Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Perspektivy rozvoje venkovského prostoru: obec Černý Důl a Čistá Milan Plechač.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Perspektivy rozvoje venkovského prostoru: obec Černý Důl a Čistá Milan Plechač."— Transkript prezentace:

1 Perspektivy rozvoje venkovského prostoru: obec Černý Důl a Čistá Milan Plechač

2

3 Městys Černý Důl Nachází se ve východních Krkonoších 3 katastrální území – Černý Důl, Čistá v Krkonoších, Fořt Od 420 m.n.m. do 1160 m.n.m. 734 obyvatel (ČSÚ 2012) Věkový průměr 42,2 roků

4 Vývoj obce 18. století – lom vápence Zemědělská oblast - brambory, len Textilka Mileta Služby 293 podnikatelů – převážně ubytovací kapacity 2000 lůžek

5

6 Analýza cestovního ruchu Plán rozvoje cestovního ruchu městyse Černý Důl 2013 X Výzkum Čistá/Černý Důl 2013

7 Dominantní diskurs – reprezentace obce (elity, masmédia, „výzkumné zprávy“) X Heterogenní pohled na „sociální realitu“ (rezidenti)

8 Plán rozvoje CR městyse Černý Důl 2013 Služby a volnočasové aktivity Rekreace a cestovní ruch Historické dědictví a kultura Funkce informačního centra Propagace a marketing

9 Výzkum 2013 Turismus Vývoj obce Funkce komunikačních kanálů na chod obce Chápání výzkumné lokality

10 Dva kontrastní modely- důsledky Není možné provádět pouze výzkum elit Potřeba zkoumat názory místních (community-based approach) Emické X etické hledisko (Abstraktní vzorec v naší hlavě X To, co slyšíme, vidíme, vnímáme…)

11 Proč nelze spoléhat pouze na názory elit „Plán cestovního ruchu vychází z potřeb a současného stavu městyse s ohledem na krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé vize zastupitelstva, které byly představeny na setkání dne 6. dubna 2012 v městysi Černý Důl, za přítomnosti některých členů zastupitelstva, pana starosty Ing. Zdeňka Krause, pracovníků a odborných konzultantů společnosti Regionservis.“ (Plán rozvoje, 2013) Komplexní pohled na rozvoj obce: různorodost sociálních aktérů (obyvatelé obce, podnikatelé, chalupáři, atd.)

12 Jaká je spolupráce s obcí? „Plán rozvoje cestovního ruchu je užitečným nástrojem pro každého, kdo chce znát nejen záměry samosprávy, ale aktivně se podílet na rozvoji cestovního ruchu a čerpat z něj tak veškeré možné informace a výhody.“ (Plán rozvoje, 2013) Hrozná. Víte, my jezdíme hodně do zahraničí, Tyrolsko, Rakousko, Švýcarsko a tam to prostě klape. Spolupráce obce a hotelů a penzionů je tam na vysoké úrovni, pořádají různé programy, baví se o tom, co udělat pro lepší rozvoj, ale tady nic takového není. (respondent č.9)

13 Role starosty „Já jsem king, meeting, briefing, brainstorming“ (Chinaski) „Městys Černý Důl patří bezesporu mezi místa s velkým potencionálem pro rozvoj cestovního ruchu, což dokazují i některé plány a již zrealizované záměry samosprávy, v čele se starostou Ing. Zdeňkem Krausem.“(Plán rozvoje, 2013) Chceš-li prodat, musíš pochválit: jméno starosty se na 1. třech stranách objevuje celkem 5 krát Znáte se se starostou? Já jsem pod ním pracovala, když dělal na škole. Potom šel dělat starostu. Dřív chodil i hodně mezi lidi a bavil se, ale už nějakou dobu, jsme ho nikdo neviděli, je snad hodně na úřadu, ale hodně se taky změnil. Býval víc v klidu. (respondentka č.2)

14 Volnočasové aktivity Plán rozvoje „V ohledu sportovního zázemí, především pak hřišť, má městys Černý Důl opravdu co nabídnout a díky tomu si zcela jistě získá mnohem více návštěvníků ze strany sportovně a aktivně založených rekreantů. Zde je nutné pouze tyto služby více propagovat.“ (Plán rozvoje, 2013) Výzkum …je tady kousek koupaliště, které spadá pod správu obce (přírodní koupaliště u kempu – pozn. autora), pak se je tady možné koupat v hotelu Aurum, ten tam dole má bazén a saunu a teď tu postavili pro ty úplně nejmenší hřiště dole u hospody a je tu několik tenisových kurtů, ale to je tak všechno… (respondentka č.1)

15 Role náměstí Plán rozvoje „Jedná se o festivaly, tradiční trhy (hrnčířské, farmářské, zahrádkářské), výstavy, koncerty, lze zde zorganizovat i různé sympozia (umělecká, sochařská, dřevařská), klání, celostátní soutěže a mnohé další, které se mohou stát pravidelnými a tradičními akcemi městyse Černý Důl. Náměstí se tak stane centrem kulturního života městyse“. (Plán rozvoje, 2013) Výzkum Je to nejspíš v Černém dole na náměstí, jak staví autobusy, už proto, že je tam úřad a když něco potřebujete, musíte tam, ale na druhou stranu tím, že tam oni nemají kde pořádat akce, tak musí černodoláci jet sem do Čistý do tělocvičny, aspoň se tam odtud vyvětraj a podívaj se i jinam. (respondentka č. 1)

