleidoskope' Hedera helix 'La Plata' Hedera helix 'Cavendishii' Kultivar

7 Ostatní popínavé rostliny
Přísavník trojcípý Parthenocissus tricuspidata Vistárie Wisteria floribunda Loubinec krátkostopečný Ampelopsis brevipedunculata Přísavník pětilistý Parthenocissus quinquefolia

8 Tepelně technické vlastnosti břečťanu
Abych se dozvěděla, jaké úspory energie může břečťanový porost přinést, navázala jsem spolupráci s projekční kanceláří Dahlia, která se zabývá projektovou a inženýrskou činností v oboru pozemních staveb. Společně jsme vytvořili fiktivní schématický přízemní rodinný dům u kterého bude využita tepelně technická vlastnost břečťanového porostu. Samotný výpočet technických charakteristik provedl Radek Štrunc, student SPŠS, který použil pro výpočet program svého otce, který se zabývá projektováním vytápění a vzduchotechniky.

9 Jako výchozí hodnoty jsme použili hodnoty měření břečťanových porostů
Jako výchozí hodnoty jsme použili hodnoty měření břečťanových porostů. Provedla jsem je na dvou vytypovaných domech. První to byla stavba zahradního domku v Dýšině, ulice Na vyhlídce č.p.194 na této stavbě se nachází porost ve stáří cca 14 let. Druhá byla stavba rodinného domu v Mohylové ulici v Plzni. Výpočty jsou uvedeny v příloze mojí práce.

10 U SOUČINITEL PROSTUPU TEPLA [W/M2K]
Vypočtené charakteristiky jsem vyhodnotila v následujících přehledech. Byly hodnoceny tepelně technické parametry 4 typů obvodových stěn S1 – S4. SROVNÁNÍ TEPELNĚ TECHNICKÝCH PARAMETRŮ OBVODŮ STĚN: 2. SROVNÁNÍ TEPELNÝCH ZTRÁT A POTŘEBY ENERGIE PARAMETR VÝPOČTOVÉ SCHÉMA Č. 1 (S01) Č. 2 (S02) Č. 3 (S03) Č. 4 (S04) Q TEPELNÁ ZTRÁTA [ W ] 7 649 4 366 4 515 3 977 EV POTŘEBA ENERGIE [ KWH ] 12 307 7 025 7 265 6 398 [ GJ ] 44,3 25,3 26,2 23,0 PARAMETR VÝPOČTOVÉ SCHÉMA Č. 1 (S01) Č. 2 (S02) Č. 3 (S03) Č. 4 (S04) U SOUČINITEL PROSTUPU TEPLA [W/M2K] 1,317 0,320 0,367 0,196 R TEPELNÝ ODPOR [M2W/K ] 0,589 2,953 2,555 4,919

11 Srovnání cen a) Ceny břečťanu:
Srovnání ceny sazenic břečťanu oproti zateplení polystyrenem nebo minerální vatou. ( podzim 2009 ) a) Ceny břečťanu: K našemu schématickému domu by bylo třeba asi 20 sazenic. Vyberu-li jednu z nejnižších cen (zahradnictví Přemysla Písaře) 35 Kč/ks, náklady na břečťanový porost jsou 700Kč. Břečťan lze také velice snadno vypěstovat zcela zdarma doma pomocí vegetativního množení. b) Orientační ceny polystyrenového a minerálního zateplení: Cena zateplení polystyrenem o tloušťce 10 cm (ceny - podzim dle informace stavební firmy HOLD PLZEŇ) je 800, ,-Kč/m2 dle druhu použitého izolantu a nutnosti úprav podkladu. Cena minerální izolace je vyšší. Za předpokladu minimální ceny 800 Kč/m2 by byla cena zateplení našeho fiktivního domku cca 77 380 Kč ( 96,73 m2 ).

