Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

M1: LESNICKÁ BOTANIKA BOTANICKÝ SYSTÉM A NÁZVOSLOVÍ ROSTLIN Autor modulu: Ing. Radim Církva.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "M1: LESNICKÁ BOTANIKA BOTANICKÝ SYSTÉM A NÁZVOSLOVÍ ROSTLIN Autor modulu: Ing. Radim Církva."— Transkript prezentace:

1 M1: LESNICKÁ BOTANIKA BOTANICKÝ SYSTÉM A NÁZVOSLOVÍ ROSTLIN Autor modulu: Ing. Radim Církva

2 Botanické systémy a) umělé systémy – třídily rostliny podle jednoho nebo několika libovolně zvolených znaků, bez ohledu na příbuznost – autorem je švédský přírodovědec C. Linné b) přirozené systémy – založené na analýze většího počtu významných morfologických znaků s ohledem na příbuznost c) vývojové systémy – vycházejí z toho, že rostlinstvo současné doby je výsledkem dlouhodobého procesu vývoje, který vede od jednoduchých forem života k dokonalejším – představitelem je anglický biolog Ch. Darwin

3 Kategorie (systematické jednotky) se používají pro třídění a uspořádání rostlin v hierarchické soustavě rozdělujeme je na: a) základní: b) doplňkové: tvoří se z kategorií základních pomocí předpony nad- nebo pod-, např. c) nižší:

4 Příklad rostlinného druhu zařazeného do systému soustava základních kategorií české taxonyvědecké taxony říšerostlinnáPlantae odděleníkrytosemennéMagnoliophyta třídadvouděložnéMagnoliopsida řádbrukvotvaréBrassicales čeleďbrukvovitéBrassicaceae rodkyčelniceDentaria druhkyčelnice žlaznatáDentaria glandulosa Taxony – jsou pojmenované kategorie v systému, některé mají charakteristickou koncovku svého českého i vědeckého jména ( tučně zvýrazněné)

5 Kultivar (culti varietas = kulturní odrůda) je systematická jednotka na úrovni odrůdy (variety) vznikla vyšlechtěním (umělým výběrem, mutací, křížením) a) barevné kultivary: např. červenolisté, žlutolisté, namodralé ap. b) tvarové kultivary: např. převislé, sloupovité, stříhanolisté ap. dříve se označovaly zkratkou cv. před jménem kultivaru Fagus sylvatica cv. Atropunicea dnes pomocí jména v jednoduchých uvozovkách nahoře Fagus sylvatica ‘Atropunicea’

6 Přehled botanického systému a)nebuněčné živé soustavy: říše: nebuněční oddělení: viry b) buněčné živé soustavy: nadříše: prokaryota (prvojaderní) říše: bakterie říše: sinice nadříše: eukaryota (jaderní) říše: houby říše: rostliny

7 Přehled systému hub

8 Přehled systému rostlin

9 Botanické názvosloví (nomenklatura) je nauka o zásadách, jak pojmenovávat rostliny jmény jména taxonů říše až rodů jsou jednoslovná jména rostlinných druhů jsou dvouslovná, složená z rodového jména a druhového přívlastku, např. růže šípková – Rosa canina české názvosloví se píše malým počátečním písmenem vědecké názvosloví se píše s velkým počátečním písmenem u taxonů říše až rodů, ale druhový přívlastek s malým počátečním písmenem u vědeckých pracích se za názvem druhu ještě píše zkratka jména autora, který druh poprvé popsal, např. „L.“ znamená C. Linné sasanka hajní – Anemone nemorosa L.

10 Úkoly na příště 1.Zopakujte si pojmy prokaryota a eukaryota. 2.Vyhledejte na internetu některé kultivary u dřevin. 3.Prostudujte si učebnici str. 6 až 9.


Stáhnout ppt "M1: LESNICKÁ BOTANIKA BOTANICKÝ SYSTÉM A NÁZVOSLOVÍ ROSTLIN Autor modulu: Ing. Radim Církva."

Podobné prezentace


Reklamy Google