Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Mgr. Jana Pavlůsková Datum: květen 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Vzdělávací obor: Matematika a její aplikace Tematický.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Mgr. Jana Pavlůsková Datum: květen 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Vzdělávací obor: Matematika a její aplikace Tematický."— Transkript prezentace:

1 Autor: Mgr. Jana Pavlůsková Datum: květen 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Vzdělávací obor: Matematika a její aplikace Tematický okruh: Geometrie v rovině a v prostoru Téma: Trojúhelník Anotace: Prezentace uvádí základy konstrukce v rovině, zavádí pojmy náčrt a postup konstrukce.

2

3 Na počátku každé konstrukce je vždy náčrt. Náčrt kreslíme od ruky. Jestliže tě ruka moc neposlouchá, klidně použij pravítko. ccc ccc ccc c AB C Náčrt má být dostatečně velký (asi 5 – 10 cm)

4 AB C V náčrtu předpokládáme, že už je trojúhelník sestrojený. Barevnou tužkou v náčrtu vyznačíme, co je dáno. b α

5 Postup konstrukce je jakýsi návod, manuál, jak trojúhelník sestrojit. Musí v něm být popsán každý jednotlivý krok (představte si, že podle něj má rýsovat někdo, kdo nezná zadání, a neví, co má být výsledkem). Navíc musíme při psaní postupu dodržet jistá pravidla. Takto vypadá „šablona“ pro každý bod postupu: Pořadové číslo co rýsujeme (název útvaru) středník co k tomu potřebujeme vědět (vlastnost útvaru) Takže chceme-li narýsovat úsečku AB délky 5 cm, zapíšeme takto: 1. AB; |AB| = 5 cm

6 Procvičování 1.Pokus se symbolicky zapsat postup této konstrukce: Narýsuj úsečku KL o délce 4 cm. Pak na ní zvol bod A, který je od bodu K vzdálený 1 cm. Bodem A veď kolmici p k úsečce KL. Sestroj kružnici k se středem L a poloměrem 5 cm. Průsečík kružnice k a přímky p označ M. Narýsuj trojúhelník KLM. 2. Zkus podle svého postupu sestrojit trojúhelník KLM.


Stáhnout ppt "Autor: Mgr. Jana Pavlůsková Datum: květen 2012 Ročník: 6. Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Vzdělávací obor: Matematika a její aplikace Tematický."

Podobné prezentace


Reklamy Google