Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rakousko Dachstein Veronika Šebková 4.I..

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rakousko Dachstein Veronika Šebková 4.I.."— Transkript prezentace:

1 Rakousko Dachstein Veronika Šebková 4.I.

2 Internetové stránky www.Rakousko.cz www.Ramsau.cz www.Dachstein.cz
Použité materiály Internetové stránky

3 Obsah Obrovská ledová jeskyně Mamutí jeskyně
Dachsteinské mamutí muzeum Kras

4 Obrovská ledová jeskyně
Prohlídková trasa: 1 km, převýšení 70 cm. Vchod: V nadmořské výšce 1418 m, východ 1458 m. Jeskyně byla utvořena podzemním tokem, který se podílí na vzniku přírodních krás: Dóm krále Artuše – v této krápníkové jeskyni byly nalezeny kosti jeskynního medvěda. Ledový palác – je první prostor obsahující led, Pomocí ochlazování jeskyně v zimním období a pronikáním vody z rozpouštějícího se sněhu na jaře, vytvořil led. Ledová kaplička - Vznikla díky větrné erozi v podlahovém ledě Dómu Tristana. Vlivem měnících se klimatických podmínek v průběhu roku se mění také její vzhled.

5 Mamutí jeskyně Mamutí jeskyně dostala svůj název podle velikosti svých prostorů, které jeskyňáři našli při objevu v roce Po prvních objevech nikdo nepředpokládal, že se otevře téměř 50 km dlouhý labyrint. Prohlídková trasa: Délka 1 km, převýšení 80 m. Dóm Zapomenuti: příklady toho, jak voda pronikala podél trhlin horou, nacházela cestu a rozpouštěním z tenkých trhlin vytvářela velké jeskyně. Půlnoční dóm: Nejvzdálenější části Mamutí jeskyně se nacházejí hluboko v útrobách vrchu. Byly podniknuty nákladné expedice, aby se mohly prozkoumat doposud známé části. Dodnes se nenašel konec jeskynních chodeb. Říše stínů: Je to též říše motýlů, netopýrů a slepých jeskynních brouků, kteří tu přežili do doby ledové.

6 Dachsteinské jeskynní muzeum
Velké bohatství dřeva a ležící sníh v Salzkammergutu předurčily stavební styl "Almů" (salaší) a dřevorubeckých chat. V tomto stylu bylo postavené i toto muzeum ručně vyřezaných šindelů chrání budovu v létě a unese v zimě váhu sněhu přes 200 tun. Ve vstupní části najdete typický krasový povrch a jeskyně. Povrch krasu se skromnou vegetací, suť vytlačenou jeskynním ledem, hlinitou pudů Mamutí jeskyně a oblázky zaoblené vodou z Koppenbrullské jeskyně. Na stěnách visí obrazy zobrazující výzkumy Dachsteinských jeskyní. V následujících vitrínách jsou ukázky krápníků, jeskynních živočichů a nalezených minerálů. Ústředním bodem muzea je model Mamutí jeskyně. Ve zmenšení jsou zobrazené chodby i povrch. Každý rok se model rozšiřuje o nově objevené části.

7 Krásy přírody v Drachsteinu
Kras Les Voda

8 Kras Před nepředstavitelnou dobou 200 mil. roky se usadila v moři hornina, ze které je utvořen Dachstein: Dachsteinský vápenec. Pohyby v zemské kůře bylo původní mořské dno vyvrásněno. Dlouhou dobu srážková voda opracovávala horniny , formovala je a prodírala se skulinami, rozšiřovala je a vytvářela nepopsatelné tvary (formy) - krasovou krajinu. Mnohé stezky , mimo jiné naučná stezka, vedou ve své drsné kráse obnaženým krasem na vysokohorské plato.

9 Les Poslední doba ledová byla před roky. Roztávající ledovce zanechali mrtvou krajinu, která postupně ožila lišejníky, mechy, travami a květinami .Každá rostlinka rozrušovala svými kořínky kámen (skálu) a až odumřela, dotvářela humus. Každá částečka humusu a každá uvolněná částečka potravy byla živými rostlinkami zachycená, spotřebovaná a rozmnožená. Tak vznikla půda, ve které vzešel i les. Po staletí byl tento les intenzivně využívaný. Byl to les společně se solí, kdo vytvořil životní podmínky pro lidi ze Salzkammergutu. Dodnes je nejvíce chráněnou částí této oblasti. Jak pro domácí, tak pro hosty, je důležitým prostředím pro odpočinek.

10 Voda Voda je zde rozmanitá. Les, který obklopuje Dachstein, je důležitou zásobárnou vody. Na velkých vysoko položených plochách bez stromů se vsakuje do podzemí téměř všechna voda, v propastech a jeskyních se pak shromažduje. Voda vázaná v ledovcích, jeskyních a lesech představuje velké zásoby pitné vody Alp.

11 Procházka po Dachsteinu
Celý Hoher Dachstein se dá přejít. Z vrcholu na Gosauský ledovec vede ferráta. Po ledovci se dojde až na cestu k Adamek Hüte (2196 m.n.m.). Cesta dále pokračuje přes Gossauský ledovec, Steinschartevo sedlo až na Hallstadský ledovec. Cestou míháme Mitterspitzký ledovec.

12 Sport Ramsau - ideální místo pro běžecké lyžování, pro vyznavače sjezdového lyžování se nachází výhodně uprostřed mezi Planai a ledovci vrcholu Dachsteinu.

13 Turistika TuristikaNa Dachsteinu se dotýkáte nebe... Pocit volnosti se dostavuje lehce, zvláště na některém z mnoha vyhlídkových míst. Turistické stezky oblasti Ramsau am Dachstein vedou od náhorní plošiny ( m.n.m.) přes horské pastviny ( m.n.m.) až k ledovcové oblasti masivu Dachstein. Oblast pod mohutnými skalními věžemi Jižní stěny nabízí mimořádný zážitek.

14 Lyžování Severské lyžování
Klasické běhání na běžkách i nový bruslařský styl se staly nejoblíbenějšími zimními sporty. Pohyb v přírodě osvěžuje všechny smysly, podporuje zdraví, kondici i krásu. Probouzí jako málokterý jiný zimní sport pocity pohody a štěstí. Denně je pečlivě upravováno 150 km běžeckých stop.

15 Lyžařské stopy Plán lyžařských stop
Ramsau am Dachstein, již po desítky let domov světové elity severského lyžování, je přirozeně v zorném poli sportovního světa. Koordinátor Dr. Alois Stadlober organizuje úspěšně s Lyžařským svazem v Ramsau vrcholové sportovní akce.

16 Krásy přírody Ramsau


Stáhnout ppt "Rakousko Dachstein Veronika Šebková 4.I.."

Podobné prezentace


Reklamy Google