Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OPTICKÉ PŘÍSTROJE 3. Dalekohledy www.eucitel.cz © RNDr. Jiří Kocourek 2013 Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OPTICKÉ PŘÍSTROJE 3. Dalekohledy www.eucitel.cz © RNDr. Jiří Kocourek 2013 Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití."— Transkript prezentace:

1 OPTICKÉ PŘÍSTROJE 3. Dalekohledy www.eucitel.cz © RNDr. Jiří Kocourek 2013 Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití pro soukromou potřebu jednoho uživatele je zdarma. Použití pro výuku jako podpůrný nástroj pro učitele či materiál pro samostudium žáka, rovněž tak použití jakýchkoli výstupů (obrázků, grafů atd.) pro výuku je podmíněno zakoupením licence pro užívání software E-učitel příslušnou školou. Cena licence je 250,- Kč ročně a opravňuje příslušnou školu k používání všech aplikací pro výuku zveřejněných na stránkách www.eucitel.cz. Na těchto stránkách je rovněž podrobné znění licenčních podmínek a formulář pro objednání licence.www.eucitel.czlicenčních podmínekobjednání licence Pro jiný typ použití, zejména pro výdělečnou činnost, publikaci výstupů z programu atd., je třeba sjednat jiný typ licence. V tom případě kontaktujte autora (info@eucitel.cz) pro dojednání podmínek a smluvní ceny. OK

2 OPTICKÉ PŘÍSTROJE 3. Dalekohledy www.eucitel.cz © RNDr. Jiří Kocourek 2013

3  Dalekohledy používáme, pokud chceme zvětšit zorný úhel, pod nímž pozorujeme velmi vzdálené předměty (pro zjednodušení předpokládejme, že předměty jsou „v nekonečnu“, tedy že všechny paprsky přicházející z jednoho bodu jsou rovnoběžné).

4 Keplerův dalekohled  Keplerův dalekohled tvoří soustava dvou spojných čoček. Čočkové dalekohledy (refraktory)

5 F1´F1´ Keplerův dalekohled  objektiv První čočka – objektiv – má velkou ohniskovou vzdálenost Čočkové dalekohledy (refraktory)

6 F1´F1´ Keplerův dalekohled  Objektiv vytvoří skutečný zmenšený a převrácený obraz ve svém obrazovém ohnisku. Čočkové dalekohledy (refraktory)

7  F 1 ´= F 2 F2´F2´ Keplerův dalekohled okulár Druhou čočku (okulár) s krátkou ohniskovou vzdáleností umístíme tak, aby obraz vytvořený objektivem padl do jejího předmětového ohniska. Čočkové dalekohledy (refraktory)

8  F 1 ´= F 2 F2´F2´ Keplerův dalekohled Okulár je tedy vlastně lupa. kterou ovšem nepozorujeme samotný předmět, ale jeho skutečný obraz. Čočkové dalekohledy (refraktory)

9  F 1 ´= F 2 F2´F2´ Keplerův dalekohled ´´ Zorný úhel  ‘, pod kterým vidíme výsledný obraz, odpovídá úhlu paprsků procházejících okulárem (všechny paprsky jsou rovnoběžné). Čočkové dalekohledy (refraktory)

10 F 1 ´= F 2 F2´F2´ Keplerův dalekohled f1f1  ´´ ´´ f2f2  Odvození vztahu pro celkové úhlové zvětšení Keplerova dalekohledu: Čočkové dalekohledy (refraktory)

11 F 1 ´= F 2 F2´F2´ Keplerův dalekohled f1f1  ´´ y´ f2f2 Odvození vztahu pro celkové úhlové zvětšení Keplerova dalekohledu: Čočkové dalekohledy (refraktory)

12 F 1 ´= F 2 F2´F2´ Keplerův dalekohled f1f1  ´´ y´ f2f2 Odvození vztahu pro celkové úhlové zvětšení Keplerova dalekohledu: Čočkové dalekohledy (refraktory)

13 F 1 ´= F 2 F2´F2´ Keplerův dalekohled f1f1  ´´ y´ f2f2 Celkové úhlové zvětšení Keplerova dalekohledu: Čočkové dalekohledy (refraktory)

14 Astronomický dalekohled Triedr Keplerův dalekohled Keplerův dalekohled vytváří převrácený obraz, což nevadí při pozorování astronomických objektů. Pro pozorování pozemských objektů je nutno výsledný obraz ještě převrátit zpět pomocí soustavy optických hranolů (triedr). Čočkové dalekohledy (refraktory)

15 Galileův dalekohled  Galileův dalekohled tvoří soustava jedné spojné a jedné rozptylné čočky. Čočkové dalekohledy (refraktory)

