Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablony III/2 Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablony III/2 Inovace."— Transkript prezentace:

1 jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/ číslo šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT v zeměpise předmětzeměpis pořadové číslo DUM54

2 Anotace Rusko – zeměpisná prezentace přibližující Největší stát světa (fotografie, mapy, doprovodný text, otázky). AutorZdeněk Bártl Očekávaný výstup Žáci si prostřednictvím prezentace zopakují, upevní a prohloubí znalosti významného euroasijského regionu. Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityAktivita Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání - druhý stupeň Typická věková skupina let (VII. ročník)

3 R U S K O (Р о с с и я)

4 ection)_-_Crimea_disputed.svg

5 S rozlohou km² je největší zemí na světě. Zahrnuje značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii.

6

7

8 S počtem 142,9 milionů obyvatel je Ruská federace devátá nejlidnatější země světa.

9 Se kterými státy sousedí Rusko ? (počet)

10 Sousedy Ruska jsou Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko a Severní Korea. Prostřednictvím Kaliningradské oblasti (strategické západní enklávy) dále sousedí s Litvou a Polskem. Ruské Kurilské ostrovy jsou na dohled od Japonska a z ruské Čukotky je velmi blízko na Aljašku (USA). (14)

11 Území Ruska je rozděleno do 9 časových pásem _Time_Zones_(September_2011).svg

12 Rusko je hlavním následnickým státem Sovětského svazu (SSSR), který se rozpadl roku

13 Převzalo jeho místo v Radě bezpečnosti OSN a je vůdčím členem Společenství nezávislých států. Je také členem G8, OBSE, OSKB, SCO, APEC a dalších mezinárodních organizací.

14 H o s p o d á ř s t v í

15 Ruské hospodářství se po vleklé krizi 90. let opět zařadilo mezi první desítku světových ekonomik. Mezi státy světa má největší zásoby přírodních zdrojů. Je považováno za energeticky soběstačný stát. V současné době je Rusko někdy označováno za supervelmoc.

16 N e r o s t n é z d r o j e železná ruda barevné kovy fosfáty zlato a diamanty černé i hnědé uhlí ropa a zemní plyn (síť ropovodů a plynovodů) Značným problémem při využívání nerostného bohatství je špatné dopravní propojení (zejména asijské části Ruska)

17 Co je to Transsib a BAM ?

18 - nejdelší železniční trať na světě, hlavní dopravní tepna Ruska, probíhající v délce km z Moskvy do Vladivostoku. - soustava železničních tratí v Rusku, na východní Sibiři a Dálném východě.

19 amursk%C3%A1_magistr%C3%A1la#mediaviewer/Soubor:Trans_siberian_railroad_large.png

20 P r ů m y s l strojírenství ( stroje pro těžbu, strojírenství, výrobu energie, nákladní i osobní auta, lokomotivy a vagóny, traktory, letadla, kosmická technika...) hutnictví (Ural, Sibiř) chemický průmysl dřevozpracující průmysl (značné zásoby dřeva)

21 Z e m ě d ě l s t v í v nejsevernějších oblastech chov sobů a kožešinové zvěře, rybolov pro zemědělství nejdůležitější pás stepí a lesostepí → obilnářsko – bramborářský pás (brambory, žito, oves, ječmen) stepní obilnářský pás (pšenice, kukuřice, zelenina, ovoce...) živočišná výroba chová skot, prasata, drůbež

22 O b y v a t e l s t v o

23 Rozmístění obyvatelstva je nerovnoměrné. Většina (asi 80 %) obyvatel žije v menší evropské části, zatímco obrovská území Sibiře jsou téměř liduprázdná. Hustota zalidnění je 8 ob./km 2

24 80 % všech obyvatel tvoří Rusové. Zbytek připadá na desítky menších národů.

25 Oficiálním jazykem celého státu je ruština, kterou ovládají prakticky všichni obyvatelé Ruska. Píše se azbukou. Р у с с к а я a з б у к а Celkem se v zemi hovoří 31 různými jazyky.

