Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce 02 Češi a charita.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce 02 Češi a charita."— Transkript prezentace:

1 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce 02 Češi a charita

2 Skoro miliardu a půl ročně věnují lidé na charitu. Firmy pak další 2,2 miliardy korun. To jsou hodnoty, které se odepisují z daní a jež monitoruje ministerstvo financí.

3 Češi a charita Skutečné číslo je mnohem vyšší. Chybějí totiž částky, které lidé dali za celý rok do kasiček na ulicích nebo poslali formou dárcovských DMS.

4 charitativní účely v tuzemsku Na charitativní účely v tuzemsku přispívá zhruba každý pátý člověk. (Vyplynulo to z průzkumu společnosti GfK Czech Republic). Evropa: Tam přispívá na dobročinnost 36 procent lidí. Češi nejvíce pomáhají obětem katastrof (povodně) a strádajícím dětem.

5 Češi a charita Na Čechy zřejmě dolehla ekonomická krize. Podle průzkumu si mnoho z nich charitu prostě nemůže dovolit – uvedlo to 33 procent dotazovaných.

6 Češi a charita Od r cítí lidé v Česku dopady krize. R přibylo nových dárců, podporu ukončilo téměř 500 lidí. Důvody jsou různé, k nejčastějším patří právě ekonomické těžkosti spojené se ztrátou práce (info. Člověka v tísni, Charita, Na rovinu)

7 Češi a charita polovina vybraných peněz jde na humanitární pomoc ve světě, čtvrtina na podporu politicky pronásledovaných v totalitních režimech a čtvrtina na rozvoj organizace.

8 Češi a charita Výše příspěvků na charitu rok od roku klesá. V roce 2007 darovaly firmy přes 2,5 miliardy korun, v každém následujícím roce to bylo už o sto milionů méně. Zájem o dobročinnost je nejvyšší na konci roku.

9 Češi a charita Ekonomická krize v dárcovství stále znát. Lidé i firmy pečlivěji vybírají, komu své příspěvky svěří, a zajímají se o to, jak konkrétně bude jejich dar využit a kolik se skutečně dostane k potřebným

10 Oblast filantropie firem V oblasti filantropie firem se pořádají každoroční soutěže. Oceňují se nejštědřejší dárci. Například 61 milionů korun věnovala Česká spořitelna na projekty pomoci seniorům, na boj s drogovou závislostí, na vzdělávání a také na projekty v oblasti udržitelného rozvoje. Za to získala cenu nejštědřejší banka v ČR v soutěži Top odpovědná firma 2011.

11 Oblast filantropie firem V kategorii Odpovědný produkt a marketing 2012 zvítězila Telefónica Czech Republic za projekt Obsluha handicapovaných zákazníků. V kategorii Největší dárce 2012 zvítězila firma ČEZ. Nejštědřejší dárce 2012 je firma Johnson & Johnson.

12 UNICEF 2,8 procenta na management a administrativu 4,8 procenta na podporu programů, ale i na náklady typu ostraha skladů, kontrola, monitoring. Na přímou pomoc putuje 92,4 procenta z daru.

13 Transparentní projekty Nejenom krize je důvodem, proč jsou lidé v dávání peněz na dobročinné účely opatrnější. "Mnoho z nich bylo oklamáno – jejich peníze nešly tam, kam je poslali. Není proto divu, že nyní potřebují mít jistotu, že dary putují opravdu na dobrou věc a nebudou zneužity Darujsprávně.cz - zpřehlednění veřejných sbírek.

14 Nejraději v lidé v ČR pomáhají obětem humanitárních katastrof strádajícím dětem Nejčastěji k tomu využívají dárcovské SMS. Zatím nejúspěšnější sbírkou byla - odstranění následků po tsunami v Asii. Posláno bylo 1,6 milionu DMS, vybralo se přes 44 milionů korun. Další významnou byla sbírka pro Haiti.

15 DMS / Dárcovská SMS DMS či Dárcovská SMS je způsob zasílání drobných finančních prostředků na účty nadací a neziskových organizací. Tento systém funguje v ČR od Provozuje jej Asociace provozovatelů mobilních sítí a Fórum dárců.

16 DMS / Dárcovská SMS Cena jedné odeslané DMS je vždy 30 Kč, z níž příjemce obdrží 27 Kč. Z darované částky se od neplatí daň z přidané hodnoty. DMS je tak jedním z nejsnazších způsobů zasílání nízkých částek na charitativní účely.

17 DMS / Dárcovská SMS RokPočet zaslaných DMSVybráno peněz Kč Kč Kč Kč Kč Kč Kč Kč Kč Kč


Stáhnout ppt "Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce 02 Češi a charita."

Podobné prezentace


Reklamy Google