Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČESKÝ SURREALISMUS Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČESKÝ SURREALISMUS Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."— Transkript prezentace:

1 ČESKÝ SURREALISMUS Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

2 ČESKÝ SURREALISMUS skupinu surrealistů v ČSR založil Vítězslav Nezval roku 1934. Postupně do ní vstoupilo několik bývalých členů zaniklého Devětsilu, například Teige, Biebl, Honzl, Štyrský nebo Toyen, i dalších umělců – výtvarník František Muzika, básník Jindřich Heisler, psychoanalytik Bohuslav Brouk. Program českých surrealistů se nijak nelišil od Bretonova. už v roce 1938 přišla první krize. Nezval se pokusil skupinu rozpustit, protože nesouhlasil s kritikou Sovětského svazu, tamějších politických procesů a stalinismu. Nakonec byl výsledkem pouze Nezvalův odchod, protože surrealisté pokračovali ve své činnosti pod Teigovým vedením.

3 v době okupace byla činnost skupiny ochromena, protože nacisté považovali surrealismus i ostatní avantgardní směry za „zvrhlé umění“ a všemožně ho potlačovali krátké období poválečné svobody a euforie vystřídalo opětovné pronásledování, tentokrát komunisty. Čeští surrealisté vydávali samizdatové sborníky Znamení zvěrokruhu a Objekt, roku 1969 vyšlo oficiálně první číslo časopisu Analogon, připravené druhé číslo ale mohlo kvůli normalizaci vyjít až roku 1990. Teiga nahradil v čele skupiny teoretik Vratislav Effenberger a po jeho smrti filmový režisér Jan Švankmajer. k významným českým surrealistům 2. poloviny 20. století patří např. i spisovatel Bohumil Hrabal

4 Český surrealismus – v umění Toyen Opuštěné doupě Hlas lesa

5 Toyen Schovej se, válko!

6 Jindřich Štyrský Sen o rybách Všudypřítomné oko

7 Jindřich Štyrský Souvenir

8 Toyen a Jindřich Štyrský (Toyen – ze spojení „to je on“ – mluvila o sobě v mužském rodě)

9 František Muzika Velké rekviem

10 Karel Teige Koláž č. 353 Teige nemohl po r. 1948 veřejně působit. Měl se stát odstrašujícím příkladem pro všechny spisovatele. Hon, který na něj uspořádali komunističtí kritikové, stoupenci budovatelské poezie a socialistického realismu, neunesl a spáchal sebevraždu.

11 Toyen, Brouk, Bretonová, Breton, Nezval, Makovský, Éluard, Teige a Štyrský (dole)

12 Jan Švankmajer Kabinet přírodnin I Možnosti dialogu

13 Jan Švankmajer Otesánek

14 Český surrealismus Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Seznam použitých pramenů: Elektronická učebnice literatury, © Abeceda, občanské sdružení wikipedia.cz


Stáhnout ppt "ČESKÝ SURREALISMUS Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."

Podobné prezentace


Reklamy Google