16 Co poskytuje obec? Plán rozvoje „Městys (…) nabízí základní veřejné služby, jako je zdravotní středisko, škola, školka, pošta, knihovna, obecní úřad aj. Díky tomuto je zde možný poměrně dynamický rozvoj pro zájemce nejen o rekreační pobyt, ale také pro pobyt trvalý a případné investory.“ (Plán rozvoje, 2013) Výzkum Škola – pouze 1.-5. třída Lékař pouze dojíždí, není zde stále Chybí mi tu prodejna, kdyby tu byla nějaká normální, ale normální, taková prodejna. Ona tu není ani pekárna, je tu zřejmě tak málo lidí, že by se tu zřejmě neuživili. Každej tady asi jede do nějakýho marketu. (respondentka č. 5)

17 Názorová shoda Plán rozvoje „Městys Černý Důl je obcí, která jako jedna z mála může návštěvníkům ještě nabídnout pravé tradiční české horské prostředí, místní pohostinnost a služby s tímto spojené. To, co dnešní nejen čeští, ale také zahraniční turisté hledají a v mnoha případech, bohužel, již marně.“ (Plán rozvoje, 2013) Výzkum Já si myslím ale, že tu chcíp pes, že se to tu vlastně ani moc nemění. Co já pamatuju, tak se tu nic razantního neudálo, ta krajina je stále stejná a jsem ráda, že ta krajina, je tu stále stejná. (respondentka č. 5)

18 Spolupracujete s obcí? Nijak zvlášť, kontrolujeme samozřejmě informace týkající se záměrů obce na internetových stránkách obce, ale že by se s námi jako podnikateli obec radila o tom, co by bylo potřeba zařídit, nebo se ptala na náš názor, to ne, žádné schůze nebo něco podobnýho neprobíhá. Třeba jsme slyšeli o tom, že se má zařídit nedaleko golfový hřiště a další věci, ale žádný další informace nemáme. Navíc se to plánuje už léta, prý se to bude o 2 měsíce posouvat, ale vím to jen díky tomu, že komunikujeme s architektem a firmou, která tu bude mít dělníky, aby třeba u nás bydleli a jedli. (respondentka č. 8)

19 Jaká je spolupráce s obcí? Hrozná. Víte, my jezdíme hodně do zahraničí, Tyrolsko, Rakousko, Švýcarsko a tam to prostě klape. Spolupráce obce a hotelů a penzionů je tam na vysoké úrovni, pořádají různé programy, baví se o tom, co udělat pro lepší rozvoj, ale tady nic takového není. Podnikatelé si podráží nohy navzájem, vůbec nespolupracujeme, není tu žádný hlubší propojení, obec si tu dělá, co chce a to je škoda, nechalo by se z toho vytěžit mnohem víc… (respondent č. 9)

20 Změna struktury návštěvníků Happy Hill Tzv. holandská vesnice 42 domů, dříve s.r.o. – majitelé Češi, nesměli vlastnit pozemky To si vymysleli oni, nebo ten investor, co to stavěl kdysi. Prostě Šťastnej kopec… Chtěli bejt světový v tý době. Dneska už je to Šťastnej kopec. Happy hill už se nevyskytuje. Cedule tam je furt Happy hill, ale to tam je historicky, asi už to nechali přeložený, to bych jim ani nevyčítal… Tenkrát, jak tam byli samí Holanďané, tak ten název je jasnej a Šťastný kopec to jako pro ně není moc dobrý. (starosta)

21

22

23 Happy Hill Ale co jsme se ptali konkurence, tak co se týče Holanďanů, tak ti už jezděj mnohem míň, prý tak o 40% míň, ani na tom kopci už moc nepřebývaj, tam to bývá prázdný. (respondentka č. 8) Potom tu byli hodně Holanďani, ale ti už sem dnes taky nejezdí. Když se půjdete podívat na ten jejich kopec, tak tam nikoho nepotkáte, je to tam téměř opuštěný. Dřív jich tam bylo hodně, ale dneska už je tu pro ně draho a netáhne je to sem, můžou jet za stejný peníze někam jinam do ciziny, nebo do Čech, ale do lepšího střediska, přeci jen i tady se zvedly ceny. Dneska to tu u nás stojí hlavně na Češích a Polácích, i když i s nima už je to slabší, dneska nás tu drží hlavně střední česká vrstva. (respondent č. 9)

24 Happy Hill Jasně, že jsou tu vidět rozdíly. Dřív to tu bylo samý německý auto a kolem chalupy, když někdo šel, tak byla taky hodně slyšet němčina. Pak si myslím, že se to trošku změnilo, začalo tu být víc Holanďanů, ale to může být i tou vesnicí co tu postavili na tom kopci a dneska je to hlavně čeština, na cizí tu už moc nenarazíte. (respondent č. 10)

25 Závěr Potřeba výzkumů založených na „community- based approach“ Insider X outsider I obyvatelé obce mohou mít co sdělit ke zkoumané problematice

26

27


Stáhnout ppt "Perspektivy rozvoje venkovského prostoru: obec Černý Důl a Čistá Milan Plechač."

Podobné prezentace


Reklamy Google