Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Wilhelm Gustloff. ● Wilhelm Gustloff byl postaven v roce 1937 jako nejcennější loď KDF ● Byl pojmenován po vůdci NSDAP ve Švýcarsku, který byl zavražděn.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Wilhelm Gustloff. ● Wilhelm Gustloff byl postaven v roce 1937 jako nejcennější loď KDF ● Byl pojmenován po vůdci NSDAP ve Švýcarsku, který byl zavražděn."— Transkript prezentace:

1 Wilhelm Gustloff

2 ● Wilhelm Gustloff byl postaven v roce 1937 jako nejcennější loď KDF ● Byl pojmenován po vůdci NSDAP ve Švýcarsku, který byl zavražděn v roce 1936. ● Měla kapacitu 2500 pasažérů,její délka byla přibližně stejná jako délka Titaniku. ● Konaly se na ní večírky a koncerty.

3 ● 22. září 1939 krátce po vypuknutí 2. sv. války byl Wilhelm Gustloff zařazen do nemocničních lodí. Bylo požadováno, aby byly celé natřeny na bílo a měly na sobě jasně viditelný červený kříž a nesměly mít žádnou útočnou zbraň na palubě.

4 ● Později byl přesunut do Gotenhafenu, aby sloužil jako kasárenská loď pro ponorky. ● V lednu 1945 byl hlavní součástí největší evakuace v dějinách na záchranu zraněných vojáků, nemocných a jiných utečenců, kteří utíkali před sovětskou armádou

5 ● A tak 30. ledna 1945 Wilhelm Gustloff v doprovodu torpédovky Löve opustil Gdaňský přístav a vyplul na Baltské moře. Na palubě měl několik protiletadlových děl, která mu byla přidělena speciálně pro tuto akci.

6 ● Takto velká loď měla uvézt přibližně 2500 lidí,ale v této situaci bylo na lodi přibližně 6- 8000 pasažérů.Počasí bylo špatné padal sníh a foukal nepříjemný silný vítr, bylo – 10 ° C,za takových podmínek bylo přežití ve vodě téměř nemožné.Lodi však tyto podnebné podmínky pomáhaly se maskovat před nepřátelskými letadly a ponorkami.

7 ● Ale těsně pod hladinou loď sleduje ruská ponorka S-13, které velí kapitán Alexander Ivanovič Marinesko. ● Ponorka však není v nejlepším technickém stavu od průniku minovými poli a plaveb ledovým krunýřem Finského zálivu,ale i přes to kapitán přesvědčen, že jeho ponorka zaujala nejlepší možnou pozici.

8 ● Ponorka provede obrat a zaujme palebnou pozici. ● První výbuch torpéda roztrhl příď lodi, druhý zasáhl kormidlo a třetí nejdůležitější místo na lodi a to její strojovnu.

9 ● Tlak vody vzniklý návalem ohromného množství vody do prostorů lodi s ní začne kymácet až loď nenávratně převrátí.Wilhelm Gustloff začíná klesat.Vypouští varovné světlice a snaží se přivolat pomoc.Všichni lidé propadají panice a hrnou se na palubu lodi,

10 ● Ta už je nakloněná, takže po zledovatělé podlaze kloužou přímo do ledové mořské vody. ● Záchranné čluny na levoboku byly zničeny a na pravoboku jdou kvůli ledu spustit jen některé.Zbylé funkční čluny jsou přeplněné posádkou, která opouští potápějící se loď.

11 ● Na jeden z posledních spadne protiletadlové dělo, které se při nárazech uvolnilo a potápí se i s dalšími lidmi. O záchranu pasažérů se snaží posádka torpédovky Löve a další přivolané lodě.Vlnobití jim však nedovoluje přiblížit se natolik aby zachránili všechny zbylé pasažéry.

12 ● Po padesáti minutách od útoku se Wilhelm Gustloff ztratil pod hladinou.

13 ● Záchranné lodě odvážejí přibližně pouhých 1200 polomrtvých trosečníků. ● Druhý den moře vyplaví na pláže více než 5000 mrtvých těl. ● Ponorka S-13 přečkala v úkrytu na dně oceánu několik útoků hlubinných bomb a později odplouvá… příď vraku lodi

14 ● O deset dní později potopila další transportní loď – parník General von Steiner, který měl na palubě 3500 pasažérů. ● Potopení lodi Wilhelm Gustloff byla největší tragédie v námořní historii.Zahynulo při ní 6x více lidí než při potopení Titaniku. záď vraku

15 …podrobný popis ponorky S-13… ● 1) hlavní balastní nádrž, 2) horizontální nádrž, 3)vyrovnávací nádrže, 4) nádrž pro rychlý ponor, ● 5) kormidelna a velitelský můstek, ● 6) torpédové komory, 7) rezervní torpéda, 8)periskop, ● 9) dieselový motor, 10) elektromotor, ● 11) akumulátory

16 Prameny: ● http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek.php?id=10322 ● geografický magazín Koktejl, číslo 4, Duben 2003 ● http://images.google.cz/images?q=Wilhelm+Gustloff&hl=cs&btnG=Hl edat+obr%C3%A1zky


Stáhnout ppt "Wilhelm Gustloff. ● Wilhelm Gustloff byl postaven v roce 1937 jako nejcennější loď KDF ● Byl pojmenován po vůdci NSDAP ve Švýcarsku, který byl zavražděn."

Podobné prezentace


Reklamy Google