Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Chemie 8. ročník Vodík Mgr. Helena Roubalová. Vodík - značka H - protonové číslo Z = 1 (1p + v jádře, 1e - v obalu) - elektronegativita X = 2,2 - vytváří.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Chemie 8. ročník Vodík Mgr. Helena Roubalová. Vodík - značka H - protonové číslo Z = 1 (1p + v jádře, 1e - v obalu) - elektronegativita X = 2,2 - vytváří."— Transkript prezentace:

1 Chemie 8. ročník Vodík Mgr. Helena Roubalová

2 Vodík - značka H - protonové číslo Z = 1 (1p + v jádře, 1e - v obalu) - elektronegativita X = 2,2 - vytváří dvouatomové molekuly H 2

3 Vlastnosti vodíku - bezbarvý plyn, bez zápachu - hustota je menší než hustota vzduchu - se vzduchem tvoří výbušnou směs - jeho hořením vzniká voda (reakce s kyslíkem)

4 Laboratorní příprava vodíku dělící kyselina chlorovodíková destilační baňka zkumavka zinek Vodík se připravuje reakcí kovu (zinku) s kyselinou (kyselinou chlorovodíkovou) nálevka

5 Praktické použití vodíku - řezání a sváření kovů (spolu s kyslíkem) - ztužování tuků (Perla, Rama, Omega, …) - výroba důležitých chemikálií (amoniak, chlorovodík,....)

6 Opakování Základními vlastnostmi vodíku jsou: a/ plynb/ hustota větší než vzduch c/ pevná látkad/ hnědý e/ nehoříf/ nerozpustný ve vodě g/ bezbarvýh/ hustota menší než vzduch i/ kapalinaj/ zelený k/ hořlavýl/ výbušný ve směsi se vzduchem

7 Opakování Vodík se v laboratorních podmínkách připraví reakcí: a/ vody a kyseliny b/ kovu a kyseliny c/ hydroxidu a kyseliny Uveď 2 příklady využití vodíku v praxi.


Stáhnout ppt "Chemie 8. ročník Vodík Mgr. Helena Roubalová. Vodík - značka H - protonové číslo Z = 1 (1p + v jádře, 1e - v obalu) - elektronegativita X = 2,2 - vytváří."

Podobné prezentace


Reklamy Google