Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kmen: Kroužkovci. Tělo: ► složené z velkého počtu článků, ► v jednotlivých tělesných článcích se stavba opakuje - jsou rovnocenné, ► mezi ektodermem a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kmen: Kroužkovci. Tělo: ► složené z velkého počtu článků, ► v jednotlivých tělesných článcích se stavba opakuje - jsou rovnocenné, ► mezi ektodermem a."— Transkript prezentace:

1 Kmen: Kroužkovci

2 Tělo: ► složené z velkého počtu článků, ► v jednotlivých tělesných článcích se stavba opakuje - jsou rovnocenné, ► mezi ektodermem a endodermem je druhotná tělní dutina coelom, ve které jsou uložené orgány.

3 Krvní oběh: ► uzavřený, ► Tělní tekutiny - krev a lymfa, ► Hřbetní a břišní stranou procházejí velké cévy, propojené okružními cévami, ► pulzováním rozšířenějších částí je zabezpečený pohyb krve.

4 Nervová soustava: ► tvořená nervovými uzlinami v každém článku - hovoříme o žebříčkové nervové soustavě.

5 Dýchací soustava: ► Žábrami nebo celým povrchem těla.

6 Vylučovací soustava: ► nefrídie (metanefridie), ► tvořené obrvenou nálevkou otevřenou do tělní dutiny

7 Trávicí soustva: ► Ústní otvor, ► diferencovaná trávcí trubice, ► análny otvor.

8 Pohlavní soustava: ► oddělené pohlaví (gonochoristé) nebo také oboupohlavní (hermafrodity) ► vývin přes larvu nebo přímý

9 Kmeň: KROUŽKOVCI 1. třída: Mnohoštetinatci (Polychaeta) 2. třída: Opaskovci (Clitellata)

10 Mnohoštetinatci ►m►m►m►mořští kroužkovci ►n►n►n►na každém tělsném článku mají nečlánkované výběžky – parapodie ►n►n►n►na parapodiích jsou svazky štětin, hmatové brvy a žábra, ►n►n►n►na prním tělesné článku mají tykadla

11 Naznámější z z z zástupci: ►N►N►N►Nereidka ► A► A► A► Afroditka ►P►P►P►Palolo

12 Opaskovci: ► v prední části těla je vyvinutý opasek, ve kterém je velké množství kožních žláz, ► Nemají vytvořené parapodia ani tykada.

13 Žížala obecná ► naše nejznámější žížala, ► dlouhá 90-190 mm, ► žije běžně v půdě luk, polí a zahrad, ► v nížinách i v horském stupni.

14 Žížala svítivá (Eisenia lucens) ► je dlouhá 45-115 mm, ► naša jediná žížala, která je schopna světélkovat ► nejčastěji ji nalezneme na horách ve shnilém dřevě

15 Žížala pobřežní (Eiseniella tetraedra) ► jedna z našich nejmenších žížal (30-60 mm) ► žije ve vlhké půdě, v močálech, na břehu řek i přímo ve vodě pod skalami, kůrou a mezi rostlinami

16 Pijavice lékařská (Hirudo medicinalis) ► je dlouhá 100-150 mm, ► na řbetě má charakteristické žluté nebo pomarančové pásky, ► žije v dobře prohřátých plýtkých nádržích, rybníkách, jezerech a slepých říčních ramenech ► živí se krví teplokrevných obratlovců, ► Při sání vypouští do rány hirudin, který zabraňuje srážení krve, ► s oblibou se používala v lidovém lékařství, ► v současnosti se vyskytuje už jen zřídka a proto si zaslouží ochranu.

17 Pijavice velká (Haemopis sanguisuga) ► jedna z našich nejrozšířenějších pijavic, ► dlouhá do 100 mm, ► žije ve stojatých vodách, ► od nížin až po horský stupeň, ► je dravá, živí se žížalami, hmyzem apod. ► někdy ji najdeme na břehu mimo vodu Pijavice koňská se živí vodními červy. Pijavice rybí cizopasí na žábrech ryb.


Stáhnout ppt "Kmen: Kroužkovci. Tělo: ► složené z velkého počtu článků, ► v jednotlivých tělesných článcích se stavba opakuje - jsou rovnocenné, ► mezi ektodermem a."

Podobné prezentace


Reklamy Google