12 Břečťanový ekosystém Břečťanový porost je vyhledávaným prostředím pro mnoho druhů ptáků. Nejčastěji můžeme na tlustějších větvích břečťanu zahlédnout Kosa černého (Turdus merula), který si staví hnízda přímo v hustém porostu. Je tak uchráněn před dravci, kteří by chtěli hnízdo vybrat. Například kočkám se po břečťanovém kožichu leze špatně, a tak si raději najdou snadnější kořist. Mimo kosa se u břečťanu objevují i jiné druhy ptáků jako jsou drozd zpěvný (Turdus philomelos ), pěnkava obecná ( Fringilla coelebs ) nebo hrdlička zahradní ( Streptopelia decaoocto ). Břečťan je životním prostředím a zimovištěm pro nejrůznější druhy hmyzu.

13 Využití na veřejných prostranstvích
Břečťanový porost nemusí plnit svou funkci jen na drobných obytných objektech. Ve městech jím mohou být zkrášleny bytové domy, nevzhledné průmyslové a technické stavby, obchodní centra, mosty a protihlukové stěny. Není možno, aby si ve městech zasadil každý kamkoliv a cokoliv. Každý pozemek a stavba má své majitele, se kterými není vždy rozumná řeč. Zdánlivě prázdná prostranství jsou protkána sítí elektrických kabelů, vodovodních, plynových a kanalizačních potrubí, která mají svá ochranná pásma ve kterých se nesmí nic stavět, ani vysazovat. K výsadbě na pozemcích obce jsou nutná povolení. Přesvědčíme – li úředníky o prospěšnosti břečťanových porostů, můžeme počítat s jejich podporou a porozuměním.

14 Názory lidí Pavel a Jana Pospíšilovi (Dýšina): ,, Myslíme si, že je to velice hezké. Nevýhodou je pracná údržba a břečťan přesahuje k sousedům…” Ing. Petr Hanzelka, Ph. D. ředitel Botanické zahrady Praha - Troja ,,Osobně nemám s břečťanem na fasádě zkušenosti. Nicméně si myslím, že rozhodně nijak negativně neovlivňuje fasádu domu. Hodí se asi spíše na severní a východní stěn domů, protože dobře snáší přístin. Určitě bude chránit dům, resp. fasádu před prudkými dešti (omítka bude zůstávat suchá). Co se týká omezení ztrát energie. Tady si netroufám typovat. Ze zdrojů na netu se uvádí, že může ušetřit 20-30% energie a v létě naopak bránit přehřívání.” RnDr. Jaromír Sofroň, botanik (Nová Huť): ,, Celý objekt mám porostlý přísavníkem, který zasadil můj syn. A od té doby nemáme ve sklepě vodu. Rostlina to vše vysaje…” Eva Půtová, rozpočtářka (Plzeň) ,, Břečťan se mi líbí. Hustý břečťan na pergole nás bezvadně chrání proti větru z polí. Od sousedů k nám břečťan přerostl, ala pak ho odstranili a na fasádě zbyly zbytky kořínků, které nelze odstranit žádným čištěním, ani tlakovou vodou. Kdyby ho tam nechali, bylo by to v pořádku.” Irena Nová, projektantka (Plzeň) ,,Pohled na dům zčásti porostlý břečťanem je velmi pěkný. V anglických filmech je vidět, že ho používají velmi často a určitě nejen z estetických důvodů.” Michaela Kolaříková (Plzeň) ,,Je úžasné pozorovat růst břečťanu a jeho každoroční zmlazování. Považuji ho za pěknou rostlinu a útočiště ptactva. Pokud by se zajistilo, že po porostu nevniknou škůdci do domu, uvažovala bych o něm jako o alternativním způsobu zateplení domu, který se chystáme postavit.” Jana Čulíková, tech. prac. v knihovně (Plzeň) ,,Doma máme břečťanem porostlou pouze zídku a vypadá to pěkně. Jinak na budovách se mi líbí jakékoliv rostliny včetně břečťanu. Nemají pouze estetickou funkci, ale je to útočiště pro živočichy a zateplení není zanedbatelné.”

15 Fotografie

16 Závěr Je jasné, že příroda dělá zázraky zadarmo. Jen musí člověk k ní mít pokoru a trpělivost a nesmí chtít všechno hned a ve strojové dokonalosti. Příroda je dokonalá právě nedokonalostí svých detailů. Je jen na nás, co a jak budeme dělat a jak se každý z nás zapíše na prázdné listy „Knihy života lidstva“. Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Břečťanem proti globálnímu oteplování"

Podobné prezentace


Reklamy Google