Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Budoucnost Ústeckého kraje? budoucnost je vždy ovlivněna minulostí… Tomáš Tesař náměstek ministra životního prostředí Fórum Hospodářských novin „Jaká je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Budoucnost Ústeckého kraje? budoucnost je vždy ovlivněna minulostí… Tomáš Tesař náměstek ministra životního prostředí Fórum Hospodářských novin „Jaká je."— Transkript prezentace:

1 Budoucnost Ústeckého kraje? budoucnost je vždy ovlivněna minulostí… Tomáš Tesař náměstek ministra životního prostředí Fórum Hospodářských novin „Jaká je perspektiva Ústeckého kraje?“ Ústí nad Labem, 7. prosince 2011

2 Ústecký kraj základní charakteristika 2  Svou rozlohou 5.335 km 2 (7 % z území ČR) je v rámci ČR průměrně velkým krajem.  Počtem obyvatel přesahujícím 836 tis. se řadí ULK mezi nadprůměrně lidnaté kraje.  V rámci struktury obyvatel nalezneme v porovnání s ostatními kraji třetí největší počet cizinců (7,4 %) a na druhé straně dlouhodobě nejnižší poměr vysokoškolsky vzdělaných lidí (5,4 % v roce 2008).  ULK rovněž dlouhodobě trápí vysoká míra nezaměstnanosti a nízký ekonomický výkon.  Přes rozsáhlou exploataci krajiny ULK více než 26 % jeho území leží ve zvláště chráněných územích.

3 3 Obecná míra nezaměstnanosti ULK aktuálně: 3Q 2011= 9,4 % Zdroj: ČSÚ Ústecký kraj zacíleno na nezaměstnanost (2009)

4 4 Zdroj: ČSÚ Ústecký kraj zacíleno na makroekonomické souvislosti (HDP 2009) Přestože v tvorbě HDP dosahuje ULK ve srovnání s ostatními kraji nadprůměrných hodnot, při přepočtu HDP na 1 obyvatele se propadá.

5 Ústecký kraj zacíleno na dopravu – ULK = tranzitní uzel 5 silniční síť železniční síť vodní cesta Zdroj: MD ČR Hustá dopravní síť ovlivňuje kvalitu života i ráz krajiny.

6 Ústecký kraj zacíleno na těžbu – těžba jako stigma kraje 6 Zdroj: VÚHU Pod zemí bylo uloženo 9 mld. tun geologických zásob uhlí, z toho asi 6 mld. tun je těžitelných a z nich byla dosud vytěžena více než jedna polovina.

7 Ústecký kraj zacíleno na kvalitu ovzduší - ilustrativní trend vybraných znečišťujících látek a měrné emise z REZZO 1-4 (2009) 7 Zdroj: ČHMÚ Kvalita ovzduší se zlepšila, ULK ale stále bojuje s vysokými emisemi oxidů síry a dusíku.

8 Ústecký kraj zacíleno na kvalitu vody – třídy jakosti vod (1991/2009) 8 Zdroj: VÚV T.G.M. Třída I. a II. neznečištěná a mírně znečištěná voda III. znečištěná voda IV. silně znečištěná voda V. velmi silně znečištěná voda HODNOCENÍ PODLE ČSN 75 7221 Kvalita vody v ULK se tak jako na území celé ČR výrazně zlepšila, stále však zůstává problém se znečištěním řeky Bíliny. 1991-1992 2008-2009

9 Ústecký kraj zacíleno na přírodu – ULK není měsíční krajina 9 Ve zvláště chráněných územích je chráněno více než 26 % území kraje, připočteme-li lokality NATURA, poměr významných přírodních lokalit se ještě zvýší.

10 10 Budoucnost Ústeckého kraje Přijdou zásadní změny?  ČR se bude v následujících letech potýkat s postupným dotěžením zásob hnědého i černého uhlí, je tedy nutné otevřít diskusi ohledně strategického využití disponibilních zásob národních energetických zdrojů, a to jak ve vazbě na energetickou bezpečnost, tak na ochranu životního prostředí a lidského zdraví.  Pro Ústecký kraj je zásadní rozvíjet vzdělanostní strukturu a vytvářet pracovní místa s vyšší přidanou hodnotou.  Současné negativní vlivy povrchové těžby hnědého uhlí je nutné v rámci postupných rekultivací maximálně zužitkovat pro budoucí využití kraje – potenciál se nabízí zejména v oblasti rekreace a lázeňství.

11 Jak ochrana životního prostředí, tak rozvoj energetiky a průmyslu (a to nejen v rámci ULK) potřebují dlouhodobou perspektivu a té je možné dosáhnout pouze při vzájemné spolupráci, koordinaci a hledání optimálních kompromisních řešení. MŽP JE NA TAKOVOU SPOLUPRÁCI PŘIPRAVENO. 11 Budoucnost Ústeckého kraje Přijdou zásadní změny?

12 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Budoucnost Ústeckého kraje? budoucnost je vždy ovlivněna minulostí… Tomáš Tesař náměstek ministra životního prostředí Fórum Hospodářských novin „Jaká je."

Podobné prezentace


Reklamy Google