Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slavní A1/1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slavní A1/1."— Transkript prezentace:

1 Slavní A1/1

2 Byerley Turc Tohoto hnědáka, narozeného patrně roku 1680 ukořistil při obléhání Vídně Robert Byerley v roce Ten se proplížil do tureckého tábora a ukořistil krásného orientálního hřebce. Přivlastnil si ho a pojmenoval ho Byerley Turc. Vraník se projevil jako mimořádně bystré a rychlé zvíře, zejména když v jedné bitvě zachránil svému pánovi život, a to doslova o vlásek. Působil od roku 1689 jako plemeník Durhamu mezi královskými klisnami. Stal se zakladatelem linie Herold.

3

4 Darley Arabian Druhý hřebec byl potomkem jedné z nejcennějších Mohamedových klisen - Ku-Hai-Lan. Narodil se roku 1702 a získal jej lord Thomas Darley od šejka Mirzy v syrském Damašku výměnou za zbraně. Šejk si však obchod záhy rozmyslel a požadoval nádherného čtyřletka zpátky. A protože Darley Arabův požadavek odmítl, Mirza reagoval po svém: jednoduše nařídil zabít každého, kdo se jen pokusí vyvézt koně ze země. Darleyho námořníci v noci ovázali hřebci kopyta látkou, vyvedli ho na pobřeží, opatrně ho naložili do podpalubí britské plachetnice a vytáhli kotvu...Rozlícený Mirza napsal královně Anně žádost o bezpodmínečné vrácení koně. Ta místo aby žádosti vyhověla, požehnala novému plemeníku ve svých stájích. Tento kůň byl ze všech tří plemeníků nejúhlednější a měřil 152 cm. Stal se zakladatelem linie Eclipse

5

6 Godolphin Barb Třetí hřebec se jmenoval Godolphin Barb a původem byl berber (proto se také nazýval Sham, tj.nepravý) narozený roku 1724 patrně v Jemenu. Do Evropy se dostal jako dar francouzskému panovníkovi Ludvíku XIV. U dvora si s ním příliš nevěděli rady, v módě tehdy byli elegantní andaluští a neapolští koně, mezi kterými byl Bu Sham svou postavou vskutku nevynikal.

7

8

9 A tak hřebce, poněkud malého a nepříliš pohledného, odprodali pařížskému obchodníkovi. Kůň pak tahal po městě káru s vodou. Surové zacházení, hlad a zanedbalost z něj udělaly zlé a zchátralé zvíře - v takovém stavu se hnědák dostal do rukou pokoutných handlířů - za směšnou částku ho tehdy koupil Coke a převezl do Anglie. V první hospodě ho však propil a uhradil Bu Shamem útratu. I hostinský se nevábného koně rád zbavil, jakmile našel zájemce.

10 Tak šel Bu Sham z ruky do ruky
Tak šel Bu Sham z ruky do ruky. V roce 1730 se nakonec jako šestiletý octl ve stáji pro vysloužilé koně lorda Godolphina. Jednou, když se plnokrevný hřebec Hobgoblin (pravnuk Darleye Arabiana) zdráhal spářit s plnokrevnou klisnou Roxanou, podkoní ji tedy potají připustil Godolphin Barbem.

11 Ze spojení se narodil hřebeček Lath, který se rychle projevil jako absolutní favorit na dostihové dráze. Podkoní přiznal jeho pravdivý původ - potěšený lord pak Bu Shama poctil svým jménem. S "Královskými klisnami" zplodil sice výjimečné, ale už nepříliš početné potomstvo - byl už přece jenom starý a poznamenaný pohnutým životem. Dalším synem Godolphin Barba byl Cade. Stal se zakladatelem linie Matchem.

12

13 Eclipse (1764–1789) byl slavný dostihový kůň – ryzák s bílou skvrnou v oblasti břicha. Během své dostihové kariéry kolem roku 1770 nebyl poražen.

14

15 Narodil se při velkém zatmění Slunce v roce 1764, podle nějž dostal jméno, které v překladu znamená zatmění. Jeho matkou byla klisna Spiletta, otcem Marks. Měl už zpočátku nezvladatelný temperament. Údajně jej během výcvikového období zneužíval k nočním výpravám epsomský pytlák. Na svou dobu byl Eclipse velmi mohutný a v tréninku vykazoval takové výsledky, že se nedaly úplně utajit, proto již při svém závodním debutu nastupoval jako favorit. Tehdy také prohlásil profesionální sázkař a budoucí Eclipsův majitel Dennis O'Kelly nesmrtelnou větu: „Eclipse první, zbytek nikde!“ O několik minut později byla tato věta vyřčena jako oficiální výrok dostihové komise. A vyhrávání rozdílem distance (vzdálenost 200 m před cílem označená distančním mezníkem) bylo pro Eclipse na denním pořádku. Do cíle dorazil vždy svěží, daleko první. Jeho žokej jej nikdy nemusel pobídnout, protože se nenašel žádný kůň, který by se k němu byť jen přiblížil. A to dokonce i v dostihu na 6,4 km se zátěží 76 kg. Jeho dostihovou kariéru ukončil nezájem soupeřů posílat své koně do předem prohraného dostihu.

