Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nicolas Winton. Ž ivot Narodil se 19. května 1909 v německo-židovské rodině. Jeho rodiče nelpěli na židovské víře a nechali ho pokřtít. Pracoval v bankách.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nicolas Winton. Ž ivot Narodil se 19. května 1909 v německo-židovské rodině. Jeho rodiče nelpěli na židovské víře a nechali ho pokřtít. Pracoval v bankách."— Transkript prezentace:

1 Nicolas Winton

2 Ž ivot Narodil se 19. května 1909 v německo-židovské rodině. Jeho rodiče nelpěli na židovské víře a nechali ho pokřtít. Pracoval v bankách. Zapojil se do záchrany židovských dětí v ČSR. Během války pomáhal u RAF, ale jen v administrativě. RAF ( Royal Air Force) – vojenské letectvo britských ozbrojených sil

3 Záchrana ž idovských d ě tí V prosinci 1938 požádal Nicolase, Martin Blake, aby odjel do Prahy pomáhat s dětskými transporty. Za každé dítě do 17 let se musela zaplatit kauce 50 liber, aby se mohlo přestěhovat do Británie. Se svou matkou a dalšími lidmi sháněl adoptivní rodiče, vyřizoval kauce atd. První dětský transport byl vypraven z Prahy 14.3.1939 s dvaceti židovskými dětmi. Nejpočetnější byly červnové transporty, kde bylo 100-200 dětí.

4 Často to byly židovské děti uprchlíku z Německa a Rakouska. Poslední transport, který se stal úspěšný byl z 2. srpna 1939. 1.září 1939 byl vypraven poslední vlak s 250 dětmi, ale ten byl poslán zpět a vypukla 2. sv. válka. Nicolas Winton zachránil 669 židovských dětí.

5 Další zajímavosti V roce 1998 byl vyznamenám řádem T. G. Masaryka od Václava Havla. V r. 2002 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Byl nominován na Nobelovu cenu za mír. Natočily se o něm a o záchraně židovských dětí filmy. Jmenuje se po něm jedna základní škola v Česku.

6 Václav Havel a Nicolas Winton S Alexandrem Vondrou a s “Nicolasovými “d ě tmi S britskou královnou

7 Jen jsem viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co jsem mohl, abych pomohl. -Nicolas Winton

8 KONEC Vytvo ř ila: M. Petráková


Stáhnout ppt "Nicolas Winton. Ž ivot Narodil se 19. května 1909 v německo-židovské rodině. Jeho rodiče nelpěli na židovské víře a nechali ho pokřtít. Pracoval v bankách."

Podobné prezentace


Reklamy Google