Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SERVIS ŠUMIVÉHO VÍNA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavlína Šmachová. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SERVIS ŠUMIVÉHO VÍNA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavlína Šmachová. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší."— Transkript prezentace:

1 SERVIS ŠUMIVÉHO VÍNA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavlína Šmachová. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0879. červen 2013 VY_32_INOVACE_TOS_080319

2 Šumivé víno je zastřešující pojem pro perlivé nápoje, jejichž konzumaci chápeme jako malý luxus. Proto i samotný servis šumivých vín můžeme chápat jako výjimečnou příležitost zpříjemnit den našim hostům.

3 Doporučení a objednávka vína jsou automatickou součástí servisu šumivého vína. Sommelier musí vždy znát základní informace o víně. Název vína, odrůdy či směs odrůd, původ vína, jeho výrobce, ročník, přívlastek a kategorii podle obsahu zbytkového cukru.

4 Sommelierský nůž Příručník 2x podšálek 1 masový talíř Papírové ubrousky Kavárenský tácek Potřebný počet skleniček + 1 pro sebe Chladič na sekt Led Sůl Voda Po přijetí objednávky si sommelier připraví víno, které musí být vychlazeno na 5 až 7 °C, a vhodné pomůcky pro samotný servis.

5 Přineseme inventář a víno na stůl hosta, popřípadě na keridon. Založíme sklenice dle pravidel přednosti.

6 Následuje dotaz na hosty: „Kdo bude víno degustovat?“ Není vhodné ptát se, kdo víno objednává, kdo je hostitelem, nebo dokonce „Kdo platí?“

7 Prezentace vína – probíhá z levé strany hosta, který bude víno degustovat.

8 Výrobce Název Zařazení dle kategorizace vín Zařazení dle zbytkového cukru Ročník Oblast Odrůdové složení Popřípadě zajímavosti ohledně výroby Při prezentaci vína hostům je třeba zmínit důležité informace o víně:

9 Následuje otázka: „Mohu víno servírovat?“ Po odsouhlasení hostem začneme se samotným servisem.

10 Odřízneme kapsli na sektu a následně ji odložíme na připravený podšálek.

11 Rozmotáme očko drátěného košíčku (agrafy) a opatrně ji sundáme. Zabezpečíme korek palcem, tím zabráníme nečekanému vystřelení korku z láhve.

12 Při manipulaci s lahví šumivého vína nikdy nemíříme na hosty. Ideální uchopení láhve je obouruč v poloze 45°.

13 Při otvírání levá ruka pevně sevře korek a pravá ruka točí lahví v jednom směru. Otevření by mělo být neslyšné a nemělo by dojít k vypěnění vína z láhve.

14 Hrdlo začistíme příručníkem a láhev otevřeného šumivého vína vložíme zpět do chladiče.

15 Vytažený korek držíme v příručníku, otočíme se k hostům bokem a zkontrolujeme korek přivoněním. Po kontrole hosty ubezpečíme o bezvadnosti korku.

16 Následně korek položíme na připravený podšálek a z pravé strany prezentujeme hostovi, který víno ochutnával. Počkáme na jeho souhlas.

17 Zeptáme se, zda si host bude přát, abychom víno degustovali. Pokud ano, nalijeme si malé množství do degustační sklenice.

18 Zkontrolujeme barvu vína, pomůžeme si bílým příručníkem, přivoníme k vínu a zhodnotíme jeho bezvadnost. Opět se k hostům otáčíme bokem.

19 Nezapomeneme také ochutnat, abychom měli jistotu o kvalitě vína. Poté ubezpečíme hosty o jeho bezvadnosti.

20 Nyní následuje degustace vína hostem, který má víno ochutnávat. Nalijeme menší množství vína do sklenky hosta a ten posoudí jeho kvalitu. Zeptáme se, zda je víno v pořádku. Pokud host odsouhlasí nezávadnost vína, pokračujeme v servise dále.

21 Nalijeme ostatním hostům v pořadí dámy, významní hosté, pánové a zpět k hostovi, který víno ochutnával.

22 Sklenice plníme do poloviny, maximálně do tří čtvrtin a raději často doléváme, abychom osvěžili teplotu ve sklence.

23 Na závěr láhev šumivého vína uložíme do chladicí nádoby s ledem a vodou.

24 Provedeme debaras talířku s kapslí a degustační skleničky obsluhy. Zeptáme se hostů, zda si přejí, abychom jim víno dolévali, a ujistíme je, že jsme jim stále k dispozici.

25 Libor ŠEVČÍK, Ivo DVOŘÁK. Kniha Hledání pravdy o víně - Sommelierství - umění podávát víno. Praha: Grada, 2002. ISBN 80-247-0188-X. Použitá literatura


Stáhnout ppt "SERVIS ŠUMIVÉHO VÍNA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavlína Šmachová. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší."

Podobné prezentace


Reklamy Google