26 Největší zastoupení má v zemi pravoslavné křesťanství. Dominantní církví je Ruská pravoslavná církev, k níž se hlásí více než ½ obyvatelstva a která je uznávána i nevěřícími jako symbol kulturního dědictví Ruska. Kavkazské a altajské národy patří ke stoupencům islámu.

27

28 bor:Patriarch_Kirill_of_Moscow.jpg

29 P ř í r o d n í p o m ě r y

30

31 Sibiř území ležící mezi Uralem a Verchojanským pohořím. Zaujímá většinu rozlohy Ruska, (asi 10 mil. km²). V širším slova smyslu se však k Sibiři někdy počítá i území mezi Verchojanským pohořím a Tichým oceánem. Známá je hlavně silně kontinentálním podnebím a velkým nerostným bohatstvím. Je velice řídce osídlena a mnoho oblastí je dostupných pouze nebo především letecky. Výjimku tvoří oblasti přiléhající k Transsibiřské magistrále, mohutným říčním tokům nebo k Severnímu ledovému oceánu (v letním období)

32 Sibiřská tajga

33 Sibiřská tundra _in_Siberia.jpg

34 Povrch N í ž i n y Východoevropská rovina – nížiny, pahorkatiny Kaspická nížina (proláklina, - 28 m) Západosibiřská rovina

35

36 Pohoří Kavkaz (Elbrus m – nejvyšší ruská hora) Ural (východní evropská hranice, km) Altaj (Belucha) Sajan, Bajkalské, Verchojanské a Kolymské pohoří Na Kamčatce činné sopky (Ključevskaja m)

37

38

39 Vodstvo Pobřeží Ruska omývají vody 3 oceánů a 12 moří J a k ý c h ?

40 - Atlantský, Severní ledový, Tichý - Černé, Azovské, Baltské, Bílé, Barentsovo, Karské, Laptěvů, Východosibiřské, Čukotské, Beringovo, Ochotské, Japonské,

41 Ř e k y Severní Dvina, Ob, Jenisej, Lena, Kolyma Něva, Západní Dvina, Dněpr, Don Amur Volha J e z e r a Kaspické moře (největší bezodtoké slané jezero světa – 368 tis. km 2 ) Bajkal (nejhlubší – m) Ladožské (největší v Evropě), Oněžské, Čudské

42

43 Bělomořsko-baltská vodní cesta baltsk%C3%BD_kan%C3%A1l#mediaviewer/Soubor:White_Sea_Canal_map.png

44 Podnebí Rusko je rozsáhlou zemí, proto jsou zde rozdílné klimatické oblasti. Severní a střední Rusko - velké střídání teplot v průběhu roku. Jaro a podzim jsou o něco studenější než ve střední Evropě. Na druhé straně jsou zimy podstatně chladnější a to nejen na severu, ale také v centrálním Rusku. Jihovýchod(oblast stepí) - velmi nízké teploty v zimě a naopak velmi vysoké v létě, kdy také málo prší. Černomořské pobřeží – mírné zimy, léta příjemně teplá. Sibiř - velice nízké teploty v zimě, léta krátká s četnými srážkami. Celá Sibiř a Dálný východ - pásmo věčné zmrzlé půdy - která působí značné problémy při výstavbě.

45 Čtyři podnebné pásy polární subpolární mírný subtropický Na většině území převládá vnitrozemské mírné podnebí Extrémně kontinentální klima má východní Sibiř (Ojmjakon = -70ºC až +30ºC) Nejchladnější je pobřeží SLO Subtropické-středomořské podnebí je na pobřeží Černého moře

46 M ě s t a

47 Velkoměsta (nad 1 mil. ob.) M o s k v a (10,5 mil. ob.) P e t r o h r a d (4,9) Novosibirsk Jekatěrinburg Nižnij Novgorod Samara Omsk Kazaň Čeljabinsk Rostov na Donu Ufa

48 M o s k v a

49 chrám Vasila Blaženého

50 Kreml

51 Rudé náměstí oscow.hires.jpg

52 Petrohrad Něva,Petropavlovská pevnost,katedrála sv. Petra a Pavla peterburg/atrakce/petropavlovska-pevnost


Stáhnout ppt "Jméno autoraZdeněk Bártl název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablony III/2 Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google