Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Infekce kůže a měkkých tkání Zpracovala: Martina Bartůňková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Infekce kůže a měkkých tkání Zpracovala: Martina Bartůňková."— Transkript prezentace:

1 Infekce kůže a měkkých tkání Zpracovala: Martina Bartůňková

2

3 Materiál  Vyšetřujeme: kožní šupiny, krusty, hnis, pozměněné chlupy a vlasy, bioptický materiál.  Odběr: provádíme sterilními nástroji do sterilních zkumavek s dokonale těsnícím uzávěrem.  Prokazujeme infekční agens, buď přímo, nebo nepřímo.

4 Přímý průkaz infekčního agens  Kultivace (izolace) bakterií a mikroskopických hub na vhodných živných půdách.  Identifikace izolovaných mikrobů a stanovení jejich citlivosti na antibiotika/ pomnožení virů na tkáňových kulturách/ mikroskopický průkaz parazitů  U některých infekcí přímá detekce nukleových kyselin jednotlivých mikroorganismů (prokazují se i neživé mikroby) pomocí hybridizačních a amplifikačních metod  Průkaz antigenů mikrobů.

5 Nepřímý průkaz infekčního agens  Serologické metody:  ELISA  Latexová aglutinace  Western blot  Precipitace  Komplement fixační test  Fluorescenční test

6 Bakteriální infekce

7

8 Staphylococcus aureus  Způsobuje nejčastěji různé infekce v různém rozsahu od mírných zánětů kůže a měkkých tkání až po život ohrožující sepse. Patogenita je výsledkem produkce toxinů (exfoliativní toxiny, enterotoxiny)  Tvoří žlutý pigment (od toho odvozeno druhové jméno aureus - zlatý), zkvašuje manitol a přibližně u třetiny lidské populace je přirozeně přítomen na kůži a sliznicích.  Příkladem onemocnění je otrava infikovaným jídlem.  Může být přítomna v salámech, vepřovém mase, ale i v pečivu plněném pudinkem, dále v bramborovém salátu či v zmrzlině.  Diagnostika: Krevní a slaný agar, mikroskopie, průkaz pigmentu, test na plasmokoagulázu, katalázový test, latexová aglutinace a štěpení manitolu.

9 Staphylococcus aureus

10 Pseudomonas aeruginosa  G - bakterie, patřící do skupiny fluorescenčních pseudomonád  Potenciální patogen (zánět močových cest, středního ucha či hnisání popálenin).  Většina kmenů vylučuje vysoce toxický toxin A.  Je značně rezistentní k ATB.  Pečlivé sledování v lékařství, hygienické a potravinářské mikrobiologii.  Léčí se pomocí gentamicinu, tobramycinu.

11 Pseudomonas aeruginosa

12 Streptococcus pyogenes  G + bakterie  fakultativně anaerobní  beta-hemolytický kok, který roste ve dvojicích nebo tvoří řetízky  Skupiny A. Je primárně patogenní pro člověka a člověk je jediným přirozeným zdrojem infekce.  Původcem infekcí dýchacích cest, kůže, systémových infekcí a příčinou poststreptokokových sterilních následků.  Diagnostika: Kultivace na krevním agaru (růst podporuje zvýšená tenze CO 2 ), vytváří drobné kolonie se zónou beta-hemolýzy.  Lékem je penicilin. V případě alergie na penicilin je možná léčba tetracyklinem či makrolidovými antibiotiky.  Je-li infekce závažná, provázená nekrózami tkáně, je na místě chirurgické ošetření.

13 Streptococcus pyogenes

14 Corynebacterium minutissimum  G + tyčinkovité bakterie z kmene Actinobacteria, nepohyblivé.  Typická stavba buněčné stěny.  Aerobní či fakultativně anaerobní  Kataláza-pozitivní  Mnohé korynebakterie žijí na rostlinách a v tělech živočichů, například na kůži, v dýchací soustavě, v trávicím a urogenitálním traktu.  Některé druhy jsou patogenní, př: Corynebacterum minutissimum.

15 Corynebacterium

16 Mykologické infekce

17

18 Candida  Zástupce: Candida Albicans  Přirozená součást těla.  Při nerovnováze: nekontrolovatelné množení.  Dostat ji ven z těla je velký problém.  Tato kvasinka se nachází ve střevech, pohlavním ústrojí, ústech, jícnu a krku.  Kultivace na rýžovém agaru a test auxaoloror.