16 Po ukončení dostihové kariéry byl samozřejmě zařazen do chovu, v němž se také velmi významně prosadil. Do své smrti ve věku 25 let připouštěl každoročně na 50 klisen. Když Eclipse zemřel, bylo při pitvě zjištěno, že měl dvojnásobně velké srdce oproti normálu. Stal se také prvním koněm, který se dostal do muzea. The Royal Veterinary College zjistila, že téměř 80 % současných dostihových koní má krev koně Eclipse ve svém rodokmenu. V rámci projektu Eclipse (2005) studují jeho DNA britští vědci.

17 Kincsem - Můj Poklad... ...přesně tak zní český překlad maďarského slova "Kincsem". Existuje pouze jeden jediný plnokrevník, který na dráze zastínil všechny ostatní -  Eclipse, Phar Lapa, Secretariata či Man ´O Wara nevýjimaje - byla to klisna Kincsem. Její gloriola stále září s vydatností májové trávy i 136 let po jejím skonu. Dostihové statistiky totiž mluví jasným a srozumitelným jazykem: ryzka zůstala neporažená, ačkoliv svým souperům poskytla 54 příležitostí!!! Do chovu kráčela hrdá a neporažená a dostihovová veřejnost s napětím očekávala její potomstvo. Ve vzduchu se vznášela palčivá otázka "Bude na dostihových oválech zářit podobně jako ona?" To jsme však odbočili. Vraťme se  nyní až na samý počátek tohoto neuvěřitelného příběhu...

18 Kincsem se narodila dne 17. 3. 1874 v hřebčíně Kisbér
Kincsem se narodila dne v hřebčíně Kisbér. Otec Kincsem, Cambuscan,  se narodil v Británii v chovu královny Viktorie. V roce 1873 však putoval do Maďarska, kde připouštěl v Národním hřebčíně Kisbér. Cambuscan doběhl  druhý v anglickém St. Leger v roce 1864 a jeho matkou byla dcera hřebce Slane, v Británii zakladatele silné paternintní linie. Matka Kincsem, klisna Waternymph, byla zase dcerou hřebce Cotswolda, potomka slavného Sira Herculese. Od svého narození budila  Kincsem spíše rozpaky - byla malá, nevzhledná, kostnatá, špinavě ryzé barvy. Ani pozdější vývoj jí na kráse nepřidal - vyrostla v dlouhonohé kostnaté zvíře, které se navíc vyznačovalo silnou netečností. Nezájem o okolní dění dávala klisna najevo tím, že často a ráda ležela. Bezradný majitel, Erno Blaskovich, zpočátku váhal, zda ji vůbec zařadit do tréninku...

19 Naštěstí ale padla do oka samému "Bobu Čardášovi," jak se přezdívalo anglickému trenérovi  Robertu Hespovi. Na cestu  dostihovým světem dostala - snad ze soucitu či pouhé ironie - jméno Kincsem (Můj Poklad). Sotva kdo tušil, jak nevzhledná klisnička obsah darovaného jména naplní. Hesp měl Kincsem na starosti od té doby, kdy poprvé dostala sedlo. Ačkoliv byl z počátku sceptický, s každým dnem přípravy se jeho pochybnosti rozplývaly: pokud se žokeji podařilo uvést flegmatickou Kincsem do běhu, žasl trenér nad její rychlostí - téměř jakoby klisničce narostla křídla. Hesp šel přímo za  Blaskovichem a řekl mu: "Ryzka je pravým dostihovým koněm. Kvalita z ní srší. Dlouhá, kostnatá, hluboká, energická s výsostně korektním fundamentem. V rychlých pracech se ukazuje mimořádně slibně. Na zeleném oválu pravděpodobně naplní naše neskrývaná a nemalá očekávání."

20 A tak naložili vlastní seno, oves, slámu i vlastní vodu a chystali se na cesty. Jako společník byl určen ošetřovatel Franzl. To však Kincsem nestačilo. Nenastoupila do vagónu, dokud jí nepřinesli také její přítelkyni - kočku. Teprve pak se uvolila jít dobývat svět... Berlín, Hannover, Hamburg, Frankfurt, Baden-Baden. Stop. Tady nebylo vítězství zadarmo. Došly totiž zásoby vody. Francl běžel tedy k pumpě, jenže tuhle vodu dáma nepila. Nabídli ji tedy jinou. Nic. A co z města? Ani hlt. Z řeky Rýna? Ne a ne. Z Quellen? Kdepak! Teď už vznikla panika. Franzl, Hesp i žokej Madden byli v koncích. Z povzdálí jejich snažení sledoval anglický trenér John Reevers, jejich soupeř. "Znáte stáje, kde míval koně vévoda Renard? Tak tam na dvorku je zapomenutá studna. Co vím, pili z ní vodu i ti nejháklivější koně." /Pozn. autorky: to by dnes byl tip na cenu Fair Play/.

