Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Válečné konflikty II. Petr Machala. 1.Jaké byly příčiny dvou světových válek? 2.Jaké jsou příčiny lokálních válečných konfliktů? 3.Jaké důsledky mají.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Válečné konflikty II. Petr Machala. 1.Jaké byly příčiny dvou světových válek? 2.Jaké jsou příčiny lokálních válečných konfliktů? 3.Jaké důsledky mají."— Transkript prezentace:

1 Válečné konflikty II. Petr Machala

2 1.Jaké byly příčiny dvou světových válek? 2.Jaké jsou příčiny lokálních válečných konfliktů? 3.Jaké důsledky mají konflikty na populaci? 4.Které válečné konflikty hýbají současným veřejným míněním? Co jsme se posledně učili?

3 Čingischán největším ekologem – zabil tolik lidí, že pomohl přírodě 26.01. 00:00 | Aktualizováno 26.01. 08:38 | tn.cz / kar Nejzelenější diktátor v dějinách. Toto vyznamenání dostal Čingischán od prestižního ekologického institutu. Kvůli Čingischánovi a jeho výbojům zemřelo tolik lidí, že se příroda mohla začít uzdravovat. Mongolský vůdce tak pomohl odstranit z ovzduší 700 milionů tun uhlíku, tvrdí nová ekologická studie. Čingischánovou zásluhou zemřelo 40 milionů lidí. To znamenalo, že se řada dříve hustě osídlených míst vrátila k původnímu stavu; lidé vymizeli a příroda je zase opanovala. Podle vědců z oddělení Globální ekologie Carnegieho institutu to bylo první úspěšné globální ochlazování způsobené člověkem. Julia Pongratzová, vedoucí tohoto výzkumu, řekla serveru Mongabay.com: “Lidé začali ve skutečnosti ovlivňovat podnebí už před tisíci lety. Především tím, že mýtili pralesy a zaváděli zemědělství.“ Z dnešního pohledu se může zdát Čingiskánova “zásluha“ malá, ale oněch 700 milionů tun navíc absorbovaného uhlíku je stejné, jako dnes lidstvo spálí za rok ve fosilních palivech. Čingischán-spasitel Carnegieho institut zkoumal řadu historických událostí a jejich vliv na emise uhlíku. Vědci se věnovali například černé smrti – morovým epidemiím v Evropě, pádu čínské dynastie Ming a dobytí Ameriky. Všechny tyto události měly obrovský vliv nejen na lidi, ale také na životní prostředí. Krvavá mongolská invaze však přírodě pomohla zdaleka nejvíc. "Díky" ní vznikla vůbec největší říše v dějinách, která zasahovala 22 procent Země. “Zjistili jsme, že v obdobích obrovských, ale krátkých krizí, jako byly například černá smrt nebo pád dynastie Ming, probíhalo přirozené zalesňování poměrně pomalu nedostatečně. Nestačilo tedy pokrýt emise z tlejícího materiálu v zemi. Ale dlouhodobé jevy jako například mongolská invaze dokázaly přimět lesy k znovuožité a tedy lepšímu absorbování uhlíku,“ tvrdí Dr. Pongratzová. Poněkud výhružně ještě dodala: “Díky znalostem, které jsme získali studiem minulosti, teď můžeme uvažovat, jak zmenšit náš vliv na klima a uhlíkový cyklus.“ Myslíte si, že válka je nezbytná pro ozdravění Země?

4 Zpracujte ve skupinách stručný přehled lokálních vojenských konfliktů, jejich příčiny a důsledky? Korejská válka Problematika Izraele Kubánská krize Vietnamská válka Dekolonizace Indie Konflikty v Africe: Súdán Nigérie Angola Kongo Sierra Leone Somálsko Válka v Afghánistánu Válka v Perském zálivu Válka v Jugoslávii

5 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Válečné konflikty II. Petr Machala. 1.Jaké byly příčiny dvou světových válek? 2.Jaké jsou příčiny lokálních válečných konfliktů? 3.Jaké důsledky mají."

Podobné prezentace


Reklamy Google