Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji Projekt CZ.1.07/1.1.08/01.0009.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji Projekt CZ.1.07/1.1.08/01.0009."— Transkript prezentace:

1 Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji Projekt CZ.1.07/1.1.08/01.0009 Rozvoj klíčových kompetencí v odborném vzdělávání na SOŠ Luhačovice Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

2 Text a fotodokumentace Text: kolektiv 4.K Text: kolektiv 4.K Fotodokumentace: www.wikipeda.com Fotodokumentace: www.wikipeda.comwww.wikipeda.com Foto: Karel Milička Foto: Karel Milička

3 Nikolaj Vasilijevič Gogol Revizor Činoherní klub Praha 8. 5. 1967

4 Nikolaj Vasilijevič Gogol (1809 – 1852) prozaik a dramatik, který otevřel ruské literatuře svým dílem dokořán pomyslnou bránu k novému kriticko-realistickému pojetí tvorby

5 Životní osudy autora Svérázná a zároveň tragická povaha, obdařená nevšedním talentem. Svérázná a zároveň tragická povaha, obdařená nevšedním talentem. Vyrůstal na Ukrajině, na malém statku svých osvícených a vzdělaných rodičů Vyrůstal na Ukrajině, na malém statku svých osvícených a vzdělaných rodičů Další zkušenosti nabýval během studií a na cestách západní a jižní Evropou. Další zkušenosti nabýval během studií a na cestách západní a jižní Evropou. Význačnou roli ve formování jeho osobnosti sehrály i kontakty s osobnostmi ruského romantismu, především s A. S. Puškinem. Význačnou roli ve formování jeho osobnosti sehrály i kontakty s osobnostmi ruského romantismu, především s A. S. Puškinem. První náměty k drobným prózám mu poskytlo osobité prostředí ukrajinského venkova, jeho folklór a zvyky. První náměty k drobným prózám mu poskytlo osobité prostředí ukrajinského venkova, jeho folklór a zvyky. Počáteční neúspěchy mladého autora neodradily. Počáteční neúspěchy mladého autora neodradily. Živil se dál jako státní úředník, učitel a pokusil se i o hereckou kariéru. Živil se dál jako státní úředník, učitel a pokusil se i o hereckou kariéru. Další povídky, romány a dramata už přijala veřejnost i kritika s nadšením. Další povídky, romány a dramata už přijala veřejnost i kritika s nadšením. Krátce před svou smrtí prožil tvůrčí i osobní krizi, v hluboké duševní depresi největší část svého díla spálil. Krátce před svou smrtí prožil tvůrčí i osobní krizi, v hluboké duševní depresi největší část svého díla spálil.

6 Prozaická tvorba povídková kniha Večery na samotě u Dikaňky (1831) - humorné příběhy, protkané strašidelnými a tajuplnými historkami sborník Mirhorod (1835) satirická kresba života na Ukrajině, včetně hrdinství národa v bojích proti nepřátelům (statečný postoj kozáckého atamana Tarase Bulby) prózy z petrohradského prostředí z rozsáhlejšího souboru Petrohradské povídky (1821) - přízračné odlidštění velkoměstského života a tragikomické osudy jeho obětí – ubitých, rozervaných a zlomených duší torzo satirického románu Mrtvé duše (1842) - tragikomické podobenství o prohnilosti carismu a otřesné svědectví o nenapravitelných hanebnostech celé ruské společnosti

7 Komedie Ženitba (1842) Hráči (1842) Gogolovy komedie jsou budované na principu absurdní grotesky, v níž vylíčil panoptikum postav a postaviček „společenské elity“, neschopných a mravně deformovaných loutek, které jsou strůjci i oběťmi morálky, založené na obecné zvůli a korupci. Bezmyšlenkovitě se podřizují vůli silnější osobnosti, nebo naopak vydávají ty nejabsurdnější rozkazy pro „vlastní podřízené nešťastníky.

