Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CHRÁM Y ŘECK É.  Řecké chrámy byly obvykle umístěny na posvátném území (temenos, peribolos), které mohlo být i mimo původního hradiště (akropole). 

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CHRÁM Y ŘECK É.  Řecké chrámy byly obvykle umístěny na posvátném území (temenos, peribolos), které mohlo být i mimo původního hradiště (akropole). "— Transkript prezentace:

1 CHRÁM Y ŘECK É

2  Řecké chrámy byly obvykle umístěny na posvátném území (temenos, peribolos), které mohlo být i mimo původního hradiště (akropole).  Často ale byly umístěny na akropoli a na jiných místech, kde průčelí nebo celý chrám byl dobře viditelný. Apollónův chrám v Korintu Akropole v Aténách

3  Chrám byl zasvěcen nejčastěji jednomu bohu, ale nebylo výjimkou i zasvěcení více bohů (Erechteion - různým božstvům).  Chrám byl původně chápán jako obydlí boha a jeho dům byl proto odvozen z domu lidského (naos = bydlím). Řekové si své bohy představovali v lidské podobě. V tomto antropomorfním pojetí je zobrazovali a socha boha byla umístěna na nejdůležitějším místě chrámu (mramor, slonovina, zlato).

4 Hlavní částí chrámu byla vnitřní cela se sochou příslušného boha. Do této části chrámu směli většinou jen kněží. Celé chrámové území bylo ohrazeno zdí (peribolos) a tvořilo posvátný okrsek (temenos, altis). Erechteion v Aténách

5 Typy chrámů podle šířky mezisloupí  PYKNOSTYLOS – s hustě stavěnými sloupy - do mezisloupí se vejde jeden a půl průměru sloupu.  SYSTYLOS - se sloupy poněkud dále od sebe - do jeho mezisloupí bylo možno umístit dva průměry sloupu.  DIASTYLOS - se sloupy vzdálenými od sebe tři průměry sloupu.  ARAIOSTYLOS - chrám se široce se rozevírajícími prostory mezisloupí. Nebylo možno při jeho stavbě ani užít mramorových epistylů, ani epistylů z jiného kamene, ale bylo již nutno zde klást průběžně dva dřevěné trámy. Vzhled samotného chrámu byl sražený, přisedlý, široký a nízký.  EUSTYLOS - mezery mezi sloupy byly velké dvě a čtvrt velikosti průměru sloupu, přičemž však jedno prostřední mezisloupí v průčelí a druhé v záchrámí bylo zřízeno v šíři tří průměrů sloupu.

6 Typy chrámů podle rozvržení sloupů  IN ANTIS - tvoří jej jen cella (naos) s otevřenou předsíní (pronaos), vymezenou ze stran zdmi a mezi jejich konci (antami) obyčejně dvojicí sloupů.  PROSTYLOS - později se předsíň otevřela i do stran, takže z ní vznikl portikus s nejméně čtyřmi sloupy v průčelí.

7  AMFIPROSTYLOS - měl všechno jako prostylos, mimoto měl však obdobné sloupy i štít též na svém postiku (záchrámí).  PERIPTEROS - měl v průčelí i v postiku po 6, na bocích po 11 sloupech, když počítáme i sloupy nárožní. Sloupy byly však umístěny tak, aby dokola mezi stěnami a mezi okrajem řad sloupů byla prostora v šíři mezisloupí. Okolo celly chrámové byl ochoz.  PSEUDODIPTEROS - byl rozvržen tak, že v průčelí i v záchrámí bylo po 8 sloupech, na bocích po 15 sloupech. Stěny celly byly postaveny vždy proti 4 prostředním sloupům v průčelí i v záchrámí.

8  DIPTEROS - v předchrámí, i v záchrámí osmisloupový, kolem svatyně měl však dvojité řady sloupů.  THOLOS - kruhový chrám s cellou a sloupovým ochozem  MONOPTEROS - kruh sloupů bez obezděné celly uprostřed

9 Parthenón v Aténách

10 Hefaistův chrám v Aténách

11 Chrám Tholos v Delfách Freska z Knossosu

12 Diův chrám v Olympii

13 Apollónův chrám v Korintu

14 Erechteion Dórský sloup


Stáhnout ppt "CHRÁM Y ŘECK É.  Řecké chrámy byly obvykle umístěny na posvátném území (temenos, peribolos), které mohlo být i mimo původního hradiště (akropole). "

Podobné prezentace


Reklamy Google