16 F1´F1´ Galileův dalekohled objektiv Objektiv – spojná čočka s dlouhou ohniskovou vzdáleností – vytvoří (stejně jako u Keplerova dalekohledu) skutečný zmenšený a převrácený obraz ve svém obrazovém ohnisku.  Čočkové dalekohledy (refraktory)

17  F 1 ´=F 2 Galileův dalekohled F2´F2´ okulár Jako okulár se použije rozptylka s krátkou ohniskovou vzdáleností. Umístíme ji tak, aby její předmětové ohnisko bylo v místě, kde by se vytvořil skutečný obraz samotným objektivem.... Čočkové dalekohledy (refraktory)

18  F 1 ´=F 2 Galileův dalekohled F2´F2´ okulár Jako okulár se použije rozptylka s krátkou ohniskovou vzdáleností. Umístíme ji tak, aby její předmětové ohnisko bylo v místě, kde by se vytvořil skutečný obraz samotným objektivem (obraz se však již nevytvoří, neboť paprsky změní po průchodu rozptylkou svůj směr). Čočkové dalekohledy (refraktory)

19 F 1 ´=F 2 Galileův dalekohled F2´F2´ okulár ´´  Zorný úhel  ‘, pod kterým vidíme výsledný obraz, odpovídá úhlu paprsků procházejících okulárem (všechny paprsky jsou opět rovnoběžné). Čočkové dalekohledy (refraktory)

20 F 1 ´=F 2  Galileův dalekohled F2´F2´ okulár ´´ ´´  Odvození vztahu pro celkové úhlové zvětšení Galileova dalekohledu: Čočkové dalekohledy (refraktory)

21 F 1 ´=F 2  Galileův dalekohled F2´F2´ okulár ´´ ´´  y´ Odvození vztahu pro celkové úhlové zvětšení Galileova dalekohledu: Čočkové dalekohledy (refraktory)

22 F 1 ´=F 2  Galileův dalekohled F2´F2´ okulár ´´ ´´  y´ Celkové úhlové zvětšení Galileova dalekohledu: Čočkové dalekohledy (refraktory)

23 Galileův dalekohled Divadelní kukátko Galileův dalekohled vytváří vzpřímený obraz, hodí se proto i na pozorování pozemských objektů. Je však velmi technicky náročné vybrousit kvalitní rozptylku o krátké ohniskové vzdálenosti. Galileovy dalekohledy proto dosahují jen velmi malých zvětšení (max. 6x) a používají se nejčastěji jako divadelní kukátka. Replika původního Galileova dalekohledu Čočkové dalekohledy (refraktory)

24  Jsou obdobou dalekohledu Keplerova, avšak jejich objektivem není spojná čočka, ale duté zrcadlo. Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

25  F1F1 objektiv Objektiv vytvoří ve svém ohnisku skutečný převrácený obraz. Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

26 FF1F1 Jelikož objektivem je zrcadlo, leží obraz na stejné straně jako předmět. Vložením okuláru (spojné čočky) přímo na optickou osu by pozorovatel zastínil přicházející paprsky. okulár Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

27 Newtonův dalekohled F 1 =F 2 okulár Je proto nutné chod paprsků odklonit vložením rovinného zrcadla skloněného pod úhlem 45° vůči optické ose objektivu. Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

28 Newtonův dalekohled F 1 =F 2 ´´ ´´  Geometricky je situace obdobná Keplerovu dalekohledu, proto i vztah pro zvětšení je stejný: Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

29 FF1F1 okulár Cassegrainův dalekohled Jinou možností je místo rovinného zrcadla vložit zrcadlo vypuklé.... Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

30 Jinou možností je místo rovinného zrcadla vložit zrcadlo vypuklé, které upraví chod paprsků tak, že projdou provrtanou střední částí objektivu a obraz se vytvoří až za ním. okulár F 1 =F 2 Cassegrainův dalekohled Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

31 Vztah pro celkové zvětšení je opět stejný s tím, že f 1 znamená v tomto případě výslednou ohniskovou vzdálenost soustavy duté zrcadlo – vypuklé zrcadlo: okulár F 1 =F 2 Cassegrainův dalekohled Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

32 Newtonův dalekohled Zrcadlové dalekohledy se používají zejména v astronomii. Vybrousit duté zrcadlo velkých rozměrů je technicky méně náročné než vybrousit obdobnou čočku. Objektivy největších zrcadlových dalekohledů mají průměr několik metrů. Cassegrainův dalekohled Zrcadlové dalekohledy (reflektory)

33 Obrázky, animace a videa použité v prezentacích E-učitel jsou buď originálním dílem autora, nebo byly převzaty z volně dostupných internetových stránek.


Stáhnout ppt "OPTICKÉ PŘÍSTROJE 3. Dalekohledy www.eucitel.cz © RNDr. Jiří Kocourek 2013 Podmínky používání prezentace Stažení, instalace na jednom počítači a použití."

Podobné prezentace


Reklamy Google