8 Revizor (1836) hořká satira s brilantní anekdotickou zápletku, jíž se definitivně a nemilosrdně vypořádal s poklesky a nedostatky soudobé Rusi Náhodné zjištění, že většina zkorumpovaných a hamižných úředníků provinčního městečka má špatné svědomí, a proto se obává ohlášené inspekce, přivede bezvýznamného petrohradského úředníčka Chlestakova ke geniálnímu nápadu. Aby si na cestách vylepšil svou neradostnou finanční situaci, začne se vydávat za revizora. Uvědomí si, že se ocitl ve světě, kde je běžné krást, podvádět a uplácet, a dokáže dokonale využít všech lumpáren a špinavostí svých „hostitelů“. Přijímá od nich úplatky, dvoří se jejich ženám a dcerám. Když hrozí, že bude odhalen, prchá ohrožený Chlestakov za dramatických okolností z města. Právě včas, neboť do města zesměšněných a okradených „zlodějíčků“, kteří se domnívají, že už mají nejhorší za sebou, přijíždí skutečný revizor.

9 Gogolův Revizor na scénách a ve filmu inscenace první verze: Alexandrinské divadlo, Petrohrad, 1836 konečná podoba komedie: roku 1842 první česká inscenace: Prozatímní divadlo přel. Václav Huttar, 1865) poprvé v Národním divadle v Praze: roku 1891, režie Josef Šmaha první filmové zpracování: Rusko 1915 první film v cizině: 1922 v Německu (režie F. Zelnik) český film: roku 1933 (režie M. Frič), s Vlastou Burianem jiné ztvárnění: opera W. Egka (1957)

10 Činoherní klub Praha profesionální scéna založená r. 1965 program „absurdně grostekního realismu“ jedinečná poetika a generační výpověď mladých tvůrců vynikající dramaturgové a režiséři: Jaroslav Vostrý, Jan Kačer, Evald Schorm, Jiří Menzel a Jiří Krejčík skvělé herecké obsazení: Vladimír Pucholt, Pavel Landovský, Jiří Hrzán, Josef Somr, Josef Abrhám,Věra Galatíková, Petr Čepek, Leoš Suchařípa, František Husák, Ivan Vyskočil, Jana Břežková aj.

11 Dramaturgie Činoherního klubu v 60. a 70. letech původní tvorba : Ladislav Smoček (na snímku, např. Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, 1966) Alena Vostrá (Na koho to slovo padne, 1966) Pavel Landovský (Hodinový hoteliér) Petr Skoumal (spolu s J. Vodňanským hra S usměvem idiota, 1969) vedle vlastní tvorby inklinoval soubor i k inscenování absurdní dramatiky (E. Albee: Stalo se v ZOO, H. Pinter: Narozeniny) zařazoval i řadu klasických her „ruské dramaturgie “ (Čechov, Dostojevskij a Gogol)

12 Činoherní klub 2006 ředitel: Vladimír Procházka (obr. nahoře) ředitel: Vladimír Procházka (obr. nahoře) režiséři: Ladislav Smoček režiséři: Ladislav Smoček Ivo Krobot (obr. dole) Ivo Krobot (obr. dole) Herecké obsazení: m.j. Ivana Chýlková, Ondřej Vetchý, Petr Nárožný, Boleslav Polívka, Lenka Skopalová, Veronika Žilková, Nela Boudová, Stanislav Zindulka, Jaromír Dulava a další

13 Revizor v Činoherním klubu Praha premiéra inscenace: 8. 5. 1967 premiéra inscenace: 8. 5. 1967 záznam představení: ČST 1971 záznam představení: ČST 1971 překlad: Zdeněk Mahler překlad: Zdeněk Mahler scéna a kostýmy: Luboš Hrůza scéna a kostýmy: Luboš Hrůza hudba:Petr Skoumal hudba:Petr Skoumal režie: Jan Kačer režie: Jan Kačer Osoby a obsazení: Osoby a obsazení: Chlestakov: Jiří Kodet další role: Pavel Landovský, Josef Abrhám,Jiří Hrzán, Jana Břežková, Petr Čepek

14 Přejeme vám krásný divácký zážitek!


Stáhnout ppt "Operační program vzdělání pro konkurenceschopnost 1.1. Globální grant: Zvyšování kvality ve vzdělávání ve Zlínském kraji Projekt CZ.1.07/1.1.08/01.0009."

Podobné prezentace


Reklamy Google