19 Candida albicans

20 Trichophyton  Nejčastěji nacházíme Trichophyton rubrum.  Dermatofyta.  V mikroskopu tvoří septovaná vlákna.  Kultivace trvá dlouho (2-6 týdnů).  Patogenita je obecně nízká, ale plíživě napadá.  Onemocnění vyvolaná dermatofyty se těžce léčí.  Dalším zástupcem je Trichophyton floccosum.  Roste pomalu až středně rychle.  Na začátku 20. století byl u nás z antropofilních dermatofytů nejčastější.  Dnes se vyskytuje jen ojediněle, ale může způsobit malou epidemii v uzavřeném kolektivu, používajícím společné hygienické zařízení (kasárna).

21 Trichophyton

22 Cladosporium  “ Domácí infekce”  Způsobuje abscesy na kůži a v podkoží.  U imunonekompetentních lidí to mohou být i mozkové abscesy.  Zástupce: Cladosporium carrioni.

23 Cladosporium

24

25 Virové infekce

26

27 V. verrucae  Bradavice  Často se objevují již v dětském věku.  Mohou být všude po těle (Čelo, tvář, v ústech, na rukou, na nohou, na genitáliích.)

28 Lidský papilloma virus

29 V. morbill  Spalničky  Infikuje lymfocyty, monocyty a endotelie kapilár  Může se objevit vyrážka  Onemocnění pouze u člověka  Jedno z nejvíce nakažlivých onemocnění  Objevují se 2 až 3 fáze  1. horečka, rýma, kašel, sliznice dých. cest – katarální stádiu  2. stádium – vyrážka, prevence, vakcína – živý virus  diagnostika - nepřímá

30 Spalničky

31 V. rubeola  Zarděnky  Antroponóza  Průběh: lehký, bezpříznakový v některých případech drobná vyrážka, zvětšení mízních uzlin a bolest kloubů.  Toto onemocnění může postihnout i plod.  Obrana: Vakcinace  Diagnostika: Průkaz protilátek

32 Rubeola

33 V. parvovirus B19  5. dětská nemoc  zdrojem je člověk  šíří se kapénkovou infekcí, hlavně mezi školními dětmi  může to být i krevními deriváty  většinou bezpříznaková infekce, u dětí se projeví vyrážka, u starších lidí postižení kloubů a u těhotných odumření plodu  riziko chronické infekce  diag. – nepřímá – průkaz Ab

34 V. herpes simplex  2 typy: 1. gingivostomatitis 2. herpes genitalis  Neurovalence, schopnost latence  Vstup přes sliznici ústní, nebo sliznici genitálií – infekce - latence.  Projevuje se v případě oslabení imunity.  Dg: přímo z materiálu, nebo s pomocí antigenu různými metodami.

35 Herpes simplex

36 V. varicela-zooster  plané neštovice/ pásový opar  Vysoce nakažlivé (neštovice; pásový opar: infekční obsah puchýřků)  Pásový opar se táhne podél nervu, výseč puchýřků přetrvává v gangliích a vystupuje v oslabení  U neštovic léčba – potírat puchýře fenistilem  U výskytu nad 18 let (neštovice) je to s komplikacemi  Diagnostika – průkaz viru nebo virového Ag přímo z materiálu

37 Varicela-zoster

38 Parazitární infekce

39

40 Sarcoptes scabiei  Zákožka svrabová  Chodby v pokožce  Parazitují samičky  Způsobují svrab (hlavně v meziprstí)  Léčba: antiparazitární masti  Diagnositka: Seškrab kůže až do krvácející spodiny, nativní preparát

41 Svrab

42 Pediculus capitis  Veš dětská  Způsobuje pediculósu  Saje krev  Samička klade vajíčka na vlasy (hnídy).  Přenos: Přímý kontakt  Léčba: Carbaril (Postup se musí dodržet!)

43 Veš

44 Leishmania  Ničivka  Množí se inracelulárně v makrofázích.  Přenáší je bodavý létající hmyz.  Vyskytují se od středomoří po Indii.  Onemocnění má závažný průběh.  Léčba: Sloučeniny antimonu.  Různé typy: Leishmania tropica, Leishmania brazilienzis, Leishmania major

45 Leishmania

46 Děkujeme za pozornost

47 Zdroje: 1. Kniha 2. Vlastní poznámky 3. Internet Obrázky jsou staženy pouze z internetu.


Stáhnout ppt "Infekce kůže a měkkých tkání Zpracovala: Martina Bartůňková."

Podobné prezentace


Reklamy Google