Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."— Transkript prezentace:

1 Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU - OP VK Číslo a název klíčové aktivity III/2inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT AutorLeníček Petr Číslo materiáluVY_32_INOVACE_OV_1U_LE_17_06 NázevProbíjení (děrování) a značení materiálu Druh učebního materiáluprezentace PředmětOdborný výcvik Ročníkprvní Tématický celekRuční zpracování kovů AnotacePorozumění pojmů ručního a strojního probíjení a značení, ukázky nástrojů Metodický pokynUrčeno k výkladu do hodiny i samostudiu Klíčová slovaPrůbojník, výsečník, páková děrovačka, značení dílů Očekávaný výstupCílem prezentace je porozumění pojmu probíjení a značení materiálu, seznámení s používanými pomůckami Datum vytvoření12.9.2013

2 Z ÁKLADNÍ POPIS PROBÍJENÍ ( DĚROVÁNÍ ) K probíjení materiálu používáme tenké nebo měkké kovové materiály, kůži, plasty děrujeme průbojníkem, nebo výsečníkem. Tento způsob výroby otvorů používáme hlavně v kusové výrobě z důvodu menší přesnosti.

3 Z ÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ Ručně – a) průbojníky – podobný sekáči, ale ostří je ve tvaru vyseknutého otvoru. b) výsečníky – kruhové ostří, určen k vysekávání větších otvorů do kůže, plastu a vysekávání těsnění.

4 Průbojníky

5 výsečníky

6 Při práci s ručním průbojníkem musíme dbát na kolmé držení nástroje k materiálu ŠVAGR,J-VOJTÍK,J. Technologie ručního zpracování kovů. 1. vyd. Praha : SNTL, 1985. s. 58

7 Strojně – páková děrovačka – tvrdší materiály, ulehčení práce, ruční ovládání. Děrovačka má vyměnitelné nástroje podle požadavku průměru díry

8 Z ÁKLADNÍ POPIS ZNAČENÍ Ve výrobě, při opravách a montáži se jednotlivé díly a části označují. Značení nám usnadní následnou montáž a zamezí nežádoucí záměně. Značení také slouží k vyznačení vzájemné polohy dvou součástí. Tento proces je podobný důlčikování. Nevýhoda je, že vždy poškodíme plochu součásti. Proto značky umisťujeme na méně důležité plochy.

9 P RACOVNÍ POSTUP - CITACE Razidlo nasadíme kolmo na čáru nakreslenou tužkou. Lehce a ostře na razidlo uhodíme kladivem. Prohlédneme, je-li značka v pořádku. Znovu nasadíme kolmo razidlo a vyrazíme značku silnějším úderem. Po vyražení se značka začistí pilníkem a smirkovým papírem.

10 B EZPEČNOST PRÁCE PRO PROBÍJENÍ A ZNAČENÍ MATERIÁLU nutnost používání brýlí nebo štítů zaklínovaná kladiva upravené hlavy razidel (otřepy) upnuté přípravky pečlivost, přesnost, soustředěnost na práci

11 Z DROJE : ŠVAGR,J-VOJTÍK,J. Technologie ručního zpracování kovů. 1. vyd. Praha : SNTL, 1985. s. 14


Stáhnout ppt "Název školyIntegrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0374 Inovace vzdělávacích metod EU."

Podobné prezentace


Reklamy Google