21 Chytli se té šance a rozbořenou studnu znovu vykopali
Chytli se té šance a rozbořenou studnu znovu vykopali. Franzl vodu ochutnal. Byla zatuchlá. Co dělat, zkusili ji nabídnout Kincsem. Dáma sklonila hlavu k vědru, přičichla a vzala první hlt: tak tohle je moje voda! Vědro pak vypila do poslední kapky. Nosili další džbery vody, která Kincsem tak chutnala. Dostatečně se napila a šla závodit. Samozřejmě vyhrála a pokračovala ve vítězném tažení.

22

23 Po čtyři roky křižovala Evropu: Budapešť, Vídeň, Praha, Bratislava
Po čtyři roky křižovala Evropu: Budapešť, Vídeň, Praha, Bratislava. I anglický Goodwood, kde získala o dvě délky pověstný Goodwood Cup, ve Francii zase v Deauville porazila výkvět francouzských koní. Opět Baden-Baden pro vítězství ve Velké ceně za marek. Ale ouha, vlak měl zpoždění a trenér Hesp uvažoval, že klisnin start zruší. Jenže tu byl majitel Blaskovich, jemuž Kincsem patřila. Ten měl rozhodující slovo. Nechal stranou okolnost, že je Kincsem unavená po cestě a že ji čeká náročná, po dešti rozmáčená dráha na 3200 metrů. Půjde na start. Dostih skončil současným vítězstvím Kincsem a Prince Gilese the First. Posledním koněm, který doběhl do cíle byl hřebec "V´secko Jedno", kterého vlastnil generál Hope. Blaskovich však nebyl Hope a nebylo mu "Všecko jedno." Naopak. Domluvil se s majitelem Prince Gilese the First, hrabětem Henckelem, že si to rozdají znovu o první místo a to hned. Dostih dvou koní se tedy skutečně opakoval.Dejme nyní prostor kronikáři: "V hledišti zavládlo nepřirozené a napjaté ticho. Jakoby se dva gladiátoři chystali bojovat na život a na smrt. Tentokrát ovšem neponechal Madden nic náhodě a přivedl klisnu do cíle o 6 délek před soupeřem." 

24 Přezdívali jí "žlutý" či "maďarský zázrak
Přezdívali jí "žlutý" či "maďarský zázrak." Co do výsledků na dostihové dráze opravdu  byla  a zůstává nejlepší klisnou všech dob. I ona, podobně jako později Phar Lap, pozvedala národní hrdost. V Maďarsku přišly do módy barvy stáje Erna Blaskoviche - bílá a bledě modrá, žluté boty si Maďaři čistili krémém značky Kincsem, pili Kincsemkafé a šampaňské Kincsem, četli sportovní noviny Kincsem, jedli dorty Kincsem, pokoušeli štěstí v loterii Kincsem. Všechno dobré bylo v té době prostě "kynčem."

25

26 V roce 1879 se majitel Blaskovich i trenér Hesp shodli, že Kincsem už nemá na dráze co dokazovat a na podzim její závratnou kariéru ukončili. Kincsem se loučila - fanoušci to přijali s lítostí a dojetím,  majitelé konkurečních stájí s úlevou. Z dostihových drah odešla neporažená - v průběhu 4 let startovala na závodištích 6 zemí celkem v 54 dostizích, jež do jednoho vyhrála. Soupeřům často poskytovala značné hmotností výhody. Dokázala zvítězit i na kilometrovou vzdálenost, když popásajíc se na startu ztratila přes 70 metrů...

27 Krátce po porodu KINCS, dostala Kincsem koliku a parabola života slavné klisny se symbolicky uzavřela v den jejích 13 narozenin - neporažená na dráze - podlehla dne těžké kolice. Robert Hesp,  její trenér, ji téměř okamžitě následoval - zemřel pouhých 39 dní po svém "pokladu". Oslavovaná i zatracovaná, milovaná i proklínaná, ale navždy nejlepší.

28 Další velikáni Pretty Polly aneb pozoruhodná dáma anglického turfu

29 Lammtarra (USA)

30 Nasrullah (nar. 1940) po Nearco z Mumtaz Begum po Blenheim

31 Bold Ruler (nar.1954) po Nasrullah z Miss Disco po Discovery

32 Mill Reef (nar. 1968) po Never Bend z Milan Mill po Princequillo

33 Mill Reef (USA)

34 Secretariat - jeden z mnoha a přesto jedinečný

35

36

37 Tiznow (USA) Skip Away (USA) Phar Lap Lady Anne Mor Korok Železník Maskul Peruán Sixteen Tiumen Orfe de Blain Tribal Instinct Age of Jape


Stáhnout ppt "Slavní A1/1."

Podobné prezentace


